Alzheimer Başlangıcı Nasıl Anlaşılır?

Alzheimer tabii ki öncelikle unutkanlık ile başlayarak bizlere kendisini göstermektedir. Hasta olan kişi öncelikle yakın geçmişte olan kişileri, bilgileri ve olayları unutur ve hastalık ilerledikçe daha sıkı unutmaya başlar.

Unutkanlıklar hastalığın ilk dönemlerinde basit unutkanlıklar ile başlar. Yemeklere tuz koymayı unutma, para üstünü unutma, anahtarını kaybetme, isimleri unutma vb. unutkanlıklar pek çoğumuzun dikkate almadığı, ancak uzun vadede belirteç olabilecek durumlardır.

Bir diğer önemli etken ise günlük yaşam aktivitesinin bozulmasıdır. Hastaların çoğu günlük işlerini planlayamazlar ve tamamlamakta zorluk çekerler. Yemek pişirmek, telefonla konuşmak gibi işleri yaparken zorluk çekmeye başlarlar. Geçmişte yaptığı iyi alışkanlıkları yapamaz duruma gelir.

Örgü örmek, tuvalete gitmek, enstrüman çalmak gibi olan alışkanlıkları unutulmaya başlanmıştır. Psikiyatrik ve davranış bozukluklarından da anlaşılmaktadır aynı zamanda. Hastalığın ilk zamanlarında olan bulgular ileriki dönemlerinde çok daha fazla sıkıntıya sebep olmaktadır.

Alzheimer hastalarının ruh hali ani bir şekilde sürekli değişkenlik gösterebilir, çabuk ağlayabilir ya da sinirlenebilir veya içlerinde kapanabilirler. Hastalar aynı zamanda konuşmada güçlük çekmeye başlarlar. Zaman ve mekanı karıştırıp karar vermede de zorluk çekerler.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Hastalık Başlangıcı Olan Hastaya Ne Yapılmalıdır?

Alzheimer hastalığı gittikçe ilerleyen bilişsel yeteneklerin yıkımına neden olan beyin hastalığıdır öncelikle. Kişi yavaş yavaş sizden, çevreden kopar iletişim zorluğu çeker, anormal davranışlarda bulunur, belleğini kaybeder. Hastaların bilinçli olmadığını önce bilerek ona göre davranılmalıdır.

Hastaları kınamak, yadırgamak bir işe yaramak yerine tam tersi daha da içe kapanmasına sebep olmaktadır. Hastalar bu dönemde basit işleri yapmakta zorlanır davranış ve kişisel bozukluklar yaşar.

Sosyal iletişimi arttırıp ilginç aktiviteler ile hastaları hastalıktan biraz olsun sıyırmalısınız. Hastalığın başlangıcında düzenli bir planlama yapılmalı ve ileriye dönük düşünülmelidir. Hastaya zorluk çıkartacak düzenlemelerden kaçınılmalı tam tersi hayatını kolaylaştıracak düzenlemelere girişilmelidir.

Hastanın kendisine zarar vereceği aletleri ortadan kaldırmak, onun için kullanım alanları yaratmalıyız. Bilişsel fonksiyonu azalan hastaları hastalık başlangıcından itibaren hiçbir zaman yalnız bırakmamalıyız.

Kazalardan korunmak amacıyla kesici aletleri uzaklaştırmalı, evin içinde kolaylaştıracak düzenlemeler yapmalı ve anlayabilecekleri şekilde nazikçe konuşarak evde ki onlara zarar verecek eşyaları çıkarmaya yardımcı olabilirler.

Hastalığın Oluşmaması İçin Ne Yapılmalıdır?

Son zamanlarda konuşurken kelime bulmaya zorlanarak güçlük çekiyorsanız, eşyalarınızın yerlerini, konuştuğunuz konuları unutuyor, günlük planlamalarınızı yapamıyorsanız, çok iyi bildiğiniz şeyleri yapamıyorsanız sizde bu hastalığa sahip olabilirsiniz. Peki ya hastalığın ilerlememesi için ne yapılmalıdır?

Öncelikle düşünerek başlamalısınız. Hayal kurmayı hiçbir zaman ihmal etmemelisiniz. Hafızanızı, beyninizi güçlü tutmalısınız. Bol bol araştırma yapmak, hobi edinmek, bulmaca çözmek, kitap okumak ve daha birçok aktivite beyin fonksiyonlarını canlı tutmaya yaramaktadır.

Günlük hayatın içinde bazen yiyeceğimiz şeylere hızlıca karar vermek durumunda kalıyoruz. Günlük yaşamınızda yağlı, tuzlu, kızarmış ve hazır yiyeceklerden uzak durun çünkü bu tür beslenme alışkanlıkları kalp damarlarında olduğu gibi beyin damarlarına zarar veriyor ve Alzheimer hastalığı gelişme riskini artırıyor.

Kalp ve damar dostu besinleri tercih edip hastalığa karşı biraz daha kendinizi koruma altına alabilirsiniz. Gerekli vitamin desteklerini almalı metabolik hastalıkları kontrol altında tutmalısınız. Zararlı bazı alışkanlıklarda bu hastalığı fazlaca etkilemektedir. Araştırmalar alkol ve sigara kullanımının, yaşamın ileri dönemlerinde

Alzheimer riski oluşturduğunu gösteriyor. Alkol ve sigara tüketimi beynin küçülmesine özellikle hafıza ile ilgili alanın küçülmesine sebebiyet verdiği bilinen bir gerçektir. Gece lambasıyla uyumak kaliteli uykunuzu bölebilir o yüzden gece lambası olabildiğince tercih edilmemelidir.

Kaliteli bir uykunun beyninizi güçlendirmede rolü oldukça fazladır. Stresi siz yönetin ve siyah çikolata tüketin. Günlük bir iki parça siyah çikolata beyninize iyi gelecek ve gerilemeyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

Alzheimer tanısının olabildiğince erken konulması son derece önemlidir. Bu nedenle, basit belirtilerden biraz daha fazlasını görmeniz durumunda mutlaka uzmanlarla iletişime geçmelisiniz.

Alzheimer Başlangıcı Nasıl Önlenir?

Alzheimer hastalığının önlenmesi, günümüzde önemli tıbbi konu başlıklarından bir tanesidir. Hali hazırda kesin bir tedavi olmaması nedeniyle hastalığın engellenmesi veya seyrinin geciktirilmesine yönelik bazı yöntemlerden söz edilir.

Bilişsel olarak aktif bireylerin, diğerlerine göre Alzheimer riskine daha az sahip olduklarına yönelik araştırmalar nedeniyle, sürekli beyin jimnastiği yapmanın faydaları bazı bilimsel yayınların konusu olmuştur. Beyin hücrelerinin rejenerasyonunu tetikleyecek beslenme ve yaşam biçimi sistematiğine sahip olmak hastalığın seyrini geciktirebilir.

Alzheimer riskini azaltmak için nasıl beslenilir? Sorusunun cevabı ise genel olarak nasıl sağlıklı yaşanır sorusunun cevabı ile paralellik gösterir.

Sigara ve alkolden uzak durmak, protein, vitamin, mineral ve aminoasitleri bakımından zengin beslenmek ve elbette hareketli kalmak; sağlıklı yaşamın anahtarı olduğu gibi, Alzheimer üzerinde de etkili olabilir. Bütün bu sorularınızın cevaplarını kesin olarak alabilmek için doktorunuza veya sağlık kuruluşlarına başvurabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/alzheimers/art-20048075

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog