Alzheimer Hastası Ne Zaman Hastaneye Yatırılır?

Alzheimer hastaları çoğunlukla hasta yakınları tarafından evde takip edilen, ayaktan polikliniklere getirilip götürülen hastalardır. Mümkün olduğunca hastalar hastaneye yatırılmaz fakat eğer ameliyat gibi durumlar gerekiyorsa eğer zorunlu olarak hastaneye yatış gerçekleştirilir.

Hasta, hastaneye yattığı zaman hastanenin karmaşasından ve yerin farklılığından dolayı ajitasyonları artacaktır ve hastalığın ilerlemiş gibi olmasına sebep olacaktır. Bu durumda hastaya bir takım ekstra ilaçlar verilebilir ve hasta eve döndüğünde evre atlamış olarak geri dönebilir. Bu yüzden gereksiz her türlü işlemden sakınmak gerekir.

Alzheimer ileri yaş hastalığı olduğundan dolayı birçok hastalığı bir arada barındırır. Bu hastaların çoğu kez Alzheimer dışında başka hastalıkları da vardır. Yutma güçlüğü, sosyal izolasyon, depresyon, bakım sorunları, kendine yetememe, düşmeler, uyku bozuklukları gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Beslenme bozuldukça ve ilaç miktarı arttıkça bir takım sıkıntılar otaya çıkmaktadır. Hastanın kan tuzları bozulabilir bunun sonucunda ve bu ciddi sorunları ortaya çıkarmaktadır. Bu da hastayı hastanelik edebilir ve hastanın hastanede yatmasına sebep olabilir.

Alzheimer nedeni olarak acil bir şekilde başvuru yapan bir hasta olursa eğer bakım problemlerine bağlı ortaya çıkabilecek enfeksiyonlar, ilaç yan etkileri, bizim delirium olarak tanımladığımız ani bilişsel dalgalanma ve bozulmalar ki bunun sonucunda kişi etrafla olan ilgisini bütünüyle yitirebilir.

Bu aşırı alarme olması şeklinde de olabilir. Hasta geldiğinde eğer böyle bir tablo varsa bunun birçok nedeni olabilir diyerek araştırma yapılması sağlanabilir. Birçok örnek ile hastalıkları sayabiliriz fakat hastaneye yatış ancak evde bakılamayacak durumda olduğunda yapılabilmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer’li Hastalar Evde Mi Kalmalı?

Alzheimer, hastalarına zor olduğu kadar yakınlarına da zor olan bir hastalıktır. Evde yeteri kadar iyi bakılmadığında bazı problemler ortaya çıkmaktadır bunun olmaması için insanların Alzheimer hastası bakmadan önce bakacak kişilerin bilinçlenmesi en başta gelecek olan durumdur.

Alzheimer hastaları daha rahat ve bağımsız olma açısından tüm hastalık süresince mümkün olduğunca evde kalmak ve evde bakılmak isterler. Ancak bazen zaman ilerledikçe evde bakım çok fazla zorlaşıyor. Hastalık ilerledikçe tam zamanlı bakım isteyebilen bir hastalığa dönüşür.

Alzheimer ilerledikçe, hastanın bakımı zorlaşır. Evinizin yakınınız için en rahat ve huzurlu ortam olduğunu düşünüyorsanız ve evden ayrılmasını istemiyorsanız evde bakım hizmetini tercih yapabilirsiniz. Hastanıza evde bakarken size yardımcı olması için profesyonel insanlardan bilgi alabilir veya yanınıza bir yardımcı alarak bu sorumluluğu paylaşabilirsiniz.

Eve alınacak yardımcı ile tam zamanlı bir yardım yapabilirsiniz veya alacağınız yardımcı hemşirelik hizmeti ile bulunuyorsa gereken tıbbi müdahaleler hemşire tarafından anında yapılabilir.

Alzheimer Hastalarının Yatılı Bakımı

Alzheimer hastası için yaptığınız uzun süreli araştırmalarınızın sonucunda eğer bu hastalığın evde olmayacağını düşünüyorsanız ve bunun sorumluluğu fazla geliyorsa yardım almak amacı ile bir kuruma başvurabilirsiniz.

İlk evrelerinde hasta bakımı evden sağlansa da ileriki evrelerde maalesef ki bu ilk evre kadar kolay olmamaktadır. Bu süreç ilerledikçe en sevgi dolu aile bazen bu durumda yetersiz kalabilmektedir. Bu sebeple bu duruma gelindiğinde bir uzmandan yardım almak gerekebilir.

Bunun için ev dışında olacak bakımı göz önünde bulundurup düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda olan hastalar için birçok merkez oluşmaktadır. Hepsinin ana teması hastayı rahat ettirmek, tedavisini en güzel şekilde yapmak istemek, hemşire bulundurarak tam zamanlı hizmet sağlayarak hemen tıbbi müdahale yapmaktır.

Alzheimer tedavisi gibi bakımı da profesyonellerce yapılmalıdır. Alzheimerli hastanın duygusal ve bilişsel olarak gerekli tatmini elde edebileceği ve sağlıklı biçimde hayatını sürdüreceği, bilimsel olarak organize edilmiş bir ortam yegane gerekliliktir.

Bunun için uygun şekilde geliştirilmiş ve uzman kadroların görev aldığı klinikler, belli düzeydeki hastalar için gerekli olurken, başlangıç safhasında veya evde bakımı mümkün hastalar için, bu kliniklerden destek alınarak sürece devam edilebilir.

Kaynak:

https://www.alz.org/media/documents/alzheimers-dementia-hospitalization-discharge-planning-ts.pdf

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog