Alzheimer Hastalarına Oyuncaklı Tedavi Nasıl Yapılıyor?

Alzheimer hastalığı çağımızın en büyük hastlarıklarından birididir şüphesiz. Gelişen teknoloji ve kolaylaştırılmış yaşam şartları sayesinde artık insanların beyni daha da tembelleşiyor ve bunun sonucu olarak da insanların beyni gerilemeye gidiyor.

Eskiden neredeyse yok denecek kadar az olan bu hastalığın artmasının en temel nedeni olan bu beyin tembelliğini aşmanın en kolay yöntemlerinden biri de hasta beynini sürekli aktif tutarak hastanın sürekli düşünmesi ve beyni aşırı düzeyde kullanarak beynin fonksiyonlarını yüksekte tutması sağlanıyor.

Yakın zamanda İngiltere’de Newcastle General Hastanesi’nin yapmış olduğu bir araştırma ve bunun sonucunda yapılan “oyuncaklı tedavi” olaraka adlandırılan uygulamanın sonuçları insanları oldukça şaşırttı.

Uygulamanın amacı yukarıda da bahsettiğimiz gibi beyin fonksiyonlarını oldukça fazla bir şekilde aktifleştirerek Alzheimer hastlarının kısaca “beyin körelmesi” olarak bahsedebileceğimiz tembelleşmeyi oratadan kaldırmaktır. Peki Alzheimer hastalarına oyuncaklı tedavi nasıl yapılıyor?

Oyuncaklı tedavi olarak adlandırdığımız bu teknikte kişiye oyuncak bebekler ve oyuncak ayılar verilerek onlarla oynaması sağlanıyor. Newcastle General HastAnesi 12 hafta boyunca 14 hastaya bu bebek ve oyuncak ayıları vermiş ve onları oynaması istenmiştir.

İlk başlarda insanlara gülünç gelen bu teknik tedavi süreci tamamlandığında kamuoyunu ve uzmanları oldukça şaşırtmıştır. Hastalar bu aldıkları oyuncak bebek ve ayılarla oynamış, onlarla çocuğu gibi ilgilenmiş yeri geldiğinde onlarla sohbet etmiştir.

Bunun sonucunda tedavi süreci tamamlandığında diğer hastalarla etkileşime geçirilen hastalar diğer hastalara oranla iletişim konusunda oldukça ilerlemiş ve iletişim kurmaya daha çok istekli hale gelmiştir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Bu tekniğin başarılı olmasının bir numaralı nedenlerinden biri uzmanların sürekli bahsettiği beyin fonksiyonlarını arttırmak olarak kabaca bahsedebileceğimiz oyuncaklarla etkileşimdir.  Peki ya başka şekillerde Alzheimer hastalarına oyuncaklı tedavi nasıl yapılıyor?

Bu etkinliklerde temel amaç beyin aktivite oranını artırmak olacağı için illaki uzman birileri tarafından belirlenmiş tekniklere başvurmak zorunda değiliz elbette. Çevremizde eğer bu şekilde Alzheimer hastalığına yakalanan bireyler var ise yapılabilecek oldukça fazla etkinlik var.

Bu etkinlikleri en basit şekilde kendimiz de kurgulayıp uygulayabiliriz ve ayrıca halihazırda bulunan ve uygulanan etkinlikleri de kullanabiliriz. Bilinen bazı halihazırda aktiviteler var ve bunlar için malzemeleri temin etmek ve uygulamak oldukça basit. Bu aktivitelerden bazılarını sizler için derledik.

İlk etkinliğimiz genelde erken ve orta evre hastalar için kullanılmakta ve oldukça basittir. Tek yapmanız gereken şey farklı renklere sahip birkaç çift çorap bulmaktır.

Bunu uygularken hastanın düzeyine göre hastalık derecesi arttıkça çorap çifti sayısı da ters orantılı olarak azalmalıdır. Bunun temel sebebi ileri düzey hasta erken seviyeye göre daha çok güçlük çektiği için hastayı zorlamamak ve biraz daha kolay şekilde etkinliği tamamlayarak hastayı motive etmektir.

Örneğin erken seviye bir hasta rahatlıkla 20 – 25 çift çorabı kolaylıkla eşleyebilirken, orta seviye bir hasta 15 çift çorabı normal bir şekilde eşleyebilir. Uygulaması ise oldukça basittir. Düz bir zemine çoraplar çiftlerinden ayrılarak konur ve tek tek karıştırılıp hastanın önüne konur. Hasta bu çorapları renklerine ve desenlerine göre eşler ve kenara ayırır.

Etkinliği yaparken hasta ile sürekli etkileşim halinde bulunmak oldukça önemlidir. Hastaya çorabın özellikleri sorulmalı ve renk, cinsiyet gibi kavramları hatırlaması sağlanır. Etkinlik yapılırken hastaya yardımcı olunmalıdır.

İkinci bir diğer etkinliğimiz ise yine erken ve orta seviye hastalar için geçerlidir. Bu oyunumuzda ise yine oldukça basit malzemelere ihtiyacımız var.

Tek yapmamız gereken belirli nesneleri, meyveleri, renkleri, araçları ve fotoğrafları çıktı alıp hastanın önüne koymak. Burada hastaya bunlar tek tek gösterilip bunlar hakkında sorular sorulur. Örneğin 1 sene öncesinden bir fotoğraf gösterilip oradaki kişiler, ne yaptıkları, kim oldukları gibi bilgiler sorulur.

Kişi, bunları hatırlamak için beynini zorlar ve beyin bazı taşları yerine kısmen de olsa tekrar oturtur. Veya bir araç gösterilir ve onun ne işe yaradığı, ne renk olduğu gibi basit sorular ile ileri düzey hastayı yormadan onu konuşmaya ve düşünmeye itebilirisiniz.

Son oyunumuz ise ileri ve orta düzey hastalarımız içindir. Diğer oyunumuzla benzer olarak bu oyunda da kartlar gösterilir. Burada farklı olarak fotoğraf yada kişiler gibi ince ayrıntılar içeren bilgilerin yer aldığı resimler gösterilmez. Burada daha çok genel olan konular hastaya sorulur. Örneğin; meslekler, sebzeler, meyveler, hayvanlar.

Meyvenin ne renk olduğu, tadının nasıl olduğu gibi basit sorular sorularak hastayı zorlamadan sizinle etkileşime geçmesi ve düşünmesi sağlanır.

Alzheimer hastalarına oyuncaklı tedavi nasıl yapılıyor sorusunun cevabı özetlemek gerekirse oldukça basit; hastaya beynini kullandır ve onu düşünmeye, konuşmaya yönlendir. Böylece hasta beyin tembelliğinden kurtularak gerilemese bile hastalığının ilerlemesi engellenir.

Kaynakça:

https://www.edenmemorycare.com/should-toys-be-given-to-alzheimers-patients

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog