Alzheimer Hastalarına Nasıl Davranılmalıdır?

Alzheimer hastalarının zorluk derecesi değişmekle beraber ve davranışsal, psikolojik bozukluklar onlara bakan hasta yakınlarına da büyük bir sorumluluklar yüklüyor. Her şeyden önce Alzheimer hastası ile empati kurup onları anlamalısınız. Eğer ben Alzheimer hastası olsaydım nasıl ilgi beklerdim diye düşünmelisiniz.

Alzheimer hastası olan kişinin elinde olmadan nedenlerden dolayı yaptığı hareketlere karşı sabırlı olun, onlara kaba davranmayın.

Hastanız sizin onlara anlattığınız şeylerle ilgili sizleri anlamayarak kolaylıkla karmaşık bir durum içerisine girebilir. Eğer sizi anlamıyorsa farklı bir yolla anlatmayı deneyebilirsiniz ancak sakın fiziksel zorlama içerisine girmeyin.Anlayışlı olmalısınız ve tartışmaya girmemelisiniz.

Hastanın söylediği şeylerin doğruluğu olmasa bile siz onu iyi niyetle bile düzeltmeye kalksanız sizin söylediğiniz şeyi de unutur ve sadece üzüntü yaşamaya sebep olmaktadır. Hasta eğer konuşuyorsa ve konuştuğu zaman dilimi bugüne uymuyorsa konuşmaya devam edin bir şey olmaz.

Hastayı hoşlanmadığı şeylere zorlamayın. Çoğu kişi iyi gelecek nidası ile hastalara bir şeyler yaptırmak istemektedir fakat bunu zorla yaptırmak doğru değildir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Hasta Yakınlarına Öneriler Nelerdir?

Bir Alzheimer tanısı koyulmuşsa eğer sizin hasta yakını olarak nasıl bakacağınızı ve hasta ile ilgileneceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Hastanın sadece kendi hayatı değil kendi hayatı ile yakınlarının da hayatı zorlaşmaktadır. Bu zor süreci zorlaştırmak adına bazı tedbirler alınmasında yarar vardır.

Hastalığın ileri dönemi için geçerli olmamakla beraber hasta yakını hasta için küçük notlar, liste takvim gibi anımsatıcılar kullanarak bellek bozuklukları ile baş edilmek istenmektedir.

Hasta ile iletişim kurarken basit, kısa cümleler ve anlaşılır bir dil kullanmaya dikkat edin. Cevap vermesi için yeterli süreler tanımalı ve ona karşı nazik bir dil kullanmalısınız. Eğer hasta aradığı kelimeyi söylemekte veya anımsamakta zorlanıyorsa ona bu kelimeyi yavaşça hatırlatın.

Aktivite yaparken kişinin öfkelenme sorununu göz ardı etmeden önceki yeteneklerini düşünerek ona göre basit aktiviteler en uygunu olacaktır. Bazı hastaların evden uzaklaşma gibi eğilimleri olduğundan dolayı bu gezinmelere karşı kapıyı kilitli tutmanız gerekmektedir.

Hasta sanrı veya halüsinasyon görmekte olabilir buna karşı eğer gördüğünden eminseniz doktoru ile görüşüp, tartışarak ilgisini başka yöne çekmeye çalışabilirsiniz.

Alzheimer Hastalarına Nasıl Bakılmalıdır?

Nerede, nasıl bakılacağı konusu üzerinde durup uzun bir süre düşünüp araştırmanız çok daha doğru olacaktır.

Hastalığın ilk evrelerinde hastanın yakını tarafından bakılması, ev ortamı olması onun için çok iyi olacaktır fakat ilerleyen dönemlerde hastalığın ilerlemesi ile hasta da oluşacak daha fazla davranışsal bozukluklar ile hasta bakıcısının veya bakıcılarının daha sevgi dolu yaklaşması gerekmektedir.

Eğer ki ilerleyen dönemlerde nasıl karşılayacağınızı bilmiyorsanız uzman bir kişiden bakım yardımı alabilirsiniz. Hastanın daha rahat olacağı bir ortam olması onun daha fazla huzurlu kalmasına yardımcı olabilmektedir.

Kendinizi hastanın yerine koyarak nerede güvenli olacağını, hastanın kendi başına neler yapabildiğini, hastanın hayatında olan masrafları karşılayabileceğini düşünmelisiniz. Bu dönemde hastanın sizi üzmek için öyle davranmadığını ve bilinçsiz şekilde hareket ettiğini bilmelisiniz.

Hastayı, yürüyüşe çıkarmak veya çiçek bakımı gibi basit işleri yapması konusunda teşvik etmelisiniz. Belki bu hastalık hastanın yeni şeyler öğrenmesini imkansızlaştırabilir fakat günlük ev işleri veya eski hobileri, hastaya anlamlı bir şeyler yaptığı ve işe yaradığı hissi verebilir.

Müzik dinlemek de hastanın hoşuna gidebilir. Yemek zamanlarının zorlaşması açısından tanıdık yemekler yapmak belki daha iyi hissedip yemesine sebep olabilir. Yemek programının her zaman belirli bir düzende olması zaman kavramının da korunmasına sebep olabilmektedir.

Alzheimer Hastalarına Nasıl Bakılır?

Alzheimer hastaları, orta ve ileri evrede bir çocuğun hafıza seviyesine sahip olmakla birlikte, mental olarak stabil olmayan bir hal kazanırlar. Bu durumda, hastanın özenle bakılması ve davranışlarının olabildiğince tolere edilmesi gerekir.

Alzheimer hastalarının bakımını yapabilmek için hastalığın, bakımı üstlenen kişi tarafından biliniyor olması gerekir. Bu noktada bakımı üstlenen kişilere rehberlik desteği gereklidir. Hastanın hangi davranışına nasıl reaksiyon gösterileceği, hangi üslupla yaklaşılacağı ve bunun gibi davranışsal etkinlikler son derece önemlidir.

Başlıca davranış biçimleri arasında hasta ile empati kurmak, sabırlı olmak, onunla tartışmamak, sözünü kesmemek, herhangi bir eyleme zorlamamak, sürekli göz önünde tutmak gibi hususlar sayılabilir. Tabii bunların yanında hastanın ilaçlarının bakımı üstlenen kişi tarafından verilmesi gerekliliğinin de altı çizilmelidir.

Kaynak:

https://www.nia.nih.gov/health/how-alzheimers-disease-treated

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog