Uzman Klinik Gerontopsikiyatrist Mefküre Ülker

Uzman Klinik Gerontopsikiyatrist Mefküre Ülker

1978 doğumlu Mefküre ÜLKER, Almanya’da doğmuş lise ve üniversite eğitimini Almanya’da tamamlamıştır. 1995-1998 yılları arasında Köln Holweide Devlet Hastanesi’nde hemşirelik eğitimi almıştır.

Lisansını 2013-2016 yılları arasında Köln’de bulunan Rheinische Fachhochschule’de Medikal Ekonomi üzerine tamamlayan ÜLKER, babasına Alzheimer teşhisi konulmasından sonra bu alanda yoğunlaşmış ve Chemnitz Teknik Üniversitesi’nde Gerontopsikoloji dalında Nöropsikolojik test prosedürleri ve nöropsikolojik rehabilitasyon alanında yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır.

Hemşirelik yıllarında Bonn’da bulunan Bakım ve Sağlık Akademisi’nde Geriatrik- Psikiyatrik Bakımında uzmanlaşmıştır. 2018 yılında Almanya’da tanınan Bayan Barbara Klee-Reiter’in bulduğu ve uyguladığı Demans-Denge-Model Uzmanı eğitimini kendisinden almıştır. 2019’da Stuttgart’ta bulunan Dr.Med. Franziska Stengel Bilişsel Eğitim Akademisi’nde Bilişsel Eğitim için Uzman Terapist unvanını almıştır. Ayrıca merkezi Göttingen şehrinde olan IKUD- Seminer Şirketler Grubu’ndan Kültürlerarası Eğitmenlik sertifikası sahip olmuştur.

2017 yılında Almanya’nın Köln şehrinde Türk Alzheimer Derneğini kuran Ülker halen

Yönetim Kurulu Başkanlığını sürdürmektedir. Uzun yıllardır çalışmalarına devam eden ÜLKER, Demans alanında gerontopsikiyatrik danışmanlık hizmetleri, refakat ve eğitim konularında eğitim ve seminerler vermeye devam etmektedir. Bu çalışmalarını hem Almanya hem de Türkiye’de sürdürmektedir.

Uzmanlık alanları;

  • Demans ve demans türlerinde Gerontopsikiyatrik bakım ve bakım danışmanlığı
  • Nöropsikolojik değerlendirme, demans ve ayırıcı teşhisler
  • Nörodejeneratif hastalara yönelik bilişsel aktivite ve çalışmalar
  • Bakım verenlere yönelik psikososyal destekler
  • Bilişsel terapiler