EMG Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

EMG (Elektromiyografi) bir sinir sistemi testidir. Bu test, kasların elektriksel aktivitesini ölçmek için kullanılan bir yöntemdir. EMG, kasların normalde yaptığı hareketleri veya kaslarda oluşan patolojik durumları belirlemek için kullanılır. Bu test, kasların ne kadar güçlü olduğunu veya kaslarda oluşan herhangi bir hassasiyeti belirlemek için kullanılır. EMG, bir elektrot ile kasın içine enjekte edilen elektrik sinyallerini ölçmek için kullanılır. Bu elektrotlar, kasın içine yerleştirilir ve kasın elektrik aktivitesini ölçer. EMG, kas hastalıkları, sinir hasarları veya kaslarda oluşan diğer patolojik durumları belirlemek için kullanılır. Bu test, doktorların hastaların kas ve sinir sistemlerinde oluşan problemleri belirlemelerine ve tedavi etmelerine yardımcı olur.

EMG testi ilk olarak 1920’lerde ortaya çıkmıştır. İlk EMG cihazları, kasların elektriksel aktivitesini ölçmek için kullanılan elektrodlar ve amplifikatörler ile birlikte, kasların kontraksiyon ve relaksasyon durumlarını ölçmek için kullanılmıştır. EMG testinin ortaya çıkması, elektrik sinyallerinin kasların hareket etmesinde nasıl kullanıldığını anlamak için yapılan çalışmalar sonucu olmuştur. Elektrik sinyallerinin kasların hareket etmesindeki rolünün anlaşılması, kas hastalıklarının tanısı ve tedavisi için önemli bir adım olmuştur. Bu adım, kas ve sinir sistemi ile ilgili problemleri belirlemek ve tedavi etmek için kullanılan EMG testinin ortaya çıkmasına yol açmıştır

EMG testi, birkaç farklı adımda tamamlanan bir işlemdir. Genel olarak, bir EMG testi için aşağıdaki adımlar izlenir:

 1. Hasta, doktorunun önerdiği kasları kontraksiyon ve relaksasyon durumlarında çalıştırır.
 2. Doktor, kasın içine bir elektrot yerleştirir. Elektrot, kasın elektrik aktivitesini ölçmek için kullanılır.
 3. Doktor, kasın elektrik aktivitesini ölçmek için amplifikatörü kullanır. Amplifikatör, elektrik sinyallerini ölçer ve görüntüler.
 4. Doktor, kasın elektrik aktivitesini ölçerken, hastanın kaslarını kontraksiyon ve relaksasyon durumlarında çalıştırmasını ister.
 5. Doktor, kasın elektrik aktivitesini ölçtükten sonra, test sonuçlarını değerlendirir ve hastaya bir rapor verir.

EMG testi genellikle kısa sürede tamamlanır ve hastalar için ağrısızdır. Ancak, elektrotların kasın içine yerleştirilmesi sırasında hastaların hafif bir ağrı hissetmeleri mümkündür.

EMG testi, kas ve sinir sistemi ile ilgili problemleri belirlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Bu test, özellikle şu durumlarda uygulanır:

 • Kas hastalıkları: EMG testi, kasların elektrik aktivitesini ölçerek kas hastalıklarının tanısını koymak için kullanılır. Örneğin, kasların güçsüzlüğünün nedeni olarak myasthenia gravis, polymyositis, dystrophy gibi kas hastalıkları tanısını koymak için kullanılır.
 • Sinir hastalıkları: EMG testi, sinir hastalıklarının tanısını koymak için kullanılır. Örneğin, kasların güçsüzlüğünün nedeni olarak periferik sinir hasarları, radiküler sendromlar, neuropathies gibi sinir hastalıklarının tanısını koymak için kullanılır.
 • Kas ve sinir sistemiyle ilgili diğer problemler: EMG testi, kas ve sinir sistemiyle ilgili diğer problemleri belirlemek için kullanılır. Örneğin, kaslarda oluşan hassasiyet, kaslarda oluşan spazmlar, kaslarda oluşan anormal kontraksiyonlar gibi problemleri belirlemek için kullanılır.

EMG testi, kas ve sinir sistemi ile ilgili problemleri belirlemek ve tedavi etmek için kullanılır. Bu test, genellikle doktorlar tarafından yapılır ve hastaların fizik muayene sırasında istenebilir. EMG testi, kişinin kaslarını kontraksiyon ve relaksasyon durumlarında çalıştırmasını gerektirir, bu yüzden hasta için fiziksel bir yük olabilir. Ancak, genellikle hastaların bu işlemi rahat bir şekilde yapabildiği söylenir. EMG testi, zor bir işlem değildir ve genellikle hastalar için rahattır. Ancak, elektrotların kasın içine yerleştirilmesi sırasında veya kasın çalıştırılması sırasında hafif bir ağrı hissetmeleri mümkündür.

EMG testi genellikle güvenli ve tehlikeli olmayan bir işlemdir. Ancak, bazı durumlarda test sırasında bazı yan etkiler oluşabilir.

 • Elektrotların kasın içine yerleştirilmesi sırasında hafif bir ağrı hissedilebilir.
 • Test sırasında bazı kişilerde hafif bir rahatsızlık hissedebilir.
 • Test sırasında elektrik sinyallerinin etkisi nedeni ile kaslarda geçici bir güç kaybı oluşabilir.

Tüm bunlara karşın, EMG testinin ciddi yan etkileri nadir görülür ve genellikle test sonucunda kişilerde herhangi bir kalıcı hasar oluşmaz. Bu nedenle EMG testi genellikle güvenli ve tehlikeli olmayan bir işlemdir. Şu ana kadar bu test sırasında ciddi anlamda zarar gören bir hasta ile karşılaşılmamıştır. Ayrıca, EMG testi için genellikle herhangi bir hazırlık gerekmemektedir. Bu açıdan son derece güvenli olmanın yanında hızlı ve nispeten konforlu işlemler olarak bilinirler.

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Blog