Alzheimer Tedavisi Bulundu Mu?

Alzheimer hastalığının beyinde amiloid beta adı verilen bir proteinin birikiminden dolayı oluştuğu düşünülmektedir. Bakıldığında amiloid beta zararlı bir protein değildir. Nöron adı verilen beyin hücrelerinin her gün defalarca sentezlediği bir moleküldür ve beyinde elektriksel sinyallerin iletiminde etkili bir rolü vardır.

Açıklanamayan bir sebepten dolayı bu protein görevini yaptıktan sonra parçalanmak yerine hücreler arasında birikmeye başlamaktadır. Biriken protein o bölgeyi tahrip etmeye başlar. Alzheimer hastalığı da kendini bu şekilde ortaya çıkartır. 

Alzheimer hastalığını bütünüyle engellemenin mümkün olmadığı kabul edilir. Ancak hastalığın seyrinin yavaşlatılması ve daha geç yakalanılmasına yardımcı olunması mümkündür.

Bunun için, kalp damar sağlığı özellikle de kan basıncının kontrol altında tutulması, kan şekerinin düzenlenmesi, obezitenin önlenmesi, fiziksel beden egzersizlerin düzenli ve her gün yapılması, bilişsel beyin egzersizlerinin düzenli gerçekleştirilmesi, depresyondan korunmak Alzheimer hastalığını öteleyebilir.

Bunların yanı sıra hasta, sosyalleşerek zararlı yiyecek ve içeceklerden uzak durarak, sağlıklı beslenmeyi yaşamına oturtabilir. Doktorlar Akdeniz diyetini Alzheimer hastaları için şiddetle önermektedir. Stresli bir işte çalışılıyorsa eğer kendilerine farklı bir aktivite bulup stres seviyelerini düşürmelidirler.

Alzheimer İlacına Yönelik Çalışmalar

2021 yılında Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Alzheimer hastalığında tarihte ilk kez hastalığın ilerlemesini durduran bir satış onayı vermiştir. İlacın etken maddesi olarak kullanılan ‘aducanumab’ beyinde biriken amioidi temizleyerek hastalığı yavaşlatmayı başarmıştır. Bu ilaç Alzheimer hastalığının belirtilerinden çok nedenini tedavi etmeyi amaçlamıştır. 

Her ne kadar bu ilaç, bu alanda bir devrim niteliğinde olsa da, Amerika dışında satışı yoktur. Ancak yine de, geleceği dair hastalar ve aileleri için yine de bir umut ışığı olmuştur.

Yapılan bilimsel deney ve araştırmalar sonucunda, Mart 2019’da, yaklaşık 3.000 hastayı kapsayan uluslararası aducanumab denemeleri, ayda bir verilen ilacın, hafıza ve düşünme sorunlarının bozulmasını yavaşlatmada sahte bir ilaçtan daha iyi olmadığını gösterdiğinde durduruldu.

Bununla kalmayıp ilerleyen aylarda, ABD’li üretici Biogen daha fazla veriyi analiz etti, sıkı bir çalışma gerçekleştirdi ve ilacın daha yüksek dozlarda verildiği durumlarda işe yaradığı sonucuna vardı. Şirket ayrıca ilacın hastalık üzerinde bilişsel zayıflamayı önemli ölçüde yavaşlattığını söyledi. 

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Mevcut Koşullarda Alzheimer Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Alzheimer tedavisinde kullanılan ilaçların genelinin henüz geliştirme aşamasında ilaçlar olduğu söylenebilir. Farklı sağlık sorunları için kullanılan ilaçlar da bu alanda faydalı oldukları tespit edildikten sonra, kullanımına başlanmıştır.

Örneğin, psikotik ilaçlar ve nörolji ilaçları, hastaların günlük konfor alanını genişletmek ve bakımlarını kolaylaştırmak için kullanılır. Ancak elbette bu ilaçlar semptomatik bir tedavi bileşeni olduklarından, kalıcı tedavi sağladıklarını söylemek doğru olmaz. 

Alzheimer Tedavisinde Diğer Yöntemler

Alzheimer tedavisinde, öncelikle erken evre teşhis ile hastalığın seyrinin marjinal şekilde yavaşlatılması en etkili tedavi yöntemidir. Bu aşamada uygulanacak davranışsal terapiler ve bazı ilaçların kullanımı ile hastalığın ileri evre seyri yavaşlatılabilir. Özellikle genç bireylerde görülen Alzheimer için bu zaten zorunlu bir tedavi yöntemidir.

Diğer tip Alzheimer için ise tedaviye erken başlanması, hastanın ileri yaşlarda hastalığın etkilerinden en az seviyede etkilenmesini sağlayabilir. 

Tabii bütün bunlar varsayıma dayalı ifadeler olup, hastalıkla ilgili kesin tedavi bileşenlerinin etkileri, hastayı fiziki olarak muayene eden sağlık ekibinin bilgisinde olacaktır. Alzheimer gibi ciddi bir hastalıkla ilgili ifadelerin tamamı, kitabi bilgiler olup hastaya özgü özel durumlar muayene ve tetkik yapılmadan değerlendirilemez.

Sağlık sorunlarınızın tamamında, sağlı kuruluşları ile iletişime geçmeden eylemde bulunmayınız. Sizin için en doğru analizler ve tedaviye yönelik girişimler sağlık kuruluşları ve hekimlerce yapılabilir. Bu bakımdan, açık kaynak araştırmalarından daha fazla hekimlerin bilgi ve tavsiyelerine itibar ediniz.

Kaynak:

https://www.cuimc.columbia.edu/news/will-treatment-alzheimers-ever-be-found

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog