Alzheimer Bulaşıcı Mıdır?

Alzheimer hastalığı her ne kadar yaşa bağlı ve yaşlılık hastalığı gibi görünse de aslında herkeste olabilecek bir hastalıktır. Bilişsel yeteneklerin yıkımına yol açan bir beyin hastalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Alzheimer ilk zamanlarda sadece küçük olayları unutmayla başlayarak daha sonra daha büyük olayları hatırlamamaya kadar ilerleyen bir süreçtir.

Her insan zaman zaman bazı şeyleri unutabilir, ama bu durum genelde geçici olmaktadır. Alzheimer hastalığı olan kişilerde ise bu durum kalıcı olabilmektedir. Birey hastalığı ilerledikçe yaşamını kendi başına ilerletemez hale gelmekte ancak bir kişinin yardımı ile hayatını devam ettirebilmektedir.

Alzheimer hastalığı sıklıkla 60’lı yaşlardan sonra belirtilerini gösterir ve temel özelliği bellek kusurudur. Yıllar içinde diğer zihinsel işlevlerin kaybı da görülür, yıllar içinde hastalık yavaş ya da hızlı olarak ilerler.

Alzheimer hastalığında beyinde bulunan hipokampüs isimli bölgede tahribat olmuştur. Tahribat sonucu bu bölgedeki sinir hücrelerinin içinde anormal protein ve protein artıkları birikmekte ve hücreler canlılığını ve işlevini kaybetmektedir. Hipokampüs beyinde bellek, hatırlama görevi görür. Karar verme ve düşünmede görev alır.

Araştırmalara bakıldığında, hastalığın Alzheimer hastasıyla temastan geçebileceğine dair hiçbir bulguya rastlanmamıştır. Ancak tıbbi işlemlerin hastalığın habercisi olan protein oluşumlarına neden olabileceği belirtilmektedir.

Uzmanlara göre, teorik olarak kan nakli, beyin ameliyatı, ya da kanal tedavisi gibi invaziv diş operasyonlarında Alzheimer’ın geçmesi mümkün olabilmektedir. Görünür hale gelme süresinin 40 yıla kadar çıkması nedeniyle insanların hastalığa yakalandığını anlayamayabileceği ifade edilmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Bu bulgulara, Creutzfeldt-Jakob hastalığından ölen sekiz kişinin beyinleri incelenirken rastlanmıştır. Orta yaşlarda ölen bu hastaların hepsine yapılan uygulamanın yasaklandığı 1985 yılları arasında kadavralardan alınan büyüme hormonu nakledilmiştir.

Hastaların dördünde çok yüksek seviyede amiloid beta proteinine rastlanmış ve beyin hücrelerinin arasında oluşan bu yapışık protein oluşumları, Alzheimer hastalarında hücrelerin birbirleriyle normal iletişim kurmasını engellemiştir.

Alzheimer hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Kendisi genel olarak genetik yollarla aktırılan onun haricinde kişinin yaşayışındaki pek çok sebepten kaynaklı olarak ortaya çıkabilecek rahatsızlıklardan biridir. Şimdiye kadar saptanmış herhangi bir mikrobun Alzheimer’a yol açtığı ve bulaşıcı olduğu görülmemektedir.

Bu yüzden alzheimerdan koruması için bağışıklık sistemini kuvvetlendirecek herhangi bir Alzheimer aşısı da daha bulunamamıştır. Alzheimer beyin hücrelerindeki yanlış işleyiş sonucu uzun yıllar içinde oluşan bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır.

Alzheimer Belirtileri Nelerdir?

  • Kısa Dönemli Hafıza Kaybı
  • Aşina Olunan İşleri Yaparken Zorluk Yaşamak
  • Yazma ve Konuşmada Oluşan Yeni Sorunlar
  • Zaman ve Yer Karışıklığı
  • Yanlış veya Zayıf Kararlar
  • Soyut Düşünmeyle İlgili Sorunlar
  • Eşyaları Yanlış Yere Koyma ve Adımları Takip Edememe
  • Ruh Hâli ve Davranışlarda Değişimler
  • Görsel İmajları ve Mekânsal İlişkileri Anlamada Zorluk
  • Sosyal Aktivitelerden Geri Çekilme

“Bu sayfada yer alan ifadeler bağlayıcı ve tedavi maksadıyla kullanılmaya uygun değildir. Sağlık sorununuzun tedavisi için kendinize en uygun tedavinin geliştirilmesi için sağlık kuruluşlarından ve uzman hekimlerden bilgi alınız.”

Kaynak:

https://www.alzheimers.org.uk/blog/no-evidence-alzheimers-disease-contagious

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog