Uyku Bozukluğu İçin Hangi Bölüme / Doktora Gidilir?

Uyku bozuklukları tanı ve tedavisi için alanında uzman olan bir kulak burun boğaz doktoruna ve nöroloji uzmanına başvurmak gerekmektedir.

Kulak burun boğaz doktoru göğüs hastalıkları uzmanı ve nöroloji uzmanı ile ortak bir çalışma yürüterek uyku üzerine kişide bulunan şikayetlerin çeşidine bağlı olarak ilgi alanı kendisinde bulunan sorunların çözümü için hastaya yardımcı olmaktadır. Uyku bozuklukları nöroloji bölümünün alanına girmektedir.

Uyku Bozuklukları Çeşitleri Nelerdir?

Uyku gün sonunda yorgun olan vücudun ve sinir sisteminin dinlenmesi ve tazelenmesi için kendini dış dünyaya kapattığı bir zaman dilimidir. Ancak dinlenme için vücudun kendini uykuya bıraktığı zaman diliminde herhangi bir aksilik veya sorun meydana gelmesi çeşitli uyku bozukluklarından kaynaklanabilmektedir. Bunlar;

1.İnsomnia (Uykusuzluk): Uykuya geçmekte ve uykuyu sürdürmekte görülen güçlük vaktinden erken ve nedensiz uyanma veya gün içerisinde uykulu olma hadi olarak tanımlanabilir. Uykusuzluk sık görülen bir rahatsızlık olmasına rağmen doktora başvurma oranı düşük olan bir rahatsızlıktır. Ciddi bir psikiyatrik rahatsızlık nedeniyle olabilir.

2.Hipersomnia (Aşırı Uykululuk): Gereğinden çok uyuma olarak tanımlanan bu rahatsızlık aşırı uyuma ve gündüzleri uyuma olarak 2 çeşittir. Psikiyatrik rahatsızlıklarla beraber görüleceği gibi hipersomnia, akciğer ve karaciğer sorunları, beyinde meydana gelen doku bozuklukları ya da kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak da görülebilmektedir.

3.Huzursuz Bacak Sendromu: Uykuda karşılaşılan uyku bozukluklarından bir tanesi de huzursuz bacak sendromudur. Kişilerin uykuda veya dinlenme halindeyken bacaklarını hareket ettirme isteği olarak tanımlanabilir. Kişiler bu rahatsızlığı bacaklarda veya kollarda uyuşma veya karıncalanma biçiminde tarif etmektedir.

4.Rüya Sıkıntı Bozukluğu: Herkes hayatında rüya görebilir. Ancak kötü de olsa rüyaların kişileri uykudan uyandırma eğilimi çok nadirdir. Bu rahatsızlıkta kişinin uykuda sıklıkla kötü rüya görmesi ve sıklıkla kötü bir hissiyatla uykusundan uyanması rüya sıkıntı bozukluğu olarak tabir edilir. Kişiler rüya gördüklerinin farkındadırlar ancak sürekli bölünen uyku nedeniyle uyku kalitelerinde düşüş yaşarlar ve gün içinde kişinin yaşamsal faaliyetlerinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilmektedir.

5.Uyurgezerlik: Uykuya daldıktan sonra uykunun belirli evresinde kişinin yataktaki uyku halini ayakta ve bilinçsiz geçirmesi olayıdır. Otomatik hareketlerle yapılmasıdır. Genellikle altında yatan farklı bir rahatsızlık olmamakla birlikte yaş ilerledikçe semptomlarında azalma görülmektedir.

6.Uyku Felci: uykuya dalma aşamasında veya uyandıktan hemen sonra meydana gelen kişinin üzerinde hissettiği baskı sonucunda vücudunu hareket ettirememe durumudur. Halk dilinde bu olaya karabasan denmektedir. Kişinin bilinci açıktır ve çevresinde çeşitli halüsinasyonlar görebilmektedir. Kişinin gördüğü halüsinasyonlar kişiyi rüyada olduğunu zannetme eğilimine sokmaktadır.

7.Uyku Terörü: Genellikle ürkütücü bir çığlıkla başlayarak kişinin uyku esnasında hızlı nefes alması, terlemesi ve çok hareketli olmasıyla başlar. Çevresine veya kendisine zarar verebilecek seviyededir. Kişinin beden güvenliğinin sağlanması önem arz eder. Dışarıdan bakan gözler için ne kadar ürkütücü görünse de uykuda bulunan kişi olanların farkında değildir. Uyandıktan sonra da herhangi bir şey hatırlamaz veya herhangi bir acı hissetmez. Kâbus veya kötü rüyalardan farkı kişinin uyandığında kendini kötü hissetmemesidir.

Uyku Bozuklukları Neden Meydana Gelir?

Uyku bozuklukları çeşitli nedenler sonucunda meydana gelebilmektedir. Bu nedenler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunlar;

1.Psikolojik nedenler (stres, kaygı, depresyon, ruhsal rahatsızlıklar…)

2.Kalitesiz yaşam tarzı (alkol, fazla kafein tüketimi, çalışma saatlerinin dengesizliği…)

3.Bedensel rahatsızlıklar (vücut ağrıları, kramplar, mide rahatsızlıkları, akciğer ve karaciğer hastalıkları, solunum güçlüğü…)

4.Çevresel etkiler (gürültü, ışık, ortamın sıcaklığı, rahatsız eden yatak, sık sık uykudan kalkma zorunluluğunun bulunması…)

Blog