Alzheimer Kaç Yaşında Başlar?

Alzheimer hastalığı beyinde bazı maddelerin birikmesinden dolayı birden fazla bilişsel alanın bozulması sonucunda kişinin günlük yaşam aktivitelerinin gün geçtikçe daha fazla engellendiği, beyin fonksiyonlarının zarar görmesinden kaynaklı kalıcı ve ilerleyici bir hastalık durumu meydana gelmesi olayı olarak tanımlanmaktadır. 

Bunama vakalarının yüzde 60-80’inini oluşturan Alzheimer hastalığı, genellikle 65 yaş civarında başlıyor ve yaş ilerledikçe görülme sıklığı artıyor. Alzheimer 60-65 yaş sonrasında daha sık gözlemlenen bir hastalıktır. Alzheimer hastalığı, genel demans kavramına göre daha geç başlayan bir hastalıktır.

65 yaşın daha üzerindeki hastalarda gözlemlenmeye başlamıştır. Yapılan araştırmalarda Alzheimer hastalığının beyinde yaptığı değişiklikler bu yaşın 20 yıl öncesinde başladığını söylemektedir. Alzheimer nadir vakalarda, 30 yaş civarında görülür. Bu beklenen bir durum değildir. Genetik eğilimi olan kişilerde bu durum, çok az da olsa görülebilir.

Yaş ve genetik yatkınlık, Alzheimer için en temel risk faktörleri olarak tanımlanır. Tabii bu kişilerin, diğer risk faktörlerini elimine etmeleri halinde, bu hastalığa daha geç yakalanmaları veya hiç yakalanmamaları da mümkün olabilir.

 Ailesel Alzheimer

Ailesel Alzheimer, genetik kalıtımı tespit edilmiş risklerden bir tanesidir. Alzheimer araştırmalarında varılan sonuçlar itibariyle, bu sorun vakaların bir kısmında görülebilir. 

Ailesel Alzheimer, tüm Alzheimer hastalığı vakalarının yüzde 5’inden daha azında mevcuttur. Yapılan araştırmalar sonucunda Alzheimer hastalığının başlama yaşı; 65-75 yaşları arasında %12, 75-85 yaş aralığında ise %23, 85 yaş ve üzerinde ise %47 seviyelerinde görüldüğü tespit edilmiştir.

Alzheimer hastalığının bilinen 3 türü vardır. Erken Alzheimer, Alzheimer’ın nadir bir formudur. 65 yaşından önce başlar. Alzheimer hastalarının %10′ unda görülür. Erken yaşlandıklarından dolayı down sendromlu olanlar erken başlayan Alzheimer riski altındadır. Alzheimer olan daha genç kişilerde beyin anormallikleri ve hasarlar görülmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Geç Alzheimer

Geç Alzheimer, Alzheimer hastalarının %90’a yakınında görülmektedir. 65 yaşından sonra başlayan hastalık, 90 yaş civarı kişilerin yarısında mevcuttur. Kalıtımsal olabilir veya olmayabilir de. Ailesel Alzheimer, Alzheimer hatalığının tamamen genetik olan bir yapısıdır. Çok nadir de olsa rastlanır.

Alzheimer hastalarının %1’de görülür. Çok erken yaşlarda (40’lı yaşlar) görülmeye başlar. Alzheimer hastalığı 30 ile daha üzeri yaş gruplarında gözlemlenmektedir ancak şu yaşlarda başlar demek yanlış bir ibare olur.

Alzheimer hastalığı gözlemlendiği üzere kalıtsal durumlarda genç yaşlarda görülebilir ancak çoğunlukla 60-80 yaş aralığında kalıtsal olmadan yaştan kaynaklı ortaya çıktığı belirtilmiştir. 

Genç bir bireyin Alzheimer teşhisi alması için ciddi bir inceleme süreci gereklidir. Gerekli tetkiklerin yapılması ve sürecin hassasiyetle izlenmesi gerekir. Bireylerin erken yaşlarda bu teşhisi alması ciddi bir durumdur ve teşhisin doğru konup, tedavinin buna en uygun şekilde ilerlemesi gerekir.

Hastayı Alzheimer şüphesine düşüren hastalık belirtileri de şunlardır

  • Kısa vadeli hazıfanın neredeyse hiç olmaması ve aşırı unutkanlık
  • Yakın akrabalar dahil, günlük hayattaki kişilerin hatırlanmaması
  • Adres ve yön kavramının yok olması
  • Sık sık kelime unutmak
  • Durgun ve depresif bir ruh hali
  • Dengesiz davranışlarda bulunmak
  • Eşyaları bir yerlerde unutmak
  • Çocuğunu unutmak 

Gibi belirtiler, Alzheimer tetkikleri için yeterli veriyi elde etmemizi sağlar. Bu tetkiklerin hassas olarak yapılabilmesi için sağlık kuruluşlarının ziyaret edilmesi ve mutlaka uzman ekiplerden destek alınması gerekir.

Alzheimer için de, diğer tüm hastalıklar için olduğu gibi açık kaynaklarda bilimsel olmayan tedavi biçimlerinden bahsedilir. Bu ölümcül olabilecek hastalığın tedavisi için bu yolu seçmemenizi özellikle tavsiye eder, sadece hekimlerden ve sağlık kuruluşlarından bilgi almanızı öneririz.

Alzheimer Hastalığı Kaç Yaşında Görülür?

Bilişsel bozukluklar ve hafıza sorunlarının yoğun olarak görüldüğü Alzheimer hastalığının tanısının konulmasında bireyin yaş faktörü göz önünde bulundurulan etmenlerden bir tanesi olarak ele alınır.

Alzheimer hastalığı, genel itibariyle ileri yaşta (65+) ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. İlk belirtiler genellikle 60 yaş civarında görülmeye başlar. Fakat nadiren de olsa, bazı faktörler dolayısıyla genç yaşta Alzheimer hastalığına yakalanmak da mümkün olabilmektedir.

Beyin hücrelerindeki glikoz yoksunluğundan ötürü oluşan ilk hasarlar, şikayet ve semptomlar ortaya çıkmadan önce de gelişebilir. 50 yaş ve 50 yaşını geçen tüm bireylerin yılda en az bir kez Alzheimer hastalığının olası varlığının saptanması için doktora başvurmalı, detaylı tahlil tarama testleri yaptırması gerekmektedir.

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/alzheimers-disease/in-depth/alzheimers/art-20048356

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog