Alzheimer Hindistan Cevizi Yağı ile Tedavi Edilebilir Mi?

Hindistan cevizi yağı son günlerde oldukça popüler olan ve tercih edilen bir yağ çeşididir. Gerek diyet listelerinde gerekse bakım ürünlerinde kadın, erkek fark etmeksizin herkesin gözdesi haline gelmeyi başarmıştır.

Zengin içeriği sebebiyle kullanım alanı bir hayli geniştir. Hindistan cevizi yağı diğer yağlara oranla sindirimi daha kolay bir yağdır bu yüzden vücutta yağ olarak depolanması güçtür. Depolanması güç olduğu için enerji veren içeriğinin yanı sıra birçok hastalığa da faydası bulunmaktadır.

İçeriğinde bulunan A,K,C vitamini ve çeşitli minerallerden dolayı iyi bir lif kaynağıdır. İdrar yolu enfeksiyonuna iyi gelerek az miktardaki kullanımlarda böbrek ve kalp damar sağlığını korumaktadır. Bunların yanı sıra 

Hindistan cevizi yağının mucizevî bir şekilde Alzheimer hastalığına iyi geldiği de sık sık gündemdedir. Alzheimer hastalarının beyninde enerji için glikoz kullanımı zamanla azalmaktadır. Diğer bir deyişle beyin ensülin hormonuna karşı duyarsızlaşarak glikoz girişini engeller, glikoz girişi olmayan beyin hücreleri de zamanla ölür.

Hindistan cevizi yağında bulunan bir başka özelliğe sahip orta zincirli yağ asitleri beynin kolaylıkla işleyebileceği ketonlar yaratır. Bu ketonlar beyne glikozun işlenebilmesi için ensüline ihtiyaç duymadan enerji oluşumuna katkı sağlar.

Alzheimer hastalığının başlangıcında Hindistan cevizi yağı kullanımı beyin fonksiyonlarının iyileşmesinde etkili bir rol oynar. Tıp dünyası yine de bu konuda ikiye bölünmüş durumdadır. 

Deneysel Veriler Ne diyor?

Hindistan cevizi yağında bulunan doymuş yağ oranının yüksek olması sebebiyle fazla kullanılması durumunda kalp krizine yol açacağı bilgisini vermektedirler. Ancak Amerika’da yaşayan bir çift düzenli Hindistan cevizi yağı kullanarak Alzheimer’i tedavi ettiği iddiasında bulunmaktadır.

16 yıldır Alzheimer ile mücadele eden eşini Hindistan cevizi yağı ile tedavi ettiğini söyleyen Doktor Mary Newport, hikâyesini şöyle anlatmaktadır; 53 yaşında olan eşi Steve Newport’un unutkanlıklarının zamanla artmaya başlamasından dolayı kendisinin bunu fark edip eşini birkaç testten geçirdikten sonra üzücü teşhisle karşılaştıklarından bahsediyor.

Steve’e teşhis konulduktan sonra ilaç tedavisine başlandığının ancak ilaçların yan etkisi sebebi ile Steve’in depresyona girdiğini söylüyor. Durumu fark eden Mary hemen araştırmalara başlayarak ilginç bilgilere ulaşıyor. Alzheimer için umut olan trigliseritlerin hangi besinlerde olduğunu araştırırken Hindistan cevizi yağına rastlamaktadır.

Şansını denemek isteyen Mary ertesi sabah eşinin yulaf ezmesine birkaç kaşık Hindistan cevizi yağı katmış ve sonrasında akşam yemeklerine de ilave etmeye başlamış.  Her gün eşini gözlemleyen Mary 37.günde olumlu sonuçlar aldığını görmüş. Eşinin tanımakta zorlandığı kişileri tanımaya başladığını söylüyor.

60 gün sonunda ise Steve yavaş yavaş odak problemi yaşamayı bıraktığını, günlük hayatta kurduğu cümle sayısını artırdığını görüyor. 1 yıl boyunca devam eden Hindistan cevizi yağı kullanımı sonunda Steve’in neredeyse bambaşka biri haline geldiğini söylüyor. 

Bilimsel bir kanıt var mı?

Yapılan ufak çaplı araştırmalar, Hindistan cevizinin ana maddesi olan orta zincirli trigliseritlerin Alzheimer’in etkilerini yavaşlattığını kanıtlıyor. Bu kadar etkili bir ürünün ilaç haline getirilip getirilmeyeceği merak konusudur. İlaç haline getirilecekse de ciddi araştırmalar ve deneyler sonucunda insanların hizmetine sunulmalıdır.

Amerikalı çiftin tedavi sürecinde ne kadar etkili olduğu tartışma konusu olsa da Alzheimer’i yavaşlattığı konusunda çiftin kanıtları ve gözlemleri ortadadır. Ancak bilinmelidir ki Amerikan Alzheimer Birliğinin açıklamalarına göre, Hindistan cevizi yağının Alzheimer hastalığına iyi geldiği ile ilgili hiçbir bilimsel kanıt yoktur.

Hindistan cevizi yağı doymuş yani sağlıksız yağ olarak nitelendirildiği için beyin hastalıkları (inme) olasılığını artıracağının söz konusu olduğu belirtilmiştir. Hindistan cevizi yağının Alzheimer üzerinde yararlı mı zararlı mı olduğu konusu tam olarak aydınlığa kavuşmuş değildir. Araştırmalar hala devam etmektedir.

Alzheimer İçin Hindistan Cevizi Yağı 

Alzheimer Hastalığı, bilişsel fonksiyon bozukluklarıyla ve bellek kaybı ile seyreden nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu hastalıkta beyin hücreleri insülin hormonuna karşı duyarsızlaşır, beyin ve biliş faaliyetlerinin aktivasyonunda önemli etkenlerden biri olan glikoz, bu sebepten ötürü beyin hücrelerine giriş sağlayamaz.

Glikozdan yoksun kalan beyin hücreleri zamanla ölmeye, beynin hacmi ise küçülmeye başlar.

Hindistan cevizi yağı, içinde orta yağlı zincir asidi barındıran doymuş bir yağ türüdür. Beynin glikozu kullanamaması sebebiyle, yakıt aracı olarak Hindistan cevizi yağını kullanabileceği düşünülerek, hastalığın seyrini yavaşlatmak adına Hindistan cevizi yağı takviyesi verilmesi gerektiğini gösteren araştırmalar mevcuttur.

Tüketilmesi konusunda uzmandan bilgi almalı, hastanın seyrine göre bir takviye planı oluşturulmalıdır.

Kaynak:

https://primehealthdenver.com/coconut-oil-for-alzheimers

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Leave A Comment

Blog