Alzheimer Hastalığına İyi Gelen Aktiviteler Nelerdir?

Bilindiği üzere Alzheimer, Dünya üzerindeki, en ciddi hastalıklardan biri olarak kabul ediliyor. Kişinin günlük aktivitelerini etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren Alzheimer ile baş etmenin birçok yolu var. Alzheimer hastaları, gün içinde kendilerine iyi gelecek aktiviteler yaparak hastalığın az da olsa ilerlemesini önleyebilir ve yaşam kalitesini artırabilir.

Alzheimer hastalığında en önemli faktörler aile geçmişi ve ileri yaştır. Özellikle ilerleyen yaşlarda kendini gösteren Alzheimer’ın ilerlemesini önlemek için gün içinde bazı aktiviteler yapmak faydalı olacaktır. İşte Alzheimer hastalığına iyi gelen aktiviteler:

  • Hayal Kurmak: Bilindiği gibi Alzheimer hastalığı beyin fonksiyonları ile de ilişkili bir hastalık. Bu noktada Alzheimer hastaları, sürekli bir merak içinde olmalı ve öğrenme isteğini kaybetmemelidir. Bunun başlangıcı olarak da hayal kurmak faydalı olabilir. Hastalar, beyin fonksiyonlarını canlı tutmak için kitap okuyabilir, bulmaca çözebilir, yeni bir hobi edinebilir ve yeni insanlar tanıyarak sosyalleşebilir. Kısacası hastalar araştırmalı, düşünmeli, öğrenmeli ve hayal kurmalıdır.
  • Hafif Sporlar: Her şeyden önce Alzheimer hastaları, spor yapmadan günü bitirmemelidir. Yapılan araştırmalara göre düzenli egzersiz yapmak beyin fonksiyonlarına iyi geliyor. Düşünme becerisini de arttıran hafif sporlara örnek olarak yürüyüş yapmak, meditasyon ve yoga verilebilir. Bu tarz hafif sporlar yapan Alzheimer hastaları, kötü kolesterol ve diyabet gibi hastalıkları da zamanla kontrol altına alabilir. Yani hastalar, gün içerisinde az da olsa mutlaka hareket etmeli ve hafif tempolu spor dalları ile ilgilenmelidir.
  • Yemek Hazırlamak: Öncelikle gelişen ve değişen dünyamızda artık fast-food vari yiyecekler oldukça popüler oldu. Alzheimer hastalarına verilen en büyük tavsiyelerden bir ise kesinlikle hazır yemeklerden uzak durulması. Hastalar, hazır yemek tüketmek yerine mümkünatı varsa yemeklerini kendi hazırlamalıdır. Hasta, yemeğini kendi hazırlayamıyorsa dahi sağlıklı bir şekilde beslenmeye önem vermelidir. Alzheimer hastaları zeytinyağı, balık, meyve ve sebze ağırlıklı bir yeme alışkanlığı edinebilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastalarının Gün İçinde Yapması Gerekenler

Alzheimer hastaları için çeşitli aktiviteler yapmak tabii çok önemlidir fakat bunun dışında hastaların günlük alışkanlıklar edinmesi de önemlidir. İşte Alzheimer hastalarının gün içinde dikkat etmesi gerekenler:

  • Kaliteli Uyumak: Araştırmalara göre kaliteli bir uyku, hafızanın güçlenmesine yardımcı oluyor. Kaliteli bir uyku için ise günde en az 6 ya da 8 saat uyumak gerekiyor. Alzheimer hastaları, kaliteli bir uyku için gece lambalarından uzak durmalı ve uykularını bölmemeye dikkat etmeli. Araştırmalara göre Alzheimer hastalarının yetersiz uyuması, amyloid plak oluşumunu arttırıyor.
  • Fazla Kilolar ile Savaşmak: Çalışmalara göre Alzheimer hastalığının vücut ağırlığı oranı ile doğrudan ilişkisi bulunuyor. Yani kilolu olanlar, hastalığa yakalanmaya daha yatkın. Fazla kilolu olmak beyin sağlığını da etkilediği için bu kilolar ile savaşarak hastalığın daha yavaş ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Tabii, herhangi bir diyet vb. yapmadan önce aile hekiminize başvurmanızda fayda var.
  • Stres Yönetimi: Stres, beyin fonksiyonlarını olumsuz anlamda etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Stres içerisinde olmak, yeni hücrelerin oluşumunu bastırmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı Alzheimer hastalarının stresle başa çıkabilmesi çok önemlidir. Tabii stres sorunu yaşayan Alzheimer hastalarının ilk öncelikle aile hekimine başvurması gerekli.
  • Bitter Çikolata Tüketmek: Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan antioksidan özellikli Resveratrol, bilişsel gerilemeyi geciktiriyor ve bu sebeple araştırmalar, Alzheimer hastalarının günde 1 ya da 2 parça bitter çikolata tüketmesinin faydalı olabileceğini belirtiyor. Bitter çikolata, zihinsel gerilemeyi yavaşlattığı için tavsiye ediliyor fakat Alzheimer hastalarının porsiyona dikkat ederek bitter çikolata tüketmesinde fayda var.

Kaynak:

https://www.nhs.uk/conditions/dementia/activities

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog