Alzheimer Hastaları Neden Bağırır?

Alzheimer, kişilerin ve çevrelerinin yaşam kalitesini düşüren çeşitli zorluklara sebep olan, kişilerin günlük yaşamdaki alışveriş yapma, iş hayatı, yemek yeme, su içme, yürüme ve konuşma gibi bazı etkinlikleri olumsuz etkileyen nörolojik bir hastalıktır. 

Alzheimer hastası kişiler zihinsel fonksiyonları kontrol etme kabiliyetine sahip olmamaları sebebiyle kendileri ve çevrelerindeki kişiler olmak üzere olumsuz etki edebilir ve kendi fiziksel fonksiyonlarına da zarar verebilirler. Hasta kişiler düşünme yetenekleri olmaması sebebiyle kendilerinin canlarını acıtabilir ve buna bağlı olarak bağırabilirler.

Alzheimer hastası kişiler, konuşma yetenekleri sınırlı olması sebebiyle istedikleri olayları çevreye anlatamaz ve anlamalarını sağlamak için bağırma gibi bir tepki gösterebilirler. Alzheimer hastası kişiler, psikolojik olarak kötü etkilendiklerinde de bağırarak tepki gösterebilirler.

Hasta kişilere iyi davranmak, fiziksel ve zihinsel olarak şiddette bulunmamak ve uzman kişilerin denetimi altında bulunmak gerekmektedir. Uzmanlar hasta kişilere psikolojik destek sağlamaları sebebiyle kişilerin psikolojik sorunlarına çözüm üretebilir, bağırarak tepki verme gereksinimlerine engel olabilirler. 

Bağırma, içgüdüsel olarak acı çekilen durumlarda, sinirli olunan durumlarda kendini ifade etme konusunda başarısız olduğunu düşündüğü zaman, insanlar tarafından tepki olarak verilen bir eylemdir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Bu eylem zihinsel faaliyetlerini kontrol eden kişiler tarafından denetimli bir şekilde uygulansa da alzheimer hastası gibi zihinsel faaliyetlerini kontrol edemeyen kişilerde istem dışı olarak görülebilir.  Bağırma tepkisi veren alzheimer hastaları, bu algıları kontrol edemezler ve oluşan durumlara içgüdüsel bir tepki olarak bağırma eylemini kullanırlar. 

Bağırarak istediklerini elde etmek isteyen hastalar anlaşılmak istemeleri sebebiyle bu şekilde tepki veriyor olabilirler. Acı çeken hastalar ise acılarını dile getirmek için yine içgüdüsel olarak bağırma eyleminde bulunuyor olabilirler. Bağırma eylemi gösteren hastaları sakinleştirmek hastaların sağlığı için yapılması gereken şeylerden bir tanesidir.

Bağırmak heyecana sebep vereceği için hastalarda kalp rahatsızlıklarına neden olabilir. Zihinsel problem yaşayan alzheimer hastaları kendilerine ve çevrelerine zarar verebilecekleri bilincine sahip olmamaları nedeniyle kendilerine ve çevrelerine zarar verebilirler.

Kendilerine ve çevrelerine zarar vermemeleri için uzman kişiler tarafından denetim altında tutulması psikolojik olarak destek alması hastaların sağlıklarını olumlu yönde etkilemek için gerekli olan şeyler arasındadır. Bağırma eylemi sakin olmayan yüksek ses, gürültü ve kargaşa olan bir ortamda bulunan alzheimer hastaları tarafından daha sık görülen bir eylemdir.

Bu sebeple hasta kişileri sessiz, sakin, karışıklıktan uzak ortamlarda tutmak onlarla sakince iletişim kurmak ve sakin kalmaları gerektiğini belirtmek hastaların sağlık durumlarını olumsuz etkilememek için tercih edilmesi gereken hususlar arasındadır.

Alzheimer hastaları yaptıkları eylemler sonucu oluşabilecek olumsuz sonuçları önceden düşünebilme yeteneğine sahip olmadığı için yaptıkları eylemler sonucunda oluşan olumsuz durumlarda bağırarak yardım isteme tepkisi verebilirler.

Alzheimer hastaları yardım isteme, acı çektiğini belirtme, psikolojik sorunlar sebebiyle bağırmak isteme, konuşurken anlatmak istediklerini ifade edememe nedeniyle bağırmak isteme… Gibi nedenlerden dolayı bağırıyor, bağırma ihtiyacı duyuyor olabilirler.

Bu gibi durumlarda hastaları sakinleştirmek, onlarla diyalog kurarak rahatlatmaya çalışmak, sessiz ve sakin bir ortam oluşturmak hastaların sağlığına zarar verilmemesi için yapılması gerekenler arasındadır.

Sakinleşmeyen ve kendilerine zarar verecek olan hastaların uzmanlar tarafından denetlenmesi kontrollerinin uzmanlar tarafından yapılması hastaların psikolojileri olumlu yönde etkileyecek ve hastalıklarıyla baş edebilmek için yardımcı olma açısından gerekli olan şartları da sağlayacaktır.

Hastalar psikolojik veya sağlık sorunları yaşamadığı için bağırma ihtiyaçları ortadan kalkabilir. Ve hastaların hastalıklarının ilerleme seviyesi yavaşlama gösterebilir. 

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız”

Kaynak:

https://www.hmpgloballearningnetwork.com/site/altc/news/screaming-dementia-nursing-home

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog