Alzheimer Hastalığı Beyni Nasıl Etkiler?

Alzheimer hastalığı beynin küçülmesine ve beyin hücrelerinin ölmesine neden olan ilerleyici bir nörolojik bozukluk olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kişinin başkalarından bağımsız bir şekilde işlev görmesini etkileyen düşünme, davranışsal ve sosyal becerilerde sürekli bir düşüş yaşaması olarak adlandırılan bunamanın yaygın nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar.

Beyin sağlıklı olarak yaşlanırken bir miktar küçülmektedir. Ancak bu küçülmeyle birlikte beyinde bulunan nöronlardan pek fazla nöron kaybetmez.

Alzheimer hastalığında ise pek çok nöronun çalışması durur, çalışan nöronların ise artık çalışmayan veya ölen diğer nöronlarla bağlantıları kopma düzeyine gelir. Bu nedenle hasar oldukça yaygın ve belirgin hale gelmektedir. 

Alzheimer başta entorinal korteks ve hipokampus daha sonra ise beynin diğer bölümlerindeki nöronları ve bunların bağlantısını etkiler. Etkilemeye başladığı yerler daha sonra dil, sosyal davranışlar ve muhakemeden sorumlu beyin korteksine zarar vermektedir.

Alzheimer’lı birey bağımsız yaşama ve çalışma yeteneğini yavaş yavaş kaybetmeye başlamaktadır. Alzheimer hastalığında nöronlar beyin boyunca kaybedildikçe beyin bölgesi küçülmeye başlar. Hastalığın son aşamalarında beyin hacminde ciddi kayıplar oluşur.

Alzheimer ilk olarak beyinde yaşanan değişimden kaynaklı olarak karşımıza çıktığından dolayı insanın beyinle ilgili olan hafıza, düşünme, bir durumu yargılama ya da bir konu hakkında karar verme gibi pek çok beyin işlevinin yavaşlamasında karşımıza çıkmaktadır.

  • Hafıza kaybı: Alzheimer’ın temel belirtisidir. Alzheimer başlangıcı belirtileri genellikle küçük çaplı hafıza sorunları olmakla birlikte son günlerdeki konuşmaların, yaşanan olayların unutulması gibi semptomları içerir.
  • Yargılama ve Karar Verme: Alzheimer günlük hayatta kararlar alma ve yargılama becerisinde bir düşüşe neden olur. Örneğin, kişi sosyal etkileşimlerde zayıf veya karakteristik olmayan seçimler yapabilir veya hava şartlarına uygun olmayan kıyafetler giyebilir.
  • Günlük Görevleri Planlama ve Gerçekleştirme: Yemek planlamak ve pişirmek veya favori bir oyunu oynamak gibi sıralı adımlar gerektiren günlük etkinlikler, hastalık ilerledikçe bir mücadele haline gelir. Sonunda ise ileri Alzheimer hastaları genellikle giyinme ve banyo yapma gibi temel görevleri nasıl yerine getireceklerini unutmaya başlamaktadırlar.
  • Kişilik ve Davranıştaki Değişiklikler: Alzheimer hastalığında meydana gelen beyin değişiklikleri, ruh hallerini ve davranışları etkileyebilir. Sorunlar aşağıdaki semptomları içerebilir: depresyon, ilgisizlik, sosyal geri çekilme, ruh hali dalgalanmaları, başkalarına güvensizlik, sinirlilik ve saldırganlık, uyku alışkanlıklarındaki değişiklikler, dalgınlık, çekingenlik, bir eşyasının çalındığına inanmak gibi sanrılar olabilmektedir.

Alzheimer genetik ve birçok çevresel faktörden kaynaklı ortaya çıkabilecek bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın ortaya çıkmasını önleyememekle birlikte daha yavaş bir şekilde gelişmesini önleyecek pek çok aktivite yapabiliriz. Bunları şöyle sıralamak mümkündür.

  • Egzersiz yapmak: Düzenli egzersiz, bir tedavi planının önemli bir parçasıdır. Günlük yürüyüş gibi aktiviteler, ruh halini iyileştirmeye ve eklem, kas ve kalp sağlığını korumaya yardımcı olabilir. Yürüme güçlüğü çeken Alzheimer hastaları, sabit bir bisiklet kullanabilir, elastik bantlarla gerilme egzersizleri veya sandalye egzersizlerine yapabilir. 
  • Beslenme: Alzheimer hastaları yemek yemeyi unutabilir, yemek hazırlamaya olan ilgilerini kaybedebilir veya sağlıklı bir besin kombinasyonunu yemeyebilir. O yüzden beslenmelerine dikkat etmelerine, sağlıklı besinler yiyerek hayatlarını devam ettirmelerine katkı sunulması gerekir. Beslenmede yaşanan bir sıkıntı hastanın her alanını etkileyebilmektedir.
  • Sosyal hayat ve etkinlikler: Sosyal etkileşimler ve etkinlikler, korunan yetenek ve becerileri destekleyebilir. Anlamlı ve eğlenceli şeyler yapmak Alzheimer hastalığı olan bir kişinin genel iyiliği için önemlidir. Ne kadar çok aktivite ile uğraşılırsa hem hastalığa yakalanmadan önce hem de yakalandıktan sonra bu sürecin daha sağlıklı geçirilmesine katkı sunmaktadır.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Beynin Hangi Bölümünü Etkiler?

Alzheimer, başlangıç safhası ve ileri safhalarında beynin farklı kısımları etkilenir. Bu konuda dünyanın pek çok tıp akademisinde çalışmalar devam etmektedir ve her geçen yeni bilgilere erişilmektedir.

Hali hazırda onaylanmış bilgilere göre Alzheimer, lateral entorhinal korteks ismi verilen beyin kısmında başlar. Bu kısım, hafıza etkinliklerini yöneten kısımdır ve Alzheimer hastalığının öncelikle unutkanlık belirtileri vermesinin başlıca sebebi budur. Alzheimer hastalığı ilerledikçe, beynin geneline yayılma durumu vardır.

Cerebral Korteks üzerinde etkili olmaya başladığında hastanın gündelik yaşantısı etkilenmeye başlar ki, gelecek evrelerde bütün bilişsel kabiliyetlerini yitirir. Alzheimer beynin bir kısmını değil, sürece bağlı olarak genelini etkiler ve hücre ölümleri nedeniyle ileri evrede hastanın beyin fonksiyonları tamamen ortadan kalkar.

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız.”

Kaynak:

https://www.nia.nih.gov/health/what-happens-brain-alzheimers-disease

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog