Alzheimer Evreleri Ne Kadar Sürer?

Yazımıza ilk önce Alzheimer’ın ne demek olduğunu öğrenerek başlayalım. Toplum da genel olarak hafıza kaybı da denilen Alzheimer’a biz kısaca bunama da diyebiliriz. Alzheimer’da hafıza kaybı beyin hücrelerinin zamanla ölümüne bağlı olarak gelişmektedir.

Genel anlamda beyin fonksiyonlarının azalması ile gelişen tıbbi bir durumdur. Bilindiği üzere nörolojik bir hastalıktır. Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonların da azalmaya neden olur. Belirtiler birden bire değil de yaş ilerledikçe yavaş yavaş ortaya çıkmaktadır.

Alzheimer yaşlılık hastalığı olarak belirtilse de aslında öyle değildir. Yaşın artması risk faktörü olsa da hastalık gençler de de görülebilir. Kadınların yaşam süresi erkeklerden daha uzun olduğu için kadınlarda erkeklere oranla Alzheimer daha sık görülür.

Düşük eğitim düzeyi, stres, depresyon da Alzheimer hastalığını tetiklemektedir. Ama en önemli faktör genetik yatkınlıktır. Alzheimer hastalığını nasıl önleyeceğimiz konusunda kesin bir bilgi yoktur. Çünkü nedenleri kesin olarak bilinmemektedir.

Hastalıktan korunmak için zihinsel ve fiziksel aktiviteler yapılabilir, tansiyon ve şeker düzeyi normal düzeylerde tutulabilir böylece olası bir hastalık durumuna karşı önceden tedbirli davranılmış olur.

Başlarda hasta da belirti olarak yalnızca unutkanlık görülmektedir. Zaman ilerledikçe hasta yakın zamanda yaşadıklarını bile hatırlayamaz hale gelir. Aile bireylerini unutur, hatırlayamaz.

Belirtiler ilk evrelerde hayatı etkilemeyecek kadar azken daha sonrasında hayat şartlarını olumsuz etkilemekte ve hasta günlük işlerini bile yapamaz hale gelmektedir.

Evlerine gelecek olursak Alzheimer da üç evre var diyebiliriz. Hafif evre, orta evre ve şiddetli evre. Bu hastalık insanları farklı etkilediği için semptomların başlaması ve ilerlemesi de hastadan hastaya değişiklik göstermektedir.

Semptomlar zamanla kötüleşmeye başlar. Ortalama olarak tanı konulmuş bir Alzheimer hastası 4-8 yıl kadar yaşamını devam ettirmektedir. Diğer faktörlere bağlı olarak bu süre 20 yıla kadar da çıkabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Başlangıç Evresi(Erken Dönem)

Bir hasta da Alzheimer var diyebilmek için ilk önce tetkikler yapılmalı ve tanı konulmalıdır. Tetkikler yapılıp tanı konulduktan sonra artık hastamıza Alzheimer hastası diyebiliriz.

İlk evrede yani başlangıç evresinde kişi dışarıdan bağımsız halde yaşayabilir. Araba kullanabilir, çalışabilir kısaca hayatına devam edebilir. Buna rağmen hastada bazı unutkanlıklar olabilir. Örnek olarak gündelik yaşamda kullandığı nesneleri hatırlamakta güçlük çekebilir.

Hastalığı hastanın çevresindekiler de yavaş yavaş fark etmeye başlar. Bu evrede zaman geçtikçe kişi doğru kelimeyi bulmada zorluk çeker, yeni tanıştığı kişilerin isimlerini hatırlayamaz, sosyal çevrede ya da iş ortamında görevleri yerine getirme de zorluklar yaşayabilir.

Alzheimer Orta Evre

Alzheimer hastalığının en uzun süren aşamasıdır ve uzun yıllar sürebilmektedir. Hastalık ilerledikçe hasta artık günlük işlerini aksatmaya başlayacaktır. Bu hasta için daha büyük bir bakım gerekecektir. Bu evre de kişi mesela faturalarını ödemeyi unutabilir ama yine de yaşamıyla ilgili önemli detayları hatırlar.

Hasta bu evrede beklenmedik tepkiler verebilmektedir. Aşırı sinirlilik hali gibi veyahut banyo yapmayı reddetmek gibi değişik tepkiler gösterebilmektedir.

Bu evrede hastanın gösterdiği tepkiler diğer evreye göre oldukça belirgindir. Bu evrenin belirtileri de şöyledir:

  • Hastanın gezerken kaybolma olasılığı artmıştır
  • Kendi adresini ya da telefon numarasını unutabilirler
  • Kendilerini karamsar hissederler.
  • Uyku düzenleri değişir. Genelde gündüzleri uyur geceleri huzursuz hissederler.

Alzheimer Şiddetli Evre (Geç Dönem)

Bu hastalığın son aşamasıdır. Hastalar çevrelerine tepki veremez, konuşmalarını kontrol edemezler. Günlük aktiviteler konusunda da yardım almadan yapamayabilirler.

Hafızaları ve becerileri kötüleşmeye devam edebilir. Kişisel bakım konusunda günün her saatinde yardıma muhtaçtırlar. Fiziksel yeteneklerinde değişiklik olur (Yürümek, oturmak).

Alzheimer Orta Evre Ne Kadar Sürer?

Kendi içerisinde ayrı ayrı sınıflandırılan Alzheimer hastalığının evreleri seyrine göre 3 dönemden meydana gelmektedir. Bu dönemler sırasıyla: Başlangıç evresi, orta evre ve ileri evre olarak sınıflara ayrılır.

Yavaş seyirli bir hastalık olarak bilinen Alzheimer hastalığının orta evresi, genel anlamda Alzheimer hastalığının evrelerinden en uzun seyirli olan evresidir.

Tanının genellikle bu dönemde konduğu, semptomların daha da belirginleşerek giderek ağırlaştığı orta evre, içinde bulunulan şartlara, hastalığın seyrine ve hastanın genetik faktörlerine göre değişkenlik gösterse de yaklaşık olarak 2 ile 12 yıl arası sürer.

Basit unutkanlıklarla ve odaklanma sorunlarıyla görülmeye başlayan Alzheimer hastalığı, uzun soluklu süren orta evresinde ise kendini tam anlamıyla göstermeye başlar. 

Kaynak:

https://www.alz.org/alzheimers-dementia/stages

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog