Alzheimer Hastası Yakını Olmak Zor Mudur?

Hastalık, hasta olana mı zor yoksa bakana mı şeklinde bir deyiş vardır. Her iki durum içinde zorlu bir süreç oluşturan bu durumda önemli olan sabır ve karşılıklı anlayış durumudur.

Alzheimer hastalığının süreci zor ve yorucu bir süreçtir hem hasta için hem hastaya bakan kişi için. Hasta yavaş yavaş unutkan olarak hafıza kaybı yaşamaya başlar. Hastanın elinde olmayan Alzheimer hali, erken teşhis ile yavaşlatılabilir ya da iyileştirilebilecek duruma gelebilir.

Tedavisi henüz kesin olarak bulunmamış olsa da ilaçlar ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi ile kişi hastalık sürecini az hasarla atlatabilir. Alzheimer hastasının hasta yakını olmak, özveri ve fazlasıyla anlayış, sabır isteyen bir süreçtir. Hasta bu süreçte yaptığı ya da konuştuğu şeylerin farkında olmadan hareket eder yaptığı ve söylediği çoğu şeyi de hatırlamaz.

Kendi işini bile yapamaz duruma gelerek gece ve gündüzü dahi ayırt edemez bir hal alır. Çoğu zaman hasta bakımı muhtaç duruma gelir.

Bu süreçte dikkat edilmesi gereken hususların başında hastaya alınmamak gerekir çünkü hastalık belirtileri arasında olan herkesten şüphelenme, söylediği şeyleri söylememiş gibi davranma, saldırganlık gibi hırçın davranışlar sergileyebilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer hastası yakını olmak neden daha zordur?

Alzheimer hastalığı beyni, doğru kelimeleri bulmakta ve kullanmakta oldukça zorladığı için hasta insanların ne dediğini de anlamakta güçlük çekmeye başlar.

Bu gibi durumlarda hasta kelimeleri unuttuğunda ya da anlamakta güçlük çektiğinde söylediklerinizi anlamaları için fırsat vermek, kelimeleri birkaç kez art arda sabırla tekrarlayarak hastanın anlayabilmesini sağlamak gerekir. Hastalık evrelerinde erken evre olarak bilinen evrede bellek bozularak yeni bir bilginin öğrenilmesi güç hale gelir.

İsimlerin unutulması, eşyaların yerini karıştırma, sorulan soruların tekrarlanması, konuşma sırasında kelime bulmakta zorluk çekmek gibi genel olarak akıl yürütme becerileri olumsuz etkilenmeye başlar. Bu evrede hastayı gözlemleyerek kontrol altına alabilirsiniz.

Orta evrede ise erken evredeki belirtilerin ağırlaşmasıyla günlük aktivitelerin gerçekleşmesinde kayıplar gözlemlenir. Yeni bilgi edinme imkansızlaşır var olan bilgiler ve yakın geçmiş yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Evden çıkıldığında kaybolma, gece gündüz ayrımı yapamama, zaman kavramının bozulması gibi durumlar söz konusu olur.

Bu evrede ruhsal olarak bulanıklık, saldırganlık, şüpheci davranışlar, konuştuklarını unutma gibi psikiyatrik belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Orta evrede daha dikkatli olunması gerekir. Gözünüz sürekli hastanın üzerinde olmalı ve hastaya anlayış, sabır içerisinde destek olmanız gerekir. Hasta ile daha fazla vakit geçirilmelidir.

İleri evrede hasta, günlük gerçekleştirebileceği en basit aktivitelerinde dahi yardım alması gerekir. Beslenme, giyinme, yıkanma gibi ihtiyaçları bir başkasına bağımlı hale gelir, tek başına gerçekleştiremez.

Yakın akrabalarını, arkadaşlarını hatta aynada kendini tanıyamama durumu ortaya çıkar. Artık bu süreçte hasta sizin himayeniz altında olmalı yanınızdan ayırmamanız gerekir çünkü bakıma muhtaç hale gelir ve sizin gözünüzden ayıracağınız anlık bir durumda hasta hem kendi için hem de çevresi için büyük tehlike arz edebilir.

Süreci Daha Kolay Hale Getirmek Mümkün mü?

Bakımını üstlendiğiniz hasta ile çeşitli aktiviteler yaparak beyne güzel enerji ve sinyaller iletilmesini sağlayabilirsiniz. Yaşam alanında pozitiflik, depresyondan uzak ve sağlıklı beslenme hasta için faydalı etmenlerdendir. Sizin de yardımınız ile hasta hayata tutunabilir ve hastalığın ilk, orta evrelerinde hastalık durumunu yavaşlatabilirsiniz.

Bu süreçte hasta yakını olmak yorucu ve stresli bir durum olsa da sevdiklerimiz için her fedakarlığa katlanmamız gerekir özellikle sizin bakımınıza muhtaç olan insanlar için fazlasıyla çaba ve özveride bulunmamız hasta psikolojisi, morali ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatmada çok önemli rol oynar.

Hastanın hastalığı atlatmasında hasta yakınının tavır ve davranışları büyük ölçüde önem arz eder.

Alzheimer hastalarının bakımında, uzmanlardan bilgi almak ve buna uygun davranışlarda bulunmak, hastalığın seyrinin her iki taraf açısından da kolay hale gelmesini sağlayabilir. Bu bakımdan uzmanlardan destek alarak süreci devam ettirmek gereklidir.

Alzheimer Hastası Yakınları Hastaya Nasıl Davranmalı?

Alzheimer hastalarının yakınlarının hastaya olan tutumlarında dikkat etmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bakımını üstlendiği hastaya ve hastanın davranışlarına tepki olarak sert ve agresif tavırlar sergilememelidir, baskıcı ve ısrarcı davranışlarda bulunmamalıdır.

Hastalarla saygılı, sakin, nazik ve sevecen bir biçimde güven verici tutumla iletişime geçilmelidir. Hastanın rahatsızlık duyabileceği her etkenden uzak tutulması da dikkat edilmesi gereken önemli konulardan bir tanesidir. Her koşulda güven ortamı sağlanmalıdır, güven duygusu hastaya hissettirilmelidir.

Hasta ihtiyacı olunduğunda yardımcı olunmalı fakat yine özerklik duygusu hastaya hissettirilmelidir. Bakım ortamında hastaya zarar verecek kesici, delici, yanıcı vb. eşyalar hastadan her zaman uzak tutulmalıdır. Kaza ve travmalara engel olacak tedbirler alınmalıdır.

Kaynak:

https://www.nia.nih.gov/health/helping-family-and-friends-understand-alzheimers-disease

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog