Alzheimer İlaçları Çare Mi?

Alzheimer üzerine sürdürülen bilimsel çalışmalar, bazı etken maddelerin, hastalığın seyrinde makul yavaşlama, hatta gerilemeye sebep olduğunu gösteriyor. Ancak hali hazırda, ortaya çıkmış olan hastalığın bütünüyle ortadan kaldırılmasını sağlayan bir ilaç geliştirilmiş değildir.

Alzheimer hastalığında da kullanılan ilaçların amacı, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak ve kısa sürede müdahale ile Alzheimer hastalığının yükünü hafifletmek için ciddi rol oynar.

‘İlaç tedavisi çare mi?’ sorusunu gelirsek belli bir seviyeye kadar çare olabilir elbette ancak kesin çözüm olarak değil, hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak iyileştirme sürecini hızlandırmak için kullanılabilir. 

Hangi evrelerde ilaç etkilidir?

Hastalığın ilk ve orta evrelerinde ilaç kullanımı iyileşmeyi artırabilecek özelliğe sahiptir. Son aşaması için artık ilaç tedavisinin pek de iyileştirici etkisi mümkün olmamaktadır. Uzmanlar Alzheimer hastalığının ilk evreleri için hastanın kendi kendini iyileştirebileceği düşüncesindedirler.

Hastanın gerek ilaçlarla gerekse yaşam şeklini değiştirerek hastalığın ilerleyen evrelerini yavaşlatabilecekleri düşüncesindedirler. Uzmanların önerileri arasında yer alan Akdeniz tipi beslenme hasta için sağlıklı bir beslenme şekli olup yaşam kalitesini artırarak hastalığı da geciktirdiği kanısındalardır.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Beslenmenin ve yaşam biçiminin hastalığa etkileri

Akdeniz tipi beslenmede taze sebze ve meyveler, tahıllar, baklagiller, balık ve zeytinyağı tüketiminin ağırlıkta olup, tam tahıllı ekmeklerin tercih edildiği buna karşılık trans yağlar, kırmızı et, süt ve süt ürünleri tüketiminin düşük olduğu beslenme tipidir.

Akdeniz tipi beslenme Alzheimer hastalığında sağlık açısından etkili rol oynamaktadır ancak bununla kalmamalı düzenli spor, yürüyüş, sosyal etkinliklere katılmak, kitap okumak, dans etmek, enstrüman çalmak ve zihinsel katılım gerektiren faaliyetler göstererek beslenmeyi desteklemelidir. 

Alzheimer hastalığının teşhisi konulduktan sonra doktor kontrolünde kullanılacak olan ilaçların yanı sıra bahsi geçen yaşam kalitesini yükseltmek için yapılan aktivitelerle de desteklenmelidir. Unutkanlık kişilerin günlük yaşantısı etkilediği için kişileri depresyona sokacak, kötü etkide bulunacak olaylardan kaçınmaları gerekir.

Alzheimer hastalığı çoğunlukla 20-50 yaş arasındaki unutkanlık, stres, yoğun iş veya okul temposu ya da yaşanan kötü durumlardan dolayı da ortaya çıkmaktadır. Depresyon, dikkat dağınıklığı, konsantrasyon güçlüğü bu durumun başlıca sebeplerindendir.

Unutkanlığın görüldüğü başka bir yaş grubu da birden fazla ilaç kullanımına maruz kalan yaşlılardır. Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçlarla birlikte alınan diğer ilaçların etkileşimi kötü sonuçlar doğurabilir. Bazı ilaçlar tek başına kullanılmalıdır. 

Alzheimer ilaçları hangi yaşta kullanılır?

Alzheimer hastalığı tedavisinde ilaç kullanımı yaş grubu fark etmeksizin uygulanır. Her yaş grubu hastalarda uygulanan ilaç tedavisi süreci desteklemede yardımcı durumundadır. İlacın genç yaştaki hastalarla ilerleyen yaşlardaki hastalar arasındaki etkisi tabi ki fark edilir derecede değişiklik gösterir.

Genç bir hastanın tedavisi ile yaşlı bir hastanın tedavisi farklılık göstermektedir. Genç hastalarda hücrelerin daha dinamik ve yeni olması sebebiyle tedaviye verecekleri cevap olumlu yönde olacaktır. Ancak genç hastalarda da teşhisin bir an önce konulması ve ilk evredeyken tedaviye başlanılması gereklidir.

Her hastalıkta olduğu gibi Alzheimer hastalığında da erken teşhisin önemi büyüktür. 

Yapılacak olan ilaç tedavisi ve onu destekleyecek olan yaşam şeklinin bir an önce değişmesi hastalığı yavaşlatır ve iyileşme konusunda hız kazanmayı sağlar.

İlaçların tek başına yeterli olmaması durumundan dolayı hasta grubu kaç yaşında olursa olsun sağlıklı aktiviteler, alkol, sigara tüketimini azaltma gibi destekleyici etkilerde bulunarak da ilaç kullanımını desteklemelidir.

Bunu hayatlarının rutini haline getirerek ilaç kullanımı yanında yaşam kalitesini artırıcı etmenleri de düzenlemeleri gerekir çünkü bilinmelidir ki tek başına ilaç kullanımı Alzheimer hastalığı için yeterli olmamakla birlikte tek çare olarak da görülmemektedir.

Alzheimer hastalığının kesin çözümüne ve tedavisine halen ulaşılamamış olsa da hastalar kendilerini bahsedilen şekilde iyileşmek için zorlamaları gerekir. Yüksek moral ve enerji bunların başında gelir.

Alzheimer İlaçları İşe Yarıyor mu?

Alzheimer, tanısı ve palyatif tedavisi mümkün olsa da, kesin kaynağı ve kesin tedavisi henüz bulunamamış bir hastalıktır. Bu nedenle Alzheimer hastalarının semptomatik tedavileri söz konusudur.

Hali hazırda piyasaya sürülmek üzere test aşamasında olan ilaçların, hastalığın tedavisinde ciddi bir yolun kat edilmesini sağlayacağı iddiası da bilim çevrelerinde konuşulur. Hali hazırda Alzheimer için önleyici davranışsal terapi yöntemleri ve hastalığa yakalandıktan sonra yaşamsal konforun sağlanması için kullanılan ilaçlar ile tedavi uygulanır.

Doktorunuzun oluşturacağı tedavi prosedürü ile doğru sonuçlara ulaşabilmeniz mümkündür. Ölümcül sonuçları olabilen bu sağlık sorununun tedavisinde, tıbbi ve bilimsel çözümlerin işe yararlığını sorgulamak çok da doğru olmayacaktır. Bunun yerine mevcut tıbbi protokollere tabi olmak ve sağlık kuruluşlarının talimatlarına uymak en doğru yaklaşımdır.

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/alzheimers/art-20048103

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog