Geçmeyen Baş Ağrısında Yapılması Gerekenler

 1. Bir ağrı kesici alın ve yatağa gidin: Pek çok insan, iyi bir gece uykusundan sonra baş ağrısı semptomlarının çok daha hafif hale geldiğini fark eder. Ancak fazla uyumamanız tavsiye edilir.
 2. Baş ağrısı sırasında bile kendinizi bir spor aktivitesine adamak, hastalıkla savaşmanıza yardımcı olacak geçerli bir tavsiyedir. Ancak baş ağrısının çok şiddetli olduğu dönemlerde spordan kaçınılması önerilir.
 3. Bazı kaynaklara göre sırtüstü uyuduğunuzda baş ağrıları daha çabuk geçer. Rahatsız bir pozisyonda ya da yüz üstü uyumak bazen boyun kaslarının kasılmasına neden olduğundan baş ağrısını olumsuz yönde etkileyebilir.
 4. Sıcak/soğuk: Bazı insanlar doğrudan başa uygulanan soğuğun etkisinden yararlanırken, diğerleri doğrudan enseye uygulanan sıcak duşları veya sıcak su şişelerini kullanır.
 5. Derin Nefes Alın: Derin nefes almak gevşemeyi teşvik eder; sonuç olarak, gerilimden uzaklaşırsınız. Tavsiye edilen, karından başlayarak nefes almak ve ardından nefesin göğse yani “yukarı çıkmasına” izin vermektir. Ardından yavaşça nefes verin.
 6. Kendi kendine masaj yapmak baş ağrısını azaltmaya yardımcı olur. Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olacak iki önemli nokta şunlardır: Başparmak ve işaret parmağı arasındaki alın derisi bölgesi: parmaklarınızın arasındaki bu bölgeye mümkün olduğunca bastırın, ardından yavaşça bırakın. Birkaç kez tekrarlayın. Ensedeki kemik çıkıntıların hemen altındaki bölge: Bu bölgeye başparmaklarınızla hafif bir baskı uygulayın.
 7. Başa sıkı bir bandaj uygulayın: eski (ama çok etkili) bir çare, kafa derisine giden kan akışını azaltmak ve baş ağrısının tipik nabzını azaltmak için başı oldukça sıkı bir bandajla sarmak baş ağrısının geçmesine yardımcı olabilir.
 8. Işıkları kapatın: Çok parlak ışıklar, floresan lambalar ve tüm ışık kaynakları baş ağrısını tetikleyebilir veya kötüleştirebilir. Bu nedenle evden çıkarken mutlaka güneş gözlüğü takılması tavsiye edilir (özellikle yaz aylarında).
 9. Akşam yemeği ve öğle yemeğini her zaman aynı saatte yiyin. Düzensiz beslenme, aşırı açlık sebebiyle baş ağrısı yapabileceğinden, uzun süre açlıktan kaçının.
 10. Antioksidanlar (C ve E vitamini) açısından zengin oldukları için bol miktarda meyve ve sebze alın.
 11. İyi bir kahve: Pek çok insan, sert bir kahve içmenin baş ağrıları için şaşırtıcı bir çare olduğunu gözlemliyor. Semptomlar başlar başlamaz kahvenin alınması tavsiye edilir. Kahve fincanlarında aşırıya kaçmayın.
 12. Soğuk yiyecekleri çok yavaş yiyin: dondurmalar bir şekilde baş ağrısına neden olabilir çünkü damak ani bir soğuk algınlığına maruz kalır.
 13. Akşamdan kalma baş ağrılarını önlemek için bol su için
 14. Ne kadar fazla ağrı kesici alırsanız alın bazen baş ağrınız geçmeyebilir. Böyle bir durumda, ağrı kesici tüketimini arttırmak yerine bir doktora başvurun. Aynı anda birden fazla ağrı kesici içmeyin.
 15. Baş ağrısı ilacının hızlı etki göstermesi için daha ilk belirtilerden itibaren alınması iyi bir kuraldır. Ne kadar uzun süre beklerseniz, baş ağrısı o kadar şiddetli hale gelir ve ilaçla geçmesi zorlaşır.
 16. Günlük şekerlemeler: Kısa bir şekerleme baş ağrısını hafifletse bile, çok sık şekerlemelerden kaçınılması tavsiye edilir. Bu tür davranışlar aslında baş ağrılarının başlangıcını destekleyebilir.
 17. Çalışma sırasında yanlış duruşlar almayın: boyun kaslarının sertleşmesini önlemek ve dolayısıyla baş ağrılarından kaçınmak için, doğru bir dik pozisyon almanız ve başınız yukarıda olacak şekilde oturmanız önerilir. Özellikle ofis işleri için başınızı ve sırtınızı dik tutmanız önerilir.
 18. Vücut gerginliğine dikkat edin: Birçok hasta, özellikle gergin olduklarında baş ağrısından şikâyet eder. Uyarı işaretleri şunlardır: sıkılı dişler (bruksizm), kasılmış omuzlar ve sıkılı yumruklar belirli süre sonra baş ağrısına neden olabilir.
 19. Sprey parfümlü esanslar: Parfümler, özellikle güçlü olanlar, özellikle hassas kişilerde baş ağrısına ve migrene neden olabilir.
 20. Cinsel aktiviteye dikkat: Migrene yatkın bireyler cinsel aktivite sırasında sıklıkla baş ağrısı yaşarlar.
 21. Yüksek sesler: Yüksek ses, yaygın bir baş ağrısı tetikleyicisidir.
 22. Sürekli sakız çiğnemek: Bu alışkanlık çiğneme kaslarını sertleştirerek baş ağrılarının başlamasını kolaylaştırabilir.
 23. Çok yüksek rakımlara dikkat edin: yüksek rakımlar baş ağrılarının başlamasına yardımcı olabilir. Baş ağrılarını önlemek için, seyahate çıkmadan önce bir doz C vitamini almanız ve tatil boyunca ek C vitamini almaya devam etmeniz önerilir.

Not: Yukarıda belirtilen yöntemlere doktor kontrolü dışında başvurmamanız gerekmektedir.

Blog