Alzheimer veya Demans Olanlar Oruç Tutmak Zorunda Mıdır?

Bu yazıda sizlere Alzheimer veya demans hastalarının oruç ibadetini yerine getirip getirmeme konusunda bir araştırma sonucunda sizlere aktarmaya çalıştık. Öncelikle Alzheimer hastalığı nedir bunu açıklayalım.

Alzheimer bilindiği gibi beyinde oluşan bir hastalıktır. Dolayısıyla nörolojik bir hastalıktır. Alzheimer başlangıcında birey ilk önce bazı unutkanlıkları yaşarken, ilerlemesiyle birlikte yakın geçmişini ve hatta ailesindeki kişileri bile tanıyamaz hale gelir.

En çok yaşlılarda görülmesiyle birlikte genç kişilerde de görülebilir. Bu hastalar zamanla sosyal ve iletişim becerilerini kaybedebilirler. Dolayısıyla tedavileri oldukça önemlidir. Peki nedir bu Alzheimer hastalığının belirtileri?

Belirtilerinden kısaca bahsedecek olursak Alzheimer hastaları bilinç bulanıklığı, bildiği civarlarda kaybolma, unutkanlık, kaygı, unutkanlıklarını inkar etmesi ve çevresindeki kişilere şüphe duyması en belirgin belirtiler arasında yer alır. 

Demans ise en çok yaşlılarda görülen bir bunama hastalığıdır. Yaşlanmayla birlikte artan hobiler, kişisel bakım, herhangi bir cihaz kullanımı veya ev işlerinde herhangi bir performans eksikliği yaşanıyorsa bu durumda Demans tanısı konabilmektedir. Demans hastalığında gittikçe bir ilerleme durumu söz konusudur. 

Teşhis ve tedavinin başlamasıyla hastaların doktorlarının verdiği talimatlarla ilaçlarının kullanılması yakınlarının tarafından takip edilmelidir. Açıklamış olduğumuz Alzheimer’da veya Demans türlerinde hemen iyileşme ve hastalığın önlenmesi beklenemez. İlerleyen evreleri yavaşlatılabilir.

Dolayısıyla bu iki hastalık yaşam faaliyetlerini derinden etkilediği için oruç tutma ibadeti onlar için zorlayıcı olabilir. Eğer eski sağlıklarına kavuşurlarsa oruç tutmaları mümkündür denebilir. 

Bir insanı eylemlerinden sorumlu tutan şey aklıdır. Aklın işlevini yerine getirememesi durumunda ibadetlerden sorumlu olması gerekmemektedir. Ramazan ayı geldiğinde oruç tutan veya tutmak isteyen pek çok insan vardır. Ancak bazı durumlar bu ibadetin yerine getirilmesine engel olmaktadır.

Belli bir hastalığın olması da bu durumlardan sadece biridir. Çünkü ileri seviyede olan hastalar günün belli periyodlarında düzenli olarak tedavileri için ilaç kullanmak zorundalardır. Eğer hasta oruç tutmak isteyip bu ilaçlarını almazsa fizikse ve zihinsel işlevinin dengesi bozulur, sağlığı ve yaşamı tehdit edilir. Bu hastalar için oruç tutma tavsiyesi verilmez. 

Dolayısıyla hem Demans hem de Alzheimer hastaları için oruç tutma zorunluluğu söz konusu değildir. 

Alzheimer veya Demans Arasındaki Fark Nedir?

Alzheimer ve Demans arasındaki farklar birçok kişi tarafından sorulmaktadır. İkisi de birbirine benzer ve iç içe bir hastalıkmış gibi görünse de bazı temel farkları bulunmaktadır. Alzheimer ve Demans arasındaki farklılıkları ve kıyaslamaları hemen aşağıda açıkladık.

  • Alzheimer ve demans birbirine benzer terimler olsalar da birbirlerinin yerine kullanılamazlar.
  • Alzheimer bir hastalığın ismiyken demans için bu geçerli değildir. 
  • Demans hastaları genel olarak zihin, bellek kaybı veya bunama yaşayan herkese verilen genel bir addır. 
  • Demans hastalık sık sık bilinç ve zihinsel bozukluklara maruz kalırlar. 
  •  Demansın pek çok farklı türü vardır. Alzheimer da bu türlerden biridir. 
  • Demansı olan çoğu kişilerde Alzheimer hastalığı tespit edilmektedir.
  •  Bulunan ve kullanılan ilaçlar da Alzheimer demansı içindir. Çünkü en yaygın demans türü Alzheimer olarak bilinmektedir.
  •  Hastalık ilerledikçe beyin fonksiyonu gittikçe azalır. Bu hastalığın ilerleme aşamalarını durdurmak veya geriletmek için doktor tarafından ilaç yazılır ve bu ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekir. 

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer veya Demans Hastaları Oruç Tutarsa Ne Olur?

Ramazan ayında sorulan birçok soru vardır. Bu sorulardan biri de Alzheimer veya demans olanların oruç tutma zorunluluğunun olup olmamasıdır. Fiziksel ve akli sağlığı yerinde olan kimseler için oruç tutmak farzdır. Ancak bazı hastalıklar yeme içme düzenini etkilediği için sağlık açısından olumsuz durumlar yaratabilir.

Elbette oruç tutmak da bu yüzden hastalığı olan kişiler için tavsiye edilmez. Özellikle de doktorlarına bu konuda danışmaları gerekir. Oruçlarını tutamayan hastalar iyileştikleri zaman bunu telafi edebilirler. 

Düzenli olarak hem Alzheimer hastaları hem de demans hastaları ilaç almalıdır. Demans hastalarının oruç tutmaları durumunda sağlıklarında ciddi sorunlar yaşanabilir.  Eğer bu hastalar oruç tutarsa ilaç kaybının yarattığı ‘Sundown sendromu’ ile karşılaşabilirler.

Bu sendrom bilincin dengesinin bozulmasına,  şaşkınlıklara, hırçın ve saldırgan davranış bozukluklarına yol açar. Uzun süre aç ve susuz kalmak için bu hastalar için tehlikelidir. Özellikle de ilaç alımının ertelenmemesi gerekmektedir.

Eğer yine de bu hastalar oruç tutmak isterlerse mutlaka doktorlarına danışıp ona göre karar verilmelidir. Bu sayede tedavi üzerindeki etkileri en iyi şekilde hastaya bildirilecektir. 

Alzheimer ve Demans Hastaları Fidye Verebilirler Mi?

İslam dininde kalıcı hastalığı olan kimseler oruç tutamadıkları için fidye verirler. Dolayısıyla Alzheimer ve Demans hastalıkları da kalıcı hastalıklar arasında yer aldığı için genelde doktor tarafından verilen karar orucun tutulmaması yönünde olduğu için maddi durumları elverişliyse fidyesini verebilirler.

Tamamen akıl işlevlerini yitirmiş olan demans ve Alzheimer hastaları hiçbir ibadetle sorumlu değillerdir. Dolayısıyla oruç da tutmak zorunda değillerdir. Akli işlevlerini yitiren kimseler artık ibadetlerden sorumlu tutulmadığı için fidye vermekle de sorumlu değillerdir.

Kaynakça:

https://www.healthline.com/health/alzheimers-disease/difference-dementia-alzheimers

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog