Alzheimer Hastalarının Yerinde Duramama Nedenleri Nelerdir?

Alzheimer hastalığında beyin fonksiyonları fazlasıyla zarar gördüğü için hasta artık eskisi gibi düşünemez, hatırlayamaz ve nasıl davrandığının farkına varamaz. Hastanın bilinci sağlıklı çalışmadığından dolayı yaptıklarının ve söylediklerinin farkında değildir.

Hastalık ilerledikçe hasta kendini sürekli olarak huzursuz ve tehlikede hissedebilir. Etrafına karşı şüpheci bir tavır takınır, herkesten ve her şeyden şüphelenecek duruma gelir.

Bu hastalığın evrelerinden de kaynaklanabilir nadir de olsa kullanılan ilaçların yan etkilerinden dolayı da bu şekilde huzursuz hissetme durumu ortaya çıkabilir.

Hastaların zaman içerisin bellek kapasiteleri azaldığı gibi muhakeme kabiliyetleri de azalır. Hatta belli evrelerde, gerçek dünya ile ilişkileri tamamen ortadan kalkabilir. Bu şartlar altında, hastaların çeşitli nedenlerle endişe yaşamaları veya geçmişteki anılarından kaynaklanan panik hallerinin yeniden tezahürü söz konusu olabilir.

Alzheimer beyni nasıl etkiler?

Alzheimer, beyin hücrelerinin (nöron) yıkımı nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Bu durumda kişinin bellek dahil olmak üzere beyin aktiviteleri büyük ölçüde zarar görür. Efektif biçimde çalışmayan bir beynin, sağlıklı kararlar vermesi de doğal olarak mümkün değildir.

Bazı bulgular yakınları tarafından fark edilse bile sosyal ve çevresel faktörler nedeniyle gözden kaçırılmış olabilir. Bu erken dönemdeki olgular ile yakınları bu belirsizlik nedeninden dolayı endişe duymazlar. Bazı belirtilerin varlığı aileler için daha önemlidir.

Tekrarlanan sorular, endişe hali, stres ve sürekli sinirli olma durumu, kimi zaman saldırganlık gibi haller önemli semptomlardır. Alzheimer hastalığında bu evreye ulaşmış hastaların, klinik gözetimi ve ilaçlı tedavisi gerekli olabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer ile diğer hastalıkların karıştırılmaması gerekir.

Erken yaşlarda yaşanan stres ve hiperaktivitenin Alzheimer ilişkisi çoğunlukla yoktur. Bu gibi belirtiler bir çok şehir insanında söz konusu olabilir ki, bunların tedavisi için psikiyatri müdahalesi gerekli olacaktır. Alzheimer kaynakları yerinde duramama ise çok farklı bir durumdur. Geri dönüşü olmayan bir beyin hasarının, tezahürü olan bu sorunun üstesinden gelebilmek oldukça zordur.

Bu durumdaki hastalarda oluşan belirtiler kendisi ve yakınları tarafından yorgunluğa, beslenme bozukluklarına, uykusuzluğa, stres durumlarına yol açabilir. Hastalar bu süreçte hala mevcut mesleki aktivitelerini yapmaya devam edebilir.

Mevcut bulguların farkında olan hastalar daha sık depresyon belirtileri gösterebilir. Böyle durumlar bazen tanıyı güçleştirerek gecikmesine sebep olabilir. Bu belirtilerin sıkça ortaya çıkması halinde, kişinin sosyal çevresi ve ev haklı bir sorunun farkına varabilir. Bu durumda müdahalede gecikmemek önemlidir.

Orta evrede, hastanın bilinç düzeyi iyice geriler ve hareketli olma hali, kendini bilmeme hali ile birleşir. Kimi zaman yaşanan ataklar neticesinde, hasta ani bir kararla bilinmez bir noktaya gidebilir veya aniden kendini bir yere atabilir. Bu durum genellikle anlık yaşanır ancak ileri aşamada ataklar daha sık görülebilecektir.

Hastalık ilerlediğinde hasta artık mevsimlerin farkında olmadığından mevsime uygun giysileri seçmekte zorlanabilir.

İlk evrede neredeyse hiç sorun değilken, orta aşamada sorun teşkil edebilen yaşama ayak uydurma kabiliyeti, ileri evrede bütünüyle ortadan kalkacak ve hastanın hareketliliği ya tamamen kesilecek yada bütünüyle kontrol edilemez hale gelecektir. Hastaların bu aşamada asla yalnız yaşamamaları gerekir.

İlerleyen zamanlarda ev güvenliğine ilişkin konular da önem kazanmaktadır. Evden amaçsızca çıkıp geri dönememe durumları ve kaybolmalar hastayı ve yakınlarını oldukça sıkıntıya sokarken hastanın bu durumun farkında olmaması tamamen hastalığın artık ileri seviyeye ulaşmasından kaynaklı olarak gerçekleştirdiği bilinmelidir.

Hiç kimse kendi hareketlerinin, yaşam alanının kısıtlanmasını istemez ancak mecbur kalınan durumlar ortaya çıkabilir. Alzheimer hastalığı da bu zorunlu olarak hastanın kısıtlanacağı durumlardandır. Çünkü hafıza kaybının ilerlemesinden dolayı hasta bilinci artık eskisi gibi değildir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/alzheimers/guide/alzheimers-body

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog