Alzheimer Hastalığı Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Hastalıklar insanların hayatında bir dönem var olmaktadırlar. Zamanın ilerlemesi pek çok hastalığa çözüm getirse de insanlarda pek çok yeni rahatsızlığına ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan biri de Alzheimer’dır. İnsanların yaşadıkları ortamdan yiyip içtiklerine kadar pek çok faktör hastalıkların ortaya çıkma nedenleri arasında yer alır.

Alzheimer, yaygın görülen bir hastalık olup beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya neden olan bu hastalıkta belirtiler genellikle yaş ile yavaşça ortaya çıkar.

Hastalığın ileri evrelere gelmesi yıllar içinde gerçekleşmektedir. İlerleyici bir hastalık olması nedeniyle Alzheimer’da erken belirtiler genellikle son yaşanan olayların unutulması şeklinde görülürken birkaç yıl içerisinde bireyler artık günlük aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirmekte zorlanmakta ve kişinin sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenmeye başlamaktadır.

Hastalık genel olarak 65 yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de daha genç başlangıçlı örneklerine de sıklıkla rastlanması nedeniyle sadece yaşlılarda görülen bir hastalık olmamaktadır. Ancak yaşlıların gençlere oranla yakalanma riski genel olarak daha fazladır.

Alzheimer Belirtileri

Alzheimer hastalarında en çok görülen belirti kısa süreli hafıza kaybıdır. Demansın en yaygın erken belirtileri arasında yeni bilgiyi unutmak yer almaktadır. Önemli konuları unutmak ve sürekli aynı bilgiyi sormak da ilk dönemlerde görülen belirtilerdir. Ayrıca Alzheimer’a sahip hastalar genelde günlük işleri planlamada ve tamamlamada zorluk yaşamaktadırlar.

Alzheimer belirtileri yaşayan hastalar genelde basit veya alternatif farklı kelimeleri akıllarına getiremezler. Alzheimer hastaları kendi mahallesinde yolu bulamayabilir, nerede olduklarını ve oraya nasıl geldiklerini unutabilir ve eve nasıl gideceklerini bulamayabilirler. Alzheimer hastaları hava durumunun farkına varamayıp yanlış şekilde giyinebilirler.

Alzheimer hastası olan biri eşyaları ilgisiz yerlerde bırakabilirler. Alzheimer hastası olan birinin ruh hâlinde hızlı değişimlerde meydana gelebilmektedir. Alzheimer hastaları okumada zorluk yaşayabilir, mesafeyi çıkaramayabilir, renk ya da tezatlığı belirleyemeyebilirler. Alzheimer belirtileri yaşayan bir kişi yaşadığı değişimlerden kaynaklı kendini ortamdan soyutlayabilmektedirler.
Alzheimer Hastalığının Evreleri

Alzheimer hastalığının evreleri, temel olarak başlangıç, orta ve ileri olmak üzere üç evreden oluşmaktadır.

Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde kişi de hafif derecede unutkanlıklar yaşasa da kişinin günlük hayatını aksatacak problemler ortaya çıkmaz. Bu dönemde hastalar isim vb. durumları hatırlamakta zorluk yaşayabilmektedir.

Orta dönem, Alzheimer hastalığının en uzun evresi olarak karşımıza çıkar. Hasta düşüncelerini ifade etme konusunda zorluklar yaşar ve kendini ifade edemeyebilir. Kişi günlük hayatında işe gitme, eve dönme gibi sıradan bilgileri bile unutabilmektedir.

Bu dönemin ardından ileri dönem Alzheimer evresi karşımıza çıkar. Kişinin hemen her konuda bakıma ihtiyaç duyduğu Alzheimer hastalığının son evresinde kişi, çevresi ile ilgili bütün bilgileri kaybetme noktasına gelebilir. Bu noktada kişi artık fiziksel aktivitelerini bile yapamaz hale gelmektedir.

Alzheimer Hastalığı Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer başlangıcı, Alzheimer hastalığında beyindeki sinir hücrelerinin ölmesi sonucu beyinde meydana gelen bir rahatsızlık türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alzheimer başlangıcı ilk başlarda anlaşılması zor bir rahatsızlık gibi görülse de daha sonraki süreçte kendisini ortaya çıkarabilir. Alzheimer hastası olan kişi, hafıza, yargılama ve düşünme problemler yaşamaya başladıktan sonra ileriki evrelerde daha büyük sorunların da ortaya çıkmasını beraberinde getirmektedir.

Belli bir noktadan sonra kişi artık günlük yaşamının düzenleyemez bir hale gelmektedir. Bu hastalığın tedavisi mümkün olmamakla birlikte hastalığın durması ve daha yavaş ilerlemesi için pek çok önlem alınabilir.

Aynı şekilde kişi kendi sağlığında normalden farklı bir durum ile karşılaşırsa bu noktada direk doktora başvurmalıdır. Ne kadar erken hastalık fark edilirse hayat kalitesi de ona göre arttırılmaktadır.

Günlük yaşamı olumsuz derecede etkileyecek unutkanlık Alzheimer başlangıcının belirtileri arasında yer alır. Günlük işlerini yapmakta zorlanma ya da daha önce kullanabildiği bir eşyayı kullanımda güçlük çekme gibi Alzheimer başlangıç belirtileri arasında yer alır.

Konuşurken söyleyeceğini unutma, konuşmada güçlük çekme, karar vermede güçlük, yapacağı işe karar verememe ve giysi seçememe gibi olan durumlarda Alzheimer belirtileri arasında yer almaktadır.

Sorumluluktan kaçma, ruh hali ve duygu değişiklikleri birdenbire ağlama ya da sinirlenme belirtileri gibi yukarıda belirtilen bir veya birkaç belirti görüldüğünde bunun Alzheimer başlangıcını gösterebileceği akıldan çıkarılmamalıdır.

Alzheimer Hastalığını Önlemenin Yolları

Kişinin sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olması bu hastalığa yakalanmasını önlenmesinde en önemli faktörlerdendir. Kişinin günlük egzersizler yapması bu riskin en aza inmesinde önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Aynı şekilde kişinin formuna dikkat etmesi ve fazla kilolardan uzak durması hastalığa yakalanma riskini de aza indirgemektedir.

Orta yaşlarda alınacak fazla kilolar ileriki yaşlarda Alzheimer riskinin artmasına neden olmaktadır. Hafıza gelişiminin bir diğer yoluyla dışarıdan dolay yollarla ya da ilaçlar aracılığıyla takviyelerin alınmasını sağlamaktır.

Alzheimer’i engellemenin en kolay yolu ise zihninizi diri tutmaya çalışmaktır. Yeni şeyler öğrenmek, problem çözmek ve hafızanızı geliştirmek için beyninizi kullanmak sizin bu süreci daha rahat geçirmenizi de beraberinde getirmektedir.

Kaynakça:

https://www.nhs.uk/conditions/alzheimers-disease/diagnosis/

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog