Epilepsi Hastalarında Beslenme: Ne Yemeli Ne Yememeli?

Epilepsi Hastalığı Nedir?

Epilepsi hastalığı sinir sistemini etkileyen ve böylelikle beyinde geçici ve kısa süreli işlevsizliğe neden olan bir hastalık çeşididir. Epilepsi hastaları her yaştan olabilir. Hastalığın nedeni genellikle psikolojiktir. Uzman doktorun tavsiyesiyle ilaç tedavisi uygulanır.

Tüm epilepsiler ilaca yanıt vermez. Epilepsi hastalarının sadece %60’ı ilaç tedavisi ve diğer tedavileri sayesinde tam nöbet kontrolüne sahipken, geri kalan %40 ilaca dirençli epilepsiden mustariptir. Yani ilaçların etkisine duyarlı değildir ve bu hastalar için seçenekler; cerrahi tedavi, bazı “palyatif” cihazların kullanımı ya da bazı durumlarda özel bir diyet olan ketojenik diyetin benimsenmesi ile sınırlıdır. Ketojenik diyet, yağ açısından zengin (kolesterolü kontrol altında tutmak için çoklu doymamış) ve karbonhidrat açısından düşük bir diyettir. Bu diyet, insan fizyolojisinin bazı özel yönlerinden, yani gıdayla birlikte verilen şeker miktarı çok fazla olduğunda vücudun ürettiği keton cisimciklerinin oluşumundan yararlanan bir diyettir. İlaca yanıt alınamayan hastalarda diyet yöntemi önemli oranda başarı sağlayabilir.

Öncelikle stres yaratabilecek her şeyden uzak durmak son derece elzemdir. Sofrada, günlük menüde bol miktarda meyve ve sebze bulunan, vitamin ve mineral tuzlardan zengin, ödün vermeden dengeli bir beslenme seçilmelidir. Epilepsi hastalarının esenliği sofrada başlar. Spesifik durumlar dışında, özellikle epilepsi hastalarına ayrılmış bir diyet olmasa bile, nöroprotektif potansiyelleri nedeniyle bu hastalıkla yaşayan kişinin sağlığı için önemli sayılabilecek birçok besin vardır. Örneğin balık, et, yumurta gibi hayvansal gıdaların yanı sıra baklagiller, meyve ve sebzeler de tercih edilecek besinler arasındadır. Ve ilaca dirençli hastalar için ketojenik diyet, vakaların %50’sinde nöbetleri azaltabilir. Hastaya uygulanacak diyetin yanı sıra sağlıklı bir yaşam için uygulanabilecek düzenli egzersiz, yürüyüş ya da koşu gibi aktiviteler de tedaviden hızlı yanıt alınmasını sağlar.

Epilepsi Hastaları Ne Yememeli?

Epilepsi hastaları, atak sayılarını arttırma olasılığı yüksek olduğu için alkollü içeceklerden uzak durmalıdır.

Kahve, çay, enerji içeceği ve diğer heyecan verici içecekler nöbet riskini arttırabilir. Bu nedenler tüm bunların tüketimi azaltılmalı mümkünse içilmemelidir.

Epilepsi hastalarının nar ve greyfurt gibi besinleri tüketmemeleri gerekmektedir. Yapılan araştırmaya göre epilepsi için kullanılan ilaçlarla bu besinler yan etkiye sebep olabileceği için doktorunuza danışmadan bu besinleri tüketmemenizi tavsiye ediyoruz.

Diyet: Epilepsi Hastaları Ne Yemeli?

Epilepsi hastalarının diyet listesine, somon balığı, yağlı balık ve kuru meyvelerle özümsenebilen Omega3’ün de eklenmesi gerekmektedir. Ayrıca D3 vitamini ağırlıklı olarak yağlı balık, yumurta, süt ve türevleri gibi hayvansal gıdalardan özümsenebilir. E vitamini bitkisel yağlarda büyük miktarlarda bulunur, aynı zamanda kepekli tahıllarda, yumurtalarda ve ıspanak gibi bazı sebzelerde bulunur. C vitamini ise taze meyvelerde, turp, ıspanak, brokoli, lahana, domates ve biber gibi sebzelerde, yumru köklerde ve patateste bol miktarda bulunur. Epilepsi hastalarının bu besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Genel olarak, epilepsi hastası olan kişi, Akdeniz diyetinin ilkelerine dayanan dengeli bir diyet izlemelidir. Bütün gıdalara öncelik verilmesi ve yeşil yapraklı sebzeler, havuç, pazı, fasulye ve bezelyeyi diyete dahil etmek gerekir. Önerilen diğer besinler ise yoğurt, sebze suları, yumurta, çiğ kuruyemiş ve tohumlar, soya fasulyesi, kırmızı üzüm, süt ve peynirlerdir.

Epilepsi hastalarının gün içinde alınan küçük öğünlerle beslenmesi tercih edilir. Böylelikle uzun süre açlığa maruz kalmayacaklardır.

Özel durumlarda, epilepsili hem çocuklar hem de yetişkinler ketojenik bir diyet uygulayabilir. Ketojenik diyete uyma endikasyonu her zaman endikasyonları ve kontrendikasyonları vaka bazında değerlendirecek olan uzman doktor tarafından reçete edilmelidir.

Ketojenik Diyet Nedir? Epilepsi Hastaları için Ketojenik Diyetin Önemi Nedir?

Ketojenik diyet protein ve karbonhidrat bakımından oldukça yoksun, genel beslenme biçimini yağ olan bir beslenme biçimidir. En çok çocuklarda görülen epilepsi hastalığında ilaç tedavisiyle birlikte kullanılır.

Ketojenik diyet planlaması bir uzman tarafından hastaya göre planlanır. Genellikle 5/1, 4/1, 3/1, 2/1 ve 1/1 oranlarıyla ifade edilir. Örneğin 5/1 oranında uygulanan ketojenik diyetinde hastanın gün içerisinde tükettiği yağ oranı 5, diğer vitaminler (karbonhidrat ve protein) 1 olarak ifade edilir.

Not: Bu makalede yer alan tedavi yöntemleri kişiye göre değişiklik gösterebileceğinden, doktorunuza danışmadan uygulamanız tavsiye edilmemektedir.

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Blog