Alzheimer Hastaları Neden Korkarlar?

Alzheimer hastalarına, hastalık süreçleri boyunca anlayış göstermek ve onları anlamaya çalışma oldukça önemlidir. Çünkü onlar birçok sorunla karşı karşıya kalmaktadır. Bilinçlerinin yerinde olmaması nedeniyle bazı davranışları istem dışı sergilemeleri normaldir. Örneğin bu davranışlara bilinçsizce gezme ve dolaşma eklenebilir.

Onlar dışarı çıktıklarında çok çabuk kaybolabilirler ve yer yön bilgilerinin zayıflığı nedeniyle evlerinin yolunu bulamazlar. Bu konuda hasta yakınları sürekli kontrol ve takip halinde olmalıdır. Çünkü onlar ne zaman evlerinden çıksalar kendilerini bambaşka konumlarda bulurlar.

Alzheimer hastalarını bulmak da çok güç olduğu için bu konuda önem ve dikkat gösterilmelidir. Bu hastalar aldıkları ilaçlarla da bu tarz sorunlarla karşılaşabilmektedir. Alzheimer hastaları bazı davranışları yapmaktan korkarlar. Bu yazıda Alzheimer hastalarının nelerden korktuğunu ve onlara nasıl yaklaşılması gerektiğini açıkladık.

Alzheimer Hastalarının Korkuları

Örneğin bazı Alzheimer hastaları banyo yapmaktan korkarlar. Bu yüzden Alzheimer hastası yakını her gün banyo yaptırmaktan kaçınmalıdır. Banyoda korkup saldırgan tavır sergileyebilecekleri için bazı periyodlar aralığında hastanın en sakin dönemlerinde banyosu yaptırılmalıdır. Aynı zamanda banyosunu tek başına yaptırmamalısınız. 

Uyku Alzheimer hastaları için oldukça önemlidir. Uyumaya yakın da korkabilirler. Hatta bu zorlu geçen gecelere de sebep olur. Dolayısıyla hem Alzheimer hastası hem de yakını için zor bir periyod aralığı genelde gecelerdir. Alzheimer hastasının uyumasının sağlanması için sakin ve huzurlu bir ortamın oluşturulması gerekir.

Uyku korkusunu engellemek için gün içinde kısa süreli uykularla alıştırmalar yapılmalıdır. Bir diğer yöntem de korkuyu azaltmak için odasındaki ya da salondaki ışık açık bırakılmalıdır. Eğer sürekli bir uyku korkusu problemi söz konusuysa lütfen doktora başvurunuz.

Halüsinasyon görme durumları da sık sık Alzheimer hastalarında rastlanan bir durumdur. Bu esnada hastayla gördüğü halüsinasyon konusunda tartışmaktan kaçınılmalıdır. Rahatsız edici televizyon programları hastaya izletilmemelidir.

Alzheimer hastaları sık sık kaybolurlar. Bunlar farklı nedenlerle açıklanır. Bir Alzheimer hastası evden çıkıp gidiyorsa ya bir şeyi aramak için ya bir şeyden kaçmak için ya da geçmişi tekrar yaşamak için kaybolurlar. Bir şeyden kaçmak için çıkmalarının temelinde korku vardır.

Birisi tarafından takip edildiklerini zannetmekle birlikte evde duymuş oldukları sesler onu dışarı çıkarmaya iter. Böylelikle kendilerini dışarı atarlar ve kaybolurlar.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastalarının Korkularını Dindirme 

Hastaya korku anında güvende hissettirin ve onun her zaman yanında olduğunuzu dile getirin.

Alzheimer hastasıyla basit cümlelerle iletişim kurun. 

Hastanın odasındaki eşyaların sık sık değiştirilmemesi gerekir. Bu durum onun şüpheye ve korkuya daha da meyilli olmasına yol açar. Özellikle de evde sevdiklerinin fotoğraflarının ve eşyalarının olmasını onu daha da güvende hissettirecektir. 

Eve yeni birilerinin gelmesi de onun korkusunu veya huzursuzluğunu artırabilir. Bunu azaltmak için gelecek kişiyle ilgili anıları anlatarak bilgiler verilebilir. Eğer tanımadığı bir misafir gelecekse sürekli olarak görüştürülmesi önerilmez diyebiliriz.

Tek başına kaldığı zaman da korkusu tetiklenebilir. Dolayısıyla çok fazla yalnız bırakılmaması ve onunla vakit geçirmek tavsiye edilir. Onunla ilgilenip konuştuğunuz zaman bu korkusunu unutabilir. 

Banyo yaparken de korku ve huzursuzluğu hatta saldırganlığı artabilir. Dolayısıyla oda sıcaklığına uygun bir suyla sakince konuşarak banyo yaptırılması sağlanabilir. 

Bazen Alzheimer hastası aynaya baktığında kendini tanıyamaz hale gelir. Bu durum onu korkutur ve huzursuzluğa yol açar. Dolayısıyla evde göreceği aynaları kaldırarak bu sorunla başa çıkılabilir.

Evde kaldığı süreçlerde duydukları sesten dolayı tereddütte düşerler ve kendilerini dışarı atarlar. Bu korku, kaybolmakla sonuçlanır. Kaybolmalarını engellemek için ayakkabıları ve dışarı çıkarken üzerine giydikleri kıyafetler göremeyecekleri yerde olmalıdır ya da adresin yazılı olduğu bir bileklik takılabilir. 

Pek çok şeyden korkabilirler ve bunu ifade etmeye çalışırlar. Onları sakince dinlemek en önemlisi de dikkatinizi vererek dinlemek olacaktır.

Ona korkulacak bir durum olmadığını basit ve yumuşak bir ses tonunuzla anlatın. Hala güvende olduğunu kontrolün kendisinde olduğunu belirtin. Çünkü korkularının en büyük sebeplerinden biri kontrollerinin ellerinde olmadığını düşünmektir. Rutinleri aksatmadan ve saatlerini değiştirmeden gerçekleştirmekte fayda var.

Aynı saatte uyanıp aynı saatte yemek yeme alışkanlıkları, aynı saatte dolaşmaları ve aynı saatte banyo yapmaları bu rutinler arasındadır. Ev ısısı da onlar için oldukça önemlidir. Aynı zamanda yazın sıcaktan çok çabuk etkilenebilirler. Yazın evin serin olması kışın da sıcak bir ortam sağlamaya özen gösterin.

Temas etmeniz gereken durumlarda; örneğin kıyafetlerini değiştirirken veya tuvalet yardımları esnasında çok hassas davranın. Bu temaslar onu huzursuzlandırmamalı veya korkutmamalıdır. Gürültülü ve kalabalık ortamlar da bu hastalar için tercih edilmeyen ortamlardan biridir.

Gelen misafirlerin yatılı olmamasına özen gösterin. Yabancı kimselere karşı korku ve güvensizlik duyabilirler. Bu da onların huzursuzluklarını artıran faktörlerden biridir. 

Eğer geçmeyen bir korku, endişe veya huzursuzluk problemlerini hastanız yaşıyorsa bunu lütfen en kısa sürede doktoruyla paylaşın. Gereken önlemler doktoru tarafından sağlanacaktır.

Kaynakça:

https://dailycaring.com/alzheimers-and-fear-of-being-alone-5-ways-for-caregivers-to-cope

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog