B12 Vitamini Alzheimer Hastalığını Önler Mi?

B12 vitamini, özellikle unutkanlık, zihinsel bozukluklar, sinirsel bozukluğa bağlı olarak kulak çınlaması, çarpıntı, kansızlık, genellikle yaşlılarda görülen depresyon gibi hastalıkları önlediği bilinmektedir. Bu nedenle de B12 vitamini Alzheimer hastalığına da iyi geldiği görülmektedir.

Yaş aldıkça vücut B12 vitamine daha çok ihtiyaç duyar. Bunun sebebi ise besinlerden alınan B12 vitamini emilim yeteneğinin yaşlandıkça azalmasından kaynaklanmaktadır.

Yapılan araştırmalarda B12 vitamini eksikliğinin 65 yaş ve üstü yaşlılarda daha sık görüldüğü ve buna bağlı olarak Alzheimer, depresyon, halsizlik, unutkanlık, ve zihinsel bozukluklar gibi etkenler ön plana çıkmaktadır.

Yaşlılarda B12 vitaminin önemli olmasının başlıca nedenlerinden biri alzheimer’a neden olurken diğer neden ise depresyona daha yatkın olmalarıdır. Bu nedenle beyin B12 vitamini olmadan düzgün ve işlevsel çalışmasını sürdüremez. B12 seviyesinin normal olması sizlere daha iyi ve sağlıklı bir yaşam kalitesi sunmaktadır.

B12 Vitamini Eksikliği Alzheimer Hastalığına Etkisi Nedir?

B12 vitamini eksikliğinde alzheimer hastalığına iyi geldiği belirtilmektedir. Hastalığın gecikmesi ve yavaşlamasında olumlu etkileri görünen B12 vitamini, aynı zamanda beyin içinde önemli etkisi bulunduğundan dolayı mutlaka alınmalıdır.

Zararı bulunmayan ve özellikle de beynin çalışması için gerekli olan B12 vitamini sizlere daha iyi zihinsel ve sinirsel işlevlerin yerine getirilmesi için kullanılmaktadır.

Vücudun ihtiyacı olan B12 vitamini aynı zaman da unutkanlığa da iyi geldiği için yaşlılarda görülen alzheimer hastalığınının başlangıç seviyesinde hastalığı yavaşlattığı yapılan incelemeler sonucunda ortaya çıkmaktadır.

B12 vitamini alzheimer hastalığına kesin iyi geliyor şeklinde bir kanıt bulunmasa bile beynin ihtiyacı olan vitamini aldığında fark yarattığını ve daha sağlıklı çalıştığı bilinmektedir. Unutkanlık, halsizlik gibi sorunları çözmek ve daha iyi bir hafıza ile birlikte düşünme yeteneğinin artması B12 vitamini takviyesi ile gerçekleşmektedir.

B12 vitamini düşüklüğü olan bireylerde unutkanlıkla birlikte kilo kaybı, yorgunluk, kabızlık ellerde ve ayaklarda karıncalanmalar gibi çeşitli rahatsızlıklar görünmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

B12 Vitamini Hangi Hastalıklara İyi Gelmektedir?

B12 vitamini özellikle sinir sistemine bağlı olarak gelişen rahatsızlıklara iyi gelmektedir. Bunların başında B12 vitamini alzheimer hastalığına iyi geldiği yapılan araştırmalarda ve vitamin kullanan yaşlılarda da görülmektedir.

Bununla birlikte olarak doğum sonrası oluşan yorgunluk, halsizlik gibi problemlere iyi gelirken, B12 vitamini folik asit ve B6 vitamini ile alındığında ise damar tıkanıklığına ve kalp hastalığına karşı da korumaktadır.

B12 vitamini yeterli düzeyde aldınız fakat daha sonrasında mide ameliyatı olanlar, mide kanserine yakalananlar, mide tüpü taktıranlar ya da herhangi bir sebeple midesini aldıranlarda B12 vitamini eksikliği sık görülmektedir. En kısa sürede gerekli besinler ile B12 vitaminini almalısınız.

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 vitamininden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız folik asit ile birlikte almalısınız. Bunun için balık ve karideste bol miktarda bulunurken aynı zamanda et, süt, yumurta, peynirde de azımsanmayacak ölçüde B12 vitamini bulunur.

Sebzelerde B12 bulunmadığı için sebze tüketmek çok verimli olmayacaktır. Bu nedenle sebze yerine B12 vitaminini almak için hayvansal gıdalardan dil balığı, midye, sardalya, alabalık, uskumru, ringa balığı, karaciğer, böbrek gibi sakatatlarda ve dana eti de B12 vitamini içeren önemli besinlerdir. Burada da görüldüğü üzere B12 vitaminini, hayvansal besinlerden alabilirsiniz.

Vejeteryanlarda sıklıkla görülen B12 vitamini eksikliği de bundan kaynaklanmaktadır. Özellikle hayvansal gıdalarda bulunan ve bu nedenle vejeteryanlar tarafından yeteri kadar alınamayan B12 vitamini pek çok rahatsızlığı da beraberinde getirmektedir.

Bu tarz sorun yaşanmaması adına B12 vitaminini takviye ilaç kullanımını ile desteklenmelidir.

B12 Vitamini Eksikliği Alzheimer Yapar mı?

B12 Eksikliği doğrudan beyin fonksiyonlarını etkilediği bilinen bir durumdur. B12 eksikliği halinde genç yaşlarda dahi unutkanlık sorunu yaşanabilmesi mümkündür. Ancak b12 Vitamini eksikliği Alzheimer yapar gibi bir yargı söz konusu değildir.

Alzheimer, hali hazırda nedenleri tam olarak bilinmeyen bir sağlık sorunudur ve ilişkilendirildiği birçok husus olsa da, bunlar kanıtlanmış yargılar değildir. Ancak yine de aşırı unutkanlık halinde sağlık kuruluşlarına başvurmak doğru olacaktır. Nöroloji servislerinde gerekli tetkikler yapılarak, kişinin Alzheimer yatkınlığı olup olmadığı incelenebilir.

Bununla birlikte, tüm vitaminlerin eksikliklerinin belli başlı sorunlara yol açabileceği unutulmamalıdır. Alzheimer olmasa da, vitamin eksiklikleri; vücudun fonksiyonlarını doğrudan etkiler. Düzenli kontrollerle, bu durumun size olan etkilerini azaltabilmeniz mümkündür.

Kaynak:

https://www.aan.com/PressRoom/home/PressRelease/872

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog