Alzheimer Anneden Mi Geçer?

Alzheimer Hastalığında en önemli risk faktörlerinden biri ailedir, diğer bir deyişle ailenin diğer bireylerinde de bu hastalığın görülmesi. Bu hastalık kişide birçok nedenden dolayı gelişebilirken genetik faktörlerin de etkisiyle oluşabilmektedir.

Birinci derece yakınları mesela annesinde Alzheimer hastalığı olan kişilerin bu hastalığa yakalanma olasılığı ailesinde hastalık olmayanlara kıyasla iki kat daha fazladır fakat annesi Alzheimer olan her kişi bu hastalığa yakalanacak diye bir şey yoktur.

Mesela tüm hastalar incelendiğinde, 100 Alzheimer hastasından yaklaşık olarak 1 tanesi genetik geçişli olarak bu hastalığa yakalanıyor diyebiliyoruz. Ailesel olan Alzheimer hastalığı da diğer hastalarına göre daha erken yaşta başlayıp daha hızlı ilerliyor.

Genetik olarak Alzheimer riskiniz olduğu kabul edilse dahi, bazı tedbirler alarak bu riski en aza indirmek mümkün olabilir. Araştırmalar bizlere bu hastalıktan üç genin sorumlu olduğunu gösterdi.

Genlerin yan yana dizili harflerden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu harflerden biri ya da birkaçı eksik, fazla, ya da yanlış yerde olursa buna genetik mutasyon diyoruz. Genetik geçişli Alzheimer hastalığında bu üç gende mutasyonlar oluyor.

Alzheimer anneden mi geçer? Sorusunun ise kesin olarak birlik kurulmuş bir cevabı yok. Alzheimer genetik risk faktörü oldukça yüksek bir hastalık olmasına karşın, küçük oranlarda elde edilen verilerle anneden geçen genlerin etkili olduğuna dair iddialar mevcut. Ancak bu kesin bir kanı oluşturulması için yeterli değil.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Gen Tedavisi Mümkün Müdür?

Alzheimer hastalığı için yurtdışında yapılan gen tedavisi denemeleri vardır. Gen tedavisi genel olarak, genetik kökenli hastalıkları tedavi etmek veya iyileştirmek amacıyla hücrelere gen aktarımı yapılması olarak tanımlanabilir. Fakat bu durum Alzheimer’da gen tedavisi bulundu, hastalık ortadan kalkacak şeklinde yorumlanmamalıdır.

Deneme çalışması ve bu sonucun alınabilmesi 14 yıl sürmüştür. Tabii bu denemelerin sonuç vermesi için daha uzun bir çalışma süreci gerekmektedir.

Başka bir tedavi yöntemi olarak kök hücre tedavisi ile Alzheimer hastalığının ilerlemesi yavaşlatılabilir, gerilemesi sağlanabilir diyebiliyoruz. Hatta belki tamamen durdurulabilir de. Fakat bu tedavinin başarı oranının yüksek olması bazı etkenlere bağlıdır. Alzheimer hastasının yaşı, hastalığının süresi ve hastasının durumu ile orantılıdır.

Eğer hastalık çok ilerlemiş ise birden fazla kez tedavinin tekrarlanması gerekebilir. Kök hücre tedavisi bilim adamlarının üzerinde çalıştığı yeni bir yöntem olarak görülmektedir diyebiliriz.

Kök hücrelerin bu hastalıkta tedavi olarak kullanılmasının sebebi olarak beyin hücrelerine dokunduklarında bu hücrelere dönüşme özelliği vardır diyoruz. Hatta yapılan çalışmalarda kök hücre tedavisi ile çok yüksek oranda olumlu sonuçlar elde edilebilmiştir.

Alzheimer Hastalığının Kesin Tedavisi Mümkün Müdür?

Maalesef ki bu hastalığın kesin olarak tedavisi mümkün değildir fakat günümüzde kullanılan ilaçlarla etkisi yavaşlatılabilmektedir.

Uygulanan tedaviler zihinsel fonksiyonların kullanımını artırarak birine bağımlı halde yaşayacak evreye gelmelerini geciktirir ancak kesin tedavisi olmadığından hasta olan kişiler ve yakınlarının destek almaları son derece önemlidir. Kesin tedavisi bulunmadığından tedavi süreci hastanın yaşına ve hastalığın düzeyine göre değişebilir.

Hastalığın yol açtığı bazı belirtileri yatıştırmak için belirli ilaçlar ve uygulamalar vardır. Alzheimer’lı hastaların mümkün olduğunda bağımsız yaşamasını sağlamak hastalığın çok fazla ilerlemesini engellemek amacıyla bazı uygulamalar yapılır.

Hastanın geçmiş deneyimlerini tetikleyecek ortamlarda yer almasını sağlamak ve hafızasını canladıracak anıları ona göstermek etkili bir yöntemdir. Aynı zamanda psikolojik tedavi yöntemleri ise hastanın hafızasına, problem çözme yeteneğine ve konuşmasına yararlı olabilir.

Alzheimer Nasıl Tedavi Edilir?

Alzheimer tedavisinde erken teşhis en önemli faktördür. Bu yönde eğilim tespit edildiği andan itibaren girişimlerde bulunulmalı ve semptomlar görülmüyor olsa dahi, uzun vadeli tedavi girişimleri başlatılmalıdır.

Hafıza kaybı, davranış bozuklukları, uyku bozuklukları ve diğer Alzheimer hastalığının belirtilerinin tedavisinde farklı türde ilaçlar kullanılır. Hangi ilacın kimde daha iyi işe yarayacağını söylemek güçtür.

Alzheimer hastalarına tedavi için ilaç önerilmektedir. Her ne kadar geç tespit edilse bile tedavisi mümkün değil diye düşünülmemektedir. Geç tespit edildiği durumlarda da tedavisinde başarılı olunabilir.

Alzheimer Anneden Çocuğa Geçer Mi?

Alzheimer hastalığının genetik aktarımı ile ilgili günümüzde birçok ciddi araştırma yapılmaktadır. Gelecekte orta yaşlı ve yaşlı nüfusun sayısının oldukça yüksek olacağı projeksiyonu nedeniyle bu hastalığa dair araştırmalar hızla devam etmektedir.

Yapılan araştırmalardan elde edilen veriler, bu hastalığın genetik aktarımına dair bazı ipuçları vermektedir. Ancak varılan sonuçlarda, Alzheimer hastalığı anneden geçer şeklinde bir ifadeyi elde edebileceğimiz herhangi bir veri bulunmuyor.

Genetik aktarımla Alzheimer riski taşıma durumunun anne veya babadan olması, şu an için yapılan araştırmalarda denk olarak kabul ediliyor.

Kimi araştırmalar, genetik aktarımı dahi reddediyor. Bu nedenle, genetik miras belirleyici bir etken olmamakla birlikte, aile bireylerinde Alzheimer öyküsü olan bireylerin, semptom görmeleri halinde sağlık kuruluşlarına başvurmaları öneriliyor.

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog