Alzheimer Hastalığı Nasıl Önlenir?

Alzheimer hastalığını yavaş bir şekilde ilerleyen ve tamamen iyileşmenin mümkün olmadığı bir hastalıktır. Kişinin bu süreçte yapması gereken hastalığın daha yavaş bir şekilde ilerlemesine yardımcı olmak amacıyla tedbirler almaktır.

İnsanların günlük yaşamlarında sahip oldukları alışkanlıklar kişilerin hastalık süreçlerini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu yüzden kişi hafızasını güçlü tutmak amacıyla sadece hastalığa yakalandığı dönemde değil daha öncelerinde de belli bir hayat rutinine sahip olmalıdır.

Kişi ancak bu şekilde hastalığa yakalanmayı önleyebilmektedir. Kişi hastalığa yakalandıktan sonra hastalığın tamamen iyileşmesi mümkün değildir. Hastalığı önlemenin pek çok yolu bulunmaktadır. Bu yolları şu şekilde sıralayabiliriz.

Alzheimer Hastalığını Önleme Yolları

  • Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak kişinin hafızasının güçlü tutulmasında büyük bir öneme sahiptir. Yağ oranı düşük gıdalar tüketmenin insanların Alzheimer hastalığına yakalanmasını önleyici bir etkiye sahiptir. Ayrıca sebzelerle beslenenler ile az miktarda sebze tüketenlere göre zihinsel faaliyetlerdeki azalma daha yavaş gözlemlenmektedir. Yüksek kolesterol, tansiyon ve diğer hastalıklar Alzheimer riskini arttırdığından sağlıklı beslenmek her açıdan büyük bir önem taşımaktadır.
  • Kontrollü kilo alımı büyük bir öneme sahiptir. Orta yaşlarda alınacak fazla kilolar ileriki yaşlarda insanların pek çok hastalığa yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu durum pek çok probleme neden olduğundan dengeli bir şekilde kilo alınıp verilmesi büyük bir önem taşımaktadır. İnsanların sahip olmaları gereken ideal kiloda kalması önemlidir. Aşırı kiloya bağlı ortaya çıkan rahatsızlıklarda Alzheimer’a neden olmaktadır.
  • Kendinizi koruyacak tamamlayıcı besinlere özen gösterin. İnsanlar hayatın genel akışı içerisinde pek çok rahatsızlıkla karşı karşıya kalmaktadır. Bu rahatsızlıklar insanların vücut dengesinde birtakım değişiklikler meydana getirir. Bu değişikliklerin ortaya çıkardığı zararların önlenmesi içinde tamamlayıcı gıdalar büyük bir önem taşır. Örneğin Homosistein seviyesinin yüksek olması Alzheimer’ı tetiklediğinden folik asitler bu noktada takviye için büyük bir önem taşır.
  • Düzenli egzersizler yapın. Hareketsizlikten kaçınmak kişinin hastalıklara yakalanmasını önlemede büyük bir önem taşımaktadır. Enerjik yürüyüşler akıl sağlığını bozacak her hastalıktan kişiyi koruyacak öneme sahiptir. İnsanların düzenli egzersizler yapmaları yetişkinlerin zihin ve hafıza fonksiyonlarında iyileşmeler meydana getirdiğinden kişinin hayatını durağan geçirmemesi kişiye büyük bir katkı sağlamaktadır. İnsanların günlük rutinleri dışında yaptıkları her hareket onlar için büyük bir öneme sahiptir.

  • Bu süreçte zihinsel aktiviteler kişinin sağlığını korumasında önemlidir. Alzheimer’i hastalığını önlemenin en etkin yolu zihninizi diri tutmaktır. Kitap okumaları yapmak, bulmaca çözmek, satranç oynamak gibi zihni canlı tutan faaliyetlerle meşgul olan insanlar yaşamlarını etkinlikler olmadan geçiren insanlara göre hafızalarını daha uzun süre güçlü tutmayı başarabilmektedirler. Yeni şeyler öğrenmek, problem çözmek ve hafızanızı geliştirmek için beyninizi kullanmak yeni beyin döngüsü inşa etmesine zihninin aktif olmasını sağlar.
  • Gün içerisinde belli bir vaktinizi meditasyon yapmaya ayırın. Meditasyonun stresi azalttığı, kan basıncını düşürdüğü ve kişilerde olumlu düşünmeyi arttırıp, depresyon ve kaygı bozukluğunu azalttığı görüldüğünden Alzheimer’ı önlemeye pek çok katkısı bulunmaktadır.
  • Zararlı alışkanlıklar tüketmeyi bırakın. Şüphesiz ki zararlı alışkanlıklar beyin fonksiyonu için iyi olmamaktadır. Zararlı alışkanlıklar pek çok rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Bu yüzden kişi ne kadar sağlıklı olmaya dikkat ederse hastalıklara yakalanma oranı da o oranda düşmektedir.
  • Gününüzü planlayarak o anı yaşayın. Hayallerinizin gerçekleşmesi için ihtiyacınız olan her ne ise planlayarak hepsini yapmaya çalışın. Planlarınız için adımlar atın. Yaşamınızın size neler getireceğinizi tahmin etmeniz mümkün değildir. Bu yüzden yaşanılan anın değerlendirilmesi oldukça önemlidir.

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Blog