Alzheimer Hastaları Neden Sinirli Olur?

Alzheimer, yaygın görülen bir demans türüdür. Beyin hücrelerinin giderek küçülmesi ve yok olmasına sebep olan, yaş arttıkça ilerleme etkisi gösteren nörolojik bir hastalıktır.

Davranış, düşünce ve hafıza fonksiyonlarına olumsuz etki eden alzheimer kişilerin geçmişte yaşadıkları anıları unutmasına, ihtiyaçlarını karşılayamamasına ve bakıma muhtaç hale gelmesine neden olabilir.

Günlük yaşamdaki alışveriş yapma, iş hayatı, yemek yeme, su içme, yürüme ve konuşma gibi aktiviteleri olumsuz etkilemesinin yanında bazı bireylerde sinirsel problemlere yol açabilir. Bu problemler hastaların sağlıklarını olumsuz olarak etkileyebilir.

Alzheimer hastaları, hastalıklarının yanı sıra çevresel etkilerden dolayı da psikolojik sorunlar yaşayabilir. Bu psikolojik sorunlar onlarda sinir problemlerinin oluşmasına neden olabilir. Çevrenin etkisi ve aile içinde yaşanan olumsuz durumlar alzheimer hastalarının kendilerine zarar vermesine sebep olabilir.

Bu gibi durumlarda hastaları olumsuz etkilerden korumak için sağlık kuruluşlarına başvurulması gereklidir. Hastaların yaşamlarının düzenli ve sorunsuz devam etmesi için sakin bir yaşam tarzı önemlidir. Ses, gürültü ve kalabalık hastaların psikolojilerine olumsuz etki edebilir.

Hastalara fiziksel ve psikolojik şiddet uygulamak onları olumsuz etkileyebilir. Alzheimer hastalarına şiddet uygulamamak, sakin bir yaşam tarzı oluşturmaya çalışmak ve onlarla, onlara iyi gelecek, mutlu edecek aktiviteler yapmak hastaların psikolojilerine olumlu etki sağması açısından tercih edilebilir.

Psikolojileri iyi olan, sorun yaşamayan hastalar normal şartlarda sinirli olmazlar ancak hastalıklarının yanı sıra psikolojik sorunlar yaşayan hastalar sinir problemleri yaşayabilirler. Sinirlerine hakim olamayan hastalar kendilerine ve çevrelerine zarar verebilirler.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Hastaların kendilerine ve çevrelerine zarar vermemeleri için ilgili sağlık kuruluşlarından yardım alınabilir. Sağlık kurumları bu gibi durumlara çözüm üretmek için var olan yerlerdir. Uzman kişiler tarafından denetim altında bulunan hastalar hastalıkları sebebiyle daha az sorunla karşı karşıya kalırlar ve sağlıkları açısından daha az tehlikeli durum yaşarlar.

Hastalıklarının ilerleme seviyesinin de yavaşladığı görülebilir. Hastalığı yavaşlayan ve uygun şartlar altında bulunan hastaların sinir seviyesinde azalma ve sakinleşme görülebilir. Sakin olan sinirlenmeyen hastalar da kendilerine ve çevrelerine daha az zarar verebilirler.

Alzheimer, kişilerin yaşam kalitesini düşüren, çeşitli zorluklara neden olan bir hastalıktır. Bu sebeple hasta kişiler ve çevreleri yaşadıkları zorluklar nedeniyle gergin ve sinirli davranışlar gösterebilmektedir.

Hasta olmayan kişiler kendi sinirlerini kontrol altına alabilmekte ve yaşanan zorlukların üstesinden gelebilmektedir. Ancak hasta kişiler zihinlerini kontrol edememeleri yüzünden çeşitli sinirsel sorunlar yaşayabilmektedir. Sinirsel problemler yaşayan hastalar kendileri ve çevreleri için olumsuz sonuçlara sebep olabilirler.

Hastaların yaşadıkları zorluklara çözüm üretmek, onlara psikolojik destek vermek ve onlara iyi davranmak hastaların sinir sorunlarına engel olmak için çözüm sağlayabilir. Hastaların uzman kişiler tarafından denetim altında tutulması da yaşanacak problemlere çözüm olma açısından gereklidir.

Alzheimer hastaları yapmak istedikleri şeyleri yapamadıkları zaman sinirli tepki gösterebilirler. Yapmak istediklerini yapmaları konusunda yardımcı olmak onları bu sinirli davranışlardan uzak tutmak için etkili bir çözüm yolu olabilir.

Alzheimer hastaları ile sakince diyalog kurmak ve sinirli oldukları durumlarda onları sakinleştirme çabası göstermek, onların sağlıklarını olumsuz etkilemelerine engel olmaya çalışmak, sinirli oldukları anlarda yapılabilecek davranışlara örnek verilebilir.

Hasta kişilerin her türlü sakinleştirme çabasına rağmen sakinleşmemesi ve kendilerine zarar vermeleri durumlarda ilgili sağlık kuruluşlarına başvurup gerekli tedavilerin uzmanlar tarafında uygulanması gerekmektedir.

Uzman olmayan kişiler tarafından uygulanan tedavi hastalarda olumsuz etki gösterebilir ve hastanın yaşamını etkileyebilir. Başvurulan sağlık kuruluşumdaki uzmanlardan alınan bilgi, öneri ve tavsiyeler uygulanmalı ve önerilen çözümler kullanılmalıdır.

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız”

Kaynak:

https://www.caregiver.org/resource/dementia-caregiving-and-controlling-frustration/

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog