Demans ve Beslenme İlişkisi Nasıldır?

Demans; öğrenme, bellek, oryantasyon ve kişilik gibi insanın günlük hayattaki aktivitelerinde bozulmayı beraberinde getiren, sosyal ve iş hayatını etkileyen sinir sisteminde meydana gelen bir hastalık türüdür. Hastalık ilk başlarda kişinin fark edemeyeceği şekilde başlamakla birlikte sonralarında hızla ilerleyen bir süreci beraberinde getirmektedir.

Demanslı bireylerde hafıza ve kişinin hayatını devam ettirmesini sağlayan becerilerde bozulma, duygu kontrolü ve çevreye olan ilginin azalması gibi temel özellikler görülür, düşünce içeriği azalmaya başlar ve kişilik değişiklikleri de ortaya çıkabilmektedir.

Demansa yol açan nedenler; Alzheimer hastalığı, beyin damar tıkanıklıkları, beyin enfeksiyonları, vitamin eksiklikleri, aşırı alkol kullanımı, beyin tümörleri, bazı ilaçlar, depresyon, çeşitli metabolik ve sistemik hastalıklar gibi nedenlerdir.

Demansın pek çok durumla yakından ilişkisi bulunmaktadır. Bunlardan bazıları yetersiz beslenme ve yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Yanlış beslenme alışkanlığı kişilerde demansın görülme yaşını azaltmakta ve demansın her türü için bir tehdit oluşturmaktadır.

Yapılan çalışmalarda 65 yaş altı bir bireyin demans hastalığına yakalanmasındaki ortak belirtilerin yetersiz beslenme, yanlış beslenme ve zararlı madde kullanımından kaynaklı olduğu görülmektedir.

Demanslı bireylerde beslenme alışkanlıkları, yaşam kalitesini ve beyin fonksiyonlarını önemli ölçüde etkilemektedir. Yaşamın ilerleyen dönemlerinde görülen obezite ve doymuş yağ asit içeriği, hastalık riskini arttırmakta bu durum kişinin demansa yakalanmasına ve hastalıkların evrelerinin ilerlemesine neden olmaktadır.

Bu yüzden doğru beslenme alışkanlığı edinmek ve zararlı besinlerden uzak durmak kişinin sağlığını olumlu etkileyen noktalar olarak karşımıza çıkmaktadır. Kişisel vücut fonksiyonuna ve farklılıklarına göre kişiye özel beslenme planları oluşturulmaktadır.

Demans hastaları beslenmelerinde pek çok şeye dikkat etmelidirler.

1.Lif içeriği yüksek kişiye faydası olan besinler tüketmek kişiyi daha sağlıklı yapmaktadır.

2.Hafıza ve yeni sinir hücre oluşumuna destek olacak ve demansı yavaşlatacak olan beslenmede kişinin lifli tahıllarla birlikte, yeşil sebze, meyve, zeytinyağı, zeytin, balık, organik tavuk, kuru baklagil ve kuruyemişin ağırlıklı olarak tüketilmektedir. Yumurta, kümes hayvanları, süt ürünlerini gerektiği kadar; kırmızı et tüketimi de daha az olarak tüketilmelidir.

3.Antioksidan kapasitesi yüksek besinler tüketmek kişiyi hem bedenen hem de psikolojik olarak daha sağlam bir hale getirir.

4.Hazır gıda ve paketli gıdaların hepsinden uzak durulması gerekmektedir.

5.Siyah üzümün kabuk ve çekirdeği, yaban mersini, maydanoz, roka, soğan, zerdeçal, zeytinyağı, ıspanak, avokado, ceviz ile bitter çikolata gibi ürünler dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Çünkü bu yiyecekler insan ömrünü uzatıcı etkiye sahip olan besinlerdir.

6.Rafine şeker, rafine un, yüksek gluten, katkı maddeleri, gazlı içecekler, fazla kırmızı et tüketimi ve hazır meyve suyu tüketilmemesi gereken besinlerdir. Bu besinler demansın daha hızlı bir şekilde ilerlemesine neden olmaktadır.

7.D vitamini düşüklüğü Alzheimer ve demansa karşı sizi bırakabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dışarıdan da olsa D vitamini takviyesi alınması gerekmektedir.

8.B12 ve Folat içeriği yüksek Besinler tüketilmelidir. Bu besinlerin eksik olması vücutta geçici de olsa demans hastalığına yakalanma riskini arttırmaktadır.

Unutulmamalıdır ki sağlık hayattaki en önemli şeylerdendir. Sağlığın kaybedilmesi sadece kişinin kendisine değil çevresine de zarar vermekte ve kişinin günlük hayatını yaşanmaz bir hale getirebilmektedir.

Kişi böyle bir durumla karşılaşmak istemiyorsa her yaşında kendisine dikkat etmeli ve hastalıklara yakalanmadan önce gerekli tedbirleri almalıdır. Böylece sonradan daha zor bir durumla karşılaşmanın önüne geçebilir.

Blog