Alzheimer Hastası Nasıl Beslenmelidir?

Alzheimer hastalarının erken dönemde beslenmelerine düzen getirmelerinin onlara yarar sağladığını gösteren birçok bilgi vardır. Beslenmelerini saha çok vitamin üzerine tercih etmeli ve program içerisinde yemesi hem zaman kontrolü hem sağlıklı besinler yemesi açısından çok daha iyi olmaktadır.

İlk olarak şekerden uzak durmalı tavsiyesi ile başlayabiliriz bu duruma. Alzheimer zaten birçok sağlık sorunu ile iç içe bir hastalıktır.

Özellikle kilo sorunu olan hastalarda kan dolaşımı daha fazla yavaşlarken beslenme düzeni bunlara çözüm getirmek amacıyla yapılmaktadır. Paketli yiyecekler gibi içeriği çok fazla bilinmeyen ve içinde çeşitli şeyler olan yiyecekleri bırakıp sağlıklı yiyeceklere yönelmeleri onlar için çok daha iyi olmaktadır.

Öncelikle hastaların kendilerine uygun beslenme programını doktordan almaları da iyi olmaktadır. Orda sağlık kontrolünden geçerek herhangi bir soruna karşı daha dikkatli bir program kullanmaları daha kontrollü ve sağlıklı olmayı sağlamaktadır.

Daha fazla sebze, meyve ve balık ürünlerine yönelip karbonhidrat, işlenmiş, glüteni, unu, şekeri, hastaların hayatında mümkün olduğunca minimum seviyeye indirmemiz gerekmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer’lı Hastalarda Beslenme Sorunu Nasıl Olur?

Alzheimer ile yeme bozuklukları çoğunlukla bir arada görülür. Alzheimer’in ilerlemesi ile birlikte beslenme bozuklukları artmakta, fiziksel zayıflık, çeşitli sağlık sorunları görülebilmekte. Bunun çözümü için eğer Alzheimer yakınınıza bakıyorsanız yeme sorunlarının nedenini anlamaya ve öğrenmeye çalışmalısınız.

Hastanın ağzında oluşan herhangi bir sorun hastayı rahatsız edebilir ve böylelikle hasta o an yemek istemez veya yiyemez. Düzenli aralıklarla hastanın ağzı kontrol edilmeli ve gerekli sağlık kontrollerinden geçmelidir.

Hastanın aldığı bazı ilaçlar hastayı etkiliyor olabilir. Birçok Alzheimer tedavisinde bulunan ilaçlar vardır ve hastanızın kullandığı ilaçlar hastanızda iştahsızlık yapıyor olabilir. Eğer böyle bir durum görüyorsanız ve gözlemliyorsanız doktorunuza başvurup ilacınızı kontrol ettirip buna uygun bir yolu tekrardan doktorunuz ile izleyebilirsiniz.

Hastanızı, hastanızda olan hastalıklar etkileyebilir. Kronik koşullar hastanızın iştahını kapatabilir.

Diyabet, kalp hastalığı, sindirim sorunları veya depresyon ya da kabızlık hastanızın yemesini engelleyip yeme bozukluğu yaratıyor olabilir. İştahsızlığın altındaki nedeni bulup tedavi ettirmek sorunun çözümünün olmasını sağlayacaktır.

Alzheimer Hastaları Az Mı Yemek Yer Çok Mu?

Alzheimer hastalarında en çok karşılaşılan sorunlardan birisi de iştahsızlıktır. Hastalar genellikle hastalığın ilk evrelerinde depresyona girerek, depresyon kaynaklı iştahlarını kaybederler.

Doktor tedavisinde eğer bu tedavi edilirse iştahı tekrar yerine gelecektir. Kişiler eğer hareketsiz duruyorsa ve yeteri kadar hareket etmiyorsa açlık hissetmiyor olabilir. Bu durumda hastayı, aktif olmaya ve egzersiz yapmaya yönlendirmeniz gerekiyordur.

Hastalık ilerlediği zamanlarda hastalar önlerindeki yemeği yiyeceklerini kavramamış olabilirler. Bu gibi durumlarda onlara sizin yardımcı olmanız gerekmektedir. Onlara yemeği hatırlatıp, kılavuzluk ederek yemelerini sağlayabilirsiniz. Alzheimer hastalarının karşılaşacağı diğer durum ise aşırı yemek yemektir.

Bazen hasta yemek yediğini unutup tekrar yemek isteyebilir veya yemeye devam etmek isteyebilir. Bu gibi durumlarda kişiler fazla yemek tüketiyorsa sizin kontrolü elinize alıp yemeği onlar için sınırlandırabilirsiniz.

Kişi eğer yemek arama eğiliminde ise sizin her an tetikte olmanız gerekebilir çünkü çok yemenin yanında uygun olmayan yemekleri de tüketmek istiyor olabilirler.

Tüketilmesi zararlı olan şeyleri tüketmesini istemiyorsanız eğer gözünün önünden kaldırarak ulaşabileceği yere koymamalısınız. Dikkatini başka yere yönlendirerek o yiyeceklerden uzak tutmaya çalışabilirsiniz.

Hasta yemek değerlendirme bilincini kaybettiği için onlara çok sıcak veya çok soğuk yiyecekler vermekten kaçının. Kişi bazı yiyecekleri reddediyorsa bir doktora danışabilirsiniz. Doktor alternatif yiyecekler önerebilir ve vitaminlerini hastaya düzenleyerek sağlıklı bir diyet oluşturabilir.

Alzheimer hastası nasıl beslenmeli konusunda bilgi almak için lütfen uzman hekimlere ve sağlık kuruluşlarına danışınız. Oldukça ciddi sonuçları olan bu sağlık sorunun tedavisinde mutlaka uzman denetimi gereklidir.

Alzheimer Hastaları Ne Yemeli?

Alzheimer hastalarının beslenmesi hususunda çalışmalar, yine diğer tedavi terapi metotları gibi devam etmektedir. Bu kapsamda Alzheimer hastaları nasıl beslenir? Sorusuna ortak bir zeminde cevap verilebilir. Bu zemin sağlıklı ve bitkisel besin ağırlıklı beslenme modeli olarak tanımlanabilir.

Beyin hücrelerinin rejenerasyonunu destekleyici besinlerin tüketilmesi, her ne kadar bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da, hastaların sağlıklı beslenmeleri bakımından fayda sağlayabilir.

Omega yağ asitlerinin beyin için faydalı olduğunu biliriz. Buna bağlı olarak bu aminoasitlerin tüketilmesi, yeşil yapraklı bitkilerin tüketilmesi ve kan basıncının efektif sürmesini sağlayacak besinlerin tüketilmesi, genel olarak herkes için olduğu gibi, Alzheimer hastaları için de faydalı olabilir.

Kimi ekoller, bu hastaların antioksidan bakımından zengin yeşil çay gibi ürünleri de tüketmelerini tavsiye eder. Ancak belirttiğimiz gibi, bunlar resmi bilgiler değildir. Alzheimer hastaları, nasıl beslenecekleri ve ne şekilde yaşayacakları hakkında kesin bilgileri hekimlerinden almalıdır.

Kaynak:

https://www.webmd.com/alzheimers/guide/alzheimers-nutrition

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog