Alzheimer Hastaları Nöbet Geçirir Mi?

Alzheimer , kişilerin ve çevrelerinin yaşam kalitesini düşüren çeşitli zorluklara sebep olan kişilerin günlük yaşamdaki alışveriş yapma , iş hayatı , yemek yeme , su içme , yürüme ve konuşma gibi etkinliklerini zorlaştıran nörolojik bir hastalıktır.

Alzheimer hastaları nöbet geçirebilirler. Nöbet geçiren hastalar bu nöbetler sebebiyle sağlıkları konusunda olumsuz etkilenebilirler. Olumsuz sağlık sorunları kendilerini ve çevrelerini zor duruma sokabilir.

Alzheimer hastaları epilepsi ve nöbet geçirebilirler. Epilepsi ,  günlük hayatta karşı karşıya kalınan stres, kaygı, uykusuzluk  alkol ve enfeksiyon gibi nedenlerden dolayı insanlara etki edebilir. Alzheimer hastaları da bunlar ve bunlar gibi nedenlerden dolayı epilepsi ve nöbet geçirebilirler.

Alzheimer hastalarının günlük yaşantılarında sağlıklı kişilerden farklı olarak hijyen koşullarına dikkat etmemeleri, hastalıkları  sebebiyle aşırı stres yapmaları onlara nöbet geçirmek için etki edecek nedenler arasında sayılabilir. Nöbet geçiren hastaların uzmanlar tarafından denetim altında tutulması ve uzman kontrolünde gerekli kontrollerin sağlanması gereklidir.

Uzman kişiler tarafından yapılan testler hastalıklara doğru tanı konması ve uygun tedavinin sağlanması için gereklidir . Hastaların tercih etmesi gereken yer uygun sağlık kuruluşları olmaktadır.

Alzheimer hastaları nöbet geçirmemek için , stresten uzak , hijyen kurallarına uygun ortamda ve sakin bir yaşam alanında bulunmalı,  hasta kişilerin sağlığını olumlu yönde etkilemek ve nöbet geçirme ihtimalini düşürmek için gerekli olan şartlar oluşturulmalıdır.

Geçirilen nöbetleri engellemek için doktor kontrolünde verilen ilaçlar kullanılmalı ve doktorun tavsiyelerine uyulmalıdır. Oluşan olumsuz durumlarda sağlık kuruluşlarına başvurulması gerekmektedir.

Alzheimer hastalarının normal insanların geçireceği panik atak, epilepsi nöbetleri haricinde kendi hastalıklarına ait bir nöbet geçirme ihtimallerinin olmamasıyla birlikte stresti yaşamları olmasından dolayı panik atak geçirme ihtimalleri sağlıklı bireylere oranla daha yüksek durumdadır.

Sağlık sorunları yaşamamak ve nöbet geçirmemek için alzheimer hastaları stresten uzak bir yaşam sürme ihtiyacı çekerler. Stresli yaşamları onların nöbet geçirme ihtimallerinin artmasına sebep olabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Nöbet geçiren hastalar psikolojik olarak destek alabilirler. Aldıkları destek stres seviyelerini azaltmak ve oluşabilecek sağlık sorunlarını engellemek amacıyla uzman kişiler tarafından alınmalıdır.

Uzman olmayan kişiler teşhis ve tedavi yöntemleri ile hasta kişileri daha hasta hale getirebilir veya hasta olmayan kişilerin hasta olmalarına sebep verebilirler. Bu sebeple sadece uzman kişilerin denetimi altında bulunmak ve uzman doktorların vereceği ilaçları kullanmak hasta sağlığı için en uygunu olabilir.

Geçirilen nöbetler beyinde kalıcı hasar bırakacak tehlikede olabilir. Alzheimer hastası kişiler doktor kontrolünde olmalı ve nöbet geçirmemek için tüm çabayı göstermelidirler. Nöbet geçiren sağlıklı kişiler de geçirdikleri nöbet sonucunda, belli zihinsel sorunlarla karşı karşıya kalabilirler.

Alzheimer hastalığı, beyindeki hücrelerin küçülmesi ve zamanla yok olması olduğu için geçirilen nöbetlerde ölen beyin hücrelerinden dolayı alzheimer hastası olmak mümkün olabilir. Alzheimer hastaları, nöbet geçirebilirler. Nöbet geçirdikten sonra sağlık sorunları yaşayabilirler ve hem kendilerine hem de çevrelerine zor durumlar oluşturabilirler.

Hastalar nöbet geçirmemek için uzman kişilerin denetiminde olmalı ve stresten uzak durmalı, hijyen kurallarına dikkat etmeli ve hasta olmamaya özen göstermelidirler. 

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız”

Kaynak:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12964886

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog