Epilepsi Genetik Midir?

Epilepsi hastalığı beyin fonksiyonlarında bozukluk sonucunda vücudun kasılması, kendini kaybetmesi gibi tepkileri olan bir rahatsızlık türüdür.

Epilepsi genetik bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüz şartlarında bile tedavisi çok zor bir hastalık olup, günümüzde bile hala tam tedavisi yapılamayan rahatsızlıklardan biridir. Hastalığın belirtileri kişinin yaşına ve durumuna göre farklılık göstermektedir.

Epilepsi rahatsızlığının belirtileri pek çok hastalıkla benzerlik göstermektedir. Bu yüzen hastalık ile ilgili tanı ve teşhis konulurken sürecin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi büyük önem arz eder. Hastalık ne kadar erken fark edilirse önlem alınması da o oranda kolaylaşır.

Epilepsi hastalığı beyinde meydana gelen bir hastalık olduğundan dolayı beyin bizim dışarı ile bağlantımızda önemli bir yere sahiptir. Beynin pek çok hücreden meydana gelen karışık bir yapısı bulunmaktadır. Hastalığın oluşma anı ve gidişatı beyin fonksiyonlarında oluşan bir bozukluktan kaynaklanmaktadır.

Beyin hücrelerinde oluşan anormal elektrik aktivitelerinin yayılması sonucunda meydana gelir. Bu rahatsızlık beyinde meydana geldiğinden dolayı insan vücudunda pek çok sistemi etkilemektedir. Epilepsi hastalığı sadece vücutta kasılmaya neden olmamaktadır. Pek çok belirtisinden bahsetmek mümkündür.

Bunun yanında göz seğirmesi, kusma, sıcak basması veya bazen de sadece derin dalmalar ile kendini ortaya çıkaran bir rahatsızlıktır. Ancak genellikle vücutta kasılma ve bayılmalar çevredeki kişiler tarafından fark edildiğinden bu iki belirti daha çok bilinmektedir.

Epilepsi Hastalığının Nedenleri

Epilepsi hastalığının hangi sebeplerden kaynaklanacağı tam olarak tespit edilmemektedir. Ancak bilinen pek çok nedeninden bahsetmek mümkündür. Kişinin yaşadığı olaylar sonucu geçirdiği kafa travmaları bu hastalığın nedenleri arasındadır.

Kişide görülen beyin tümörleri, felç ve zihinsel gerilikte bu hastalığa neden olabilmektedir. Ancak en bilinen nedeni genetik yatkınlıktan kaynaklı olmasıdır. Toplumda epilepsi rahatsızlığının görüldüğü kişilerin aile geçmişinde bu hastalığın bulunması muhtemeldir. Genetik hastalığın en çok bilinen nedenleri arasındadır.

Epilepsi pek çok hastalığa göre daha zor bir süreç gerektirir. Çünkü hastalığın belirtilerinin ne zaman ortaya çıkacağı kestirilememektedir. Bu durum kişinin günlük hayatını büyük ölçüde olumsuz etkiler. Bu yüzden hastalık ne kadar erken fark edilirse kişi de o oranda günlük hayatına devam etmeye erken başlar.

Bu hastalığın çoğu belirtisini ertelemek mümkün olsa da belirtileri tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Kişi süreç hakkında ne kadar çok bilgiye sahip olursa bu dönemi o kadar kolay geçirir.

Epilepsi Hastalığın Belirtileri

Epilepsi hastalığı kişinin yaşına ve durumuna göre farklılık göstermektedir. Daha yeni doğan bebeklerde epilepsi hastalığının belirtileri yutkunma ve yalanma ve ayaklarda hareketlenme şeklinde kendini göstermeye başlamaktadır.

Çocukluk dönemine gelindiğinde hastada bütün vücutta kasılmalar, göz dalmaları görülebilmektedir. Hastanın yaşı arttıkça görülen belirtilerde de artmalar meydana gelmektedir. Hasta ilk başlarda durumu fark etmese de belirtiler artmaya başladıkça bir problemin olduğunun farkına varır.

Hayal görme, kol ve bacaklarda uyuşma, belli başlı anıları hatırlayamama, kol ve bacaklarda kasılma veya bütün vücudun kasılması, tüm vücudun hareketlerini kontrol edememe, baş dönmeleri, belirli yerlerde uyuşmalar, kusmalar görülebilmektedir.

Hastanın vücut fonksiyonlarında değişim meydana getirdiğinden istemsiz olarak meydana gelen hareketler epilepsi hastalığından kaynaklı olarak meydana gelebilmektedir. Kişi kardiyoloji bölümünde muayene olduktan sonra gerekirse hasta dahiliyeye yönlendirilerek hastalığın nedeni ile ilgili araştırmalar yapılır.

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Blog