Alzheimer Hastaları Yürümeyi Unutur Mu?

Alzheimer, kişilerin yaşam kalitesini düşüren çeşitli zorluklara sebep veren unutkanlığa neden olarak kişilerin günlük yaşamdaki alışveriş yapma, iş hayatı, yemek yeme, su içme, yürüme ve konuşma gibi aktiviteleri yapmasını zorlaştıran nörolojik bir hastalıktır.

Kişiler çevresinden yardım almadan çeşitli aktiviteleri yapamaz duruma gelir ve hem kendi hem de çevresinin yaşam kalitesini olumsuz etkiler. Alzheimer hastası kişiler, yaşamsal faaliyetleri unutmaları sebebiyle yürümeyi unutabilirler.

Yürümek ezbere yapılan ve küçük yaşta öğrenilen olaylardan bir tanesi olması sebebiyle hafıza kaybı yaşayan alzheimer hastaları yürümeyi unutabilirler. Yürümeyi unutan hastalar kendi başlarına yaşamsal faaliyetlerini gerçekleştiremez ve çevrelerine olumsuz yönde etki ederler.

Yürümeyi unutan hastalar, yatalak hale gelir ve gidecekleri yere tekerlekli sandalye ile taşınması gerekir. Bu da çevrelerindeki kişilere zorluk olmasına neden olabilir.

Alzheimer hastaları yürümeyi unutmalarının yanında bilinçsiz olarak, yürüme ve bulundukları yerden uzaklaşma eylemi de gösterebilirler. Bilinçsiz olarak yürüme eylemi gösteren hastalar gittikleri yerlerde kaybolabilirler.

Zihinlerini kontrol edememe sebebiyle hastalar ev adreslerini hatırlamama, çevrelerinde yaşayan kişileri hatırlamama ve gittikleri yeri tanımama gibi sorunlar yaşayabilmektedir. Bu gibi sorunları sık sık yaşayan alzheimer hastaları çevreleri tarafından denetim altında tutulmak zorundadır.

Kaybolan bir alzheimer hastası evinin yolunu tekrar bulamaması sebebiyle ailesine çeşitli zorluklar çıkarabilmektedir. Bulundukları ortamı tanıma algılarını yitirmiş olan hastalar zihinlerini kontrol edememeleri sebebiyle o ortamdan uzaklaştıklarında yardım almadan geri dönme konusunda zorluk çekmektedir.

Hastaların, bu gibi durumlarla karşılaşması durumuna önceden alınacak önemler hastanın sağlığına zarar vermemesi için gerekli olabilir. Hastanın kıyafetlerine ev adresini veya yakın kişilerin telefon numaralarını bırakmak, evden uzaklaşmış ve geri dönmek için yön algısını kaybetmiş alzheimer hastaları için çevrenin de yardımıyla eve geri dönmesini sağlayabilir.

Alzheimer hastaları, uzun süre kapalı ortamlarda bulunmaları ve fazla hareket etmemeleri, yürüme yapmamaları sebebiyle yürüme faaliyetlerini unutabilirler.

Yürüme faaliyetlerini unutan hastalar, ulaşmak istedikleri yere tek başına ulaşamaz yapmak istedikleri aktiviteleri kendi başlarına yapamazlar ve yatalak hale gelen hastalar konum değiştirmek istenildiğinde tekerlekli sandalye ile taşınmak zorunda kalacağı için çevresinde bulunan kişilere zorluk çıkarabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Yürüme, küçük yaşta öğrenilen bir olay olması sebebiyle yürümeyi unutan hastalar küçük yaştaki çocuklar gibi bakıma muhtaç hale gelebilir.

Yürümeyi unutma, yol bulamama, evin yolunu unutma, evin içinde odaları karıştırma gibi durumlar unutkanlık sebebiyle oluşabilir. Unutkanlık alzheimer hastalığının neden olduğu etkilerden birisidir. Unutkanlık yaşayan kişiler alzheimer hastası olabilirler. Ya da alzheimer hastalığı başlangıcı yaşıyor olabilirler.

Bunama hastalığı olarak da bilinen alzheimer, doğrudan unutkanlığa sebep olan bir hastalıktır. Unutkanlık hastalığın belirtilerini ifade edebilir ve hastalığın teşhisi bu şekilde koyulabilir. Yürümeyi unutmak, evin yolunu unutmak, yerleri karıştırmak gibi unutkanlık sonucu oluşan olaylar, alzheimer belirtisi olarak yorumlanabilir.

Gerekli testler sonucunda uzman kişiler tarafından konulan teşhise yol gösterici olabilir. Alzheimer hastaları yürümeyi unutabilirler. Yürümeyi unutmaları sebebiyle kendilerine ve çevrelerine zarar verebilirler.

Yürümeyi unutmamak için kısa süreli yürüyüşler yapılması alzheimer hastalarının yürümeyi unutmaması ve yürümeyi unutması sonucu oluşacak olumsuz sonuçlara engel olması için gerekli olabilir.

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız”

Kaynak:

https://www.alzheimers.org.uk/about-dementia/symptoms-and-diagnosis/how-dementia-progresses/mental-and-physical-activities

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog