Alzheimer Hastası İlaç İçmeye Nasıl İkna Edilir?

Öncelikle dikkat edilmesi durum Alzheimer, hasta olan kişi kadar yakınlarını da etkileyen bir durumdur. Alzheimer hastası ile iletişim hastalık ilerledikçe bozulmaktadır bunun için hasta yakınına bu durumda çok fazla sorumluluk düşmektedir.

Hastalar sizlerin onu sevdiğinizi ve önemsediğinizi hissetmek isterler bu yüzden anlaşılması daha iyi olan bedensel yolla sizlerle iletişime geçerler. Alzheimer hastaları peki zorlu durumlarda nasıl ikna edilebilir veya onlara nasıl ilaç içirilebilir?

Alzheimer hastaları bazen bazı olaylara hırçınlaşarak tepki göstermektedirler. Bazen dışarı çıkmak istemeyebilir bazen eve gelmek istemeyebilir bazen yemek istemeyebilir bazen yediğini unutup daha çok yemek isteyebilir bazen banyoya girmek istemeyebilir bazen de ilaç içmek istemeyebilir.

Bu gibi durumlarda inatlaşmayın, Alzheimer hastası ile inatlaşmamak gerekir. O an hangi konuda inatlaşıyorsa o konudan uzaklaştırma amaçlı dikkatini dağıtabilirsiniz.

Hastayla sakin bir ses tonu ile konuşmalısınız. İlaçlarını içmesi için ona çok iyi geldiğini doktorunun ona önerdiğini söyleyebilirsiniz, bu gibi durumlarda belki işe yarayabilir. İlaçları kolay uygulanır şekilde vermekte sizin açınızdan kolaylık sağlayabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastalarına Uyku İlacı Verilir Mi?

Alzheimer hastalarında uyku sorunları çok yaygın ve zorlu bir durumdur. Uyku problemleri yaşamak hastayı fazlası ile yormaktadır ve rahatsız etmektedir. Alzheimer hastalarının bu gibi durumlarında onları iyi anlamak, gözlemlemek ve iyi bir uyku uyuması için ne gibi bir şeye ihtiyacı var onu bilmeliyiz.

Alzheimer hastalarında bu kadar yaygın olmasının sebebi uyku döngüsünün tersine dönmesinden kaynaklı olabilir. Örneğin hasta gündüzleri yoğun bir uyku hali içerisinde olurken geceleri ise uykusuzluk ve huzursuzluk yaşayabilir. Ayrıca uykusuzluk Alzheimer hastalarında farklı sağlık sorunları da uykusuzluğa neden olabilir.

Depresyon uyumasına engel olabildiği gibi uykuda nefessiz kalma olarak anlatılan uyku apnesi de uykusuzluğa sebep olabilir. İyi bir gece uykusu sağlamak amacıyla onun ilaçlarının kontrolünü daha iyi yapabilir, fiziksel aktiviteye teşvik edebilir, gündüz uykusunu sınırlandırabiliriz. Ayrıca kafein gibi uykusuzluk yapan içeceklerden de uzak tutabiliriz.

Uyku probleminin yoğun yaşadığı zamanlarda yakınınıza uyku hapı vermeyi düşünebilirsiniz fakat uyku hapları genellikle Alzheimer hastalarına tavsiye edilmez çünkü uyku hapları hastalarda kafa karışıklığına ve karışık düşünmeye neden olabilir.

Alzheimer Tedavisinde İlaçlar İşe Yarar mı?

Alzheimer son yıllarda artan nüfus ile beraber artık yavaş yavaş iç içe olduğumuz bir durum olmaya başlıyor. İlaçlar tam olarak hastalığa kesin bir sonuç getirmeye maalesef ki yarar sağlamıyor fakat hastalığın ilerlemesini yavaşlatmamız için bize en büyük yardımcılardan birisi oluyor.

Alzheimer hastalığının en başta küçük nedenlerle ortaya çıkması ve bu hastalığın anlaşılmasının hızlı olması da ilaçların verdiği yararı daha fazla veya daha az olarak nitelendirmemizi sağlayabilir.

Alzheimer hastalığı ne kadar erken ortaya çıkarsa ve tedavisi ne kadar erken yapılırsa daha iyi sonuçlar elde edilebilir. Tabii bu tedavi sürecinde iyi sonuçlar elde edilmeyecek demek değildir. Sadece erken tedavi hastalığın seyrini daha iyi yerlere taşıyabilir. Alzheimer tedavilerinin amacı hastanın yakınmaları hafifletmektir.

Alzheimer hastalığında depresyon çok sık görülen bir durumdur. Hastalar genelde kaygılıdır ve hastalarda davranış değişiklikleri de bulunabilir. Davranıştaki değişiklikler öncelikle hastanın doktoru ile tartışılmalıdır.

Tedavinin gerekliliği saptanırsa yapılması gereken şeyler yapılmalıdır. Davranışsal bozukluklarda hastanın ilaçsız tedavi edilme yöntemi vardır. Bu yöntem aile ve danışmanlık yolu ile nasıl baş edileceğini öğrenmekte etkilidir. Diğer ilaçlar ise daha farklı yakınmalarda kullanılabilir.

Alzheimer hastasına nasıl davranacağınız, onu strese sokmadan içinde bulunduğu durumda en iyi şekidle hayatını sürdürmesini nasıl sağlayacağınız gibi hususlarda mutlaka uzman görüşü alınız. Teşhis konulmuş Alzheimer hastalarının bakım sürecinde ise bunun bir zorunluluk olduğunu unutmayınız.

Kaynak:

https://dailycaring.com/11-ways-to-get-someone-with-dementia-to-take-medication/

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog