Unutkanlık İçin Hangi Bölüme ve Doktora Gidilir?

Unutkanlık gündelik yaşam içerisinde fazla miktarda rastlanan olaylardan biridir. İnsanlar unutkanlık yaşadığında hangi hastalık olduğunu merak ederler.

Unutkanlık hastalığı birçok neden bağlı olabilir. Bunların başında yetersiz besin ve kalitesiz beslenme sebebiyle olmuş olabilir. Ayrıca vitamin eksikliği gibi durumlarda görülür.

Unutkanlık ileri seviyede ise Alzheimer hastalığının habercisi olabilir. Aynı şekilde dolaylı olarak demans hastalığı ile de ilişkisi bulunabilir. Bununla birlikte karaciğer sorunları ve hastalıkları sebebiyle unutkanlık oluşabilir.

Ayrıca böbrek sorunları da unutkanlık oluşumunu tetikleyen durumlardan biridir. Bu tarz sorunlar görüldüğü taktirde uzman hekimlerden destek almak veya hastaneye uğramak gerekir. Aksi halde tehlikeli sonuçlar doğuracak olaylar ile karşılaşma olanağı artar.

Beslenme eksiklikleri veya az vitamin alımı da unutkanlık habercisi olabilir. Bununla beraber psikolojik unutkanlıkta görülen teşhisler arasında bulunur.

Unutkanlık Tedavisi Nedir?

Unutkanlık hastalığının tedavisi merak konusudur. Burada tedavi öncesinde sebebinin ortaya çıkarılması gerekir. Eğer böbrek sorunu var ise ona göre tedavi süreci uygulanır. Alzheimer sorunu var ise süreç ona göre işler. Karaciğer sorunu gibi durumlarda da böbrek sorunu ile aynı politika izlenir.

Vitamin eksikliği gibi sebeplerde sık sık görülür. Vitamin takviyeleri alınarak tedavi süreci gelişir. Unutkanlık hastalığının bir sebebi de demans hastalığı olabilir.

Bunama adı verilen demans hastaları unutma ve hafıza kaybı sorunları yaşarlar. Tedavi süreci ona göre işler. Ayrıca psikolojik olarak unutkanlık sorunları ve hafıza sorunları görülür. Bu tarz vakalarda psikolog yardımı almak mümkündür. Psikiyatr tarafından yazılacak ilaçlar sayesinde hastadaki sorun ortadan kaldırılır.

Sağlıklı beslenmek ve spor yapmakta önemlidir. Spor yapmak zihni ve beyni dinç tutan ve kan akışını düzenleyen olaydır. Kardiyovasküler sistemin düzeni unutkanlığa iyi gelecektir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Unutkanlık İçin Hangi Doktora Gidilir?

Unutkanlık insanların sık rastladığı hastalıklar arasında yer alır. Birçok insan unutkanlık hastalığına sahip olabilir.

Unutkanlık hastalığı veya hafıza sorunları yaşayan kişiler nöroloji uzmanına gitmesi gerekir. Bu sayede gereken incelemeler yapılır.

Unutkanlık sebebi başka hastalıklar nedeniyle oluşuyor ise o hastalığa yönelim gerekir. Nöroloji uzmanları insanlarda sinir işleyişini ve sinir sistemlerini inceler. Bu konuda bilgi sahibi oldukları için unutkanlık durumlarına nöroloji uzmanları bakar. Sinir hastalıkları bölümü olarak da hastanelerde geçmektedir.

Unutkanlık sebeplerine bağlı süreç aynı bölümde devam edebilir veya değişkenlik gösterebilir. Örneğin hasta böbrek veya karaciğer sorunları sebebiyle unutkanlık yaşıyor ise nöroloji uzmanı başka yere yönlendirme yapar.

Hastada sinir sistemleri ile ilgili sorunlar bulunuyor ise nöroloji uzmanının gözetimi altında tedavi süreci ilerler. Bu sayede ortaya çıkan hastalıkların tedavi süreci başlamış olur.

Unutkanlığın zeka ile ilişkisi var mıdır?

Unutkanlık insanların gündelik hayatında karşılaştığı noktalar arasında yer alır. Bireyler unutkanlık sonucunda zeka seviyesinde sorun olup olmadığını merak eder. Bu konuda unutkanlığın zeka geriliği sebebiyle olmadığı ortaya çıkmıştır.

Yapılan çeşitli araştırmalara göre de değişik sonuçlar ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlardan biri de unutkan olan kişilerin çok zeki bireyler olduğudur. Araştırma sonucuna göre yüksek zekada olan kişiler basit şeyleri hatırlamaz. Ancak ince ayrıntılar ve derin konuları hatırlar. Tabi ki bu araştırma çıkarımı herkesi kapsamaz. İstisnai durumlar veya gerçekten hastalık olduğu olaylar görülür. Genele yaymak saçma bir tutum olacaktır.

Unutkanlık İçin Hangi Vitamin Alınmalıdır?

Unutkanlık yaşayan bireylerin merak ettiği en temel konulardan biri hangi vitamin alınacağıdır. Hafıza sorunu yaşayan bireyler vitamin alımına dikkat etmelidir.

Ancak başka hastalıkla sebebiyle ortaya çıkan durumlar var ise tıbbi tedavi daha doğru olur. Fakat basit unutkanlıklar veya hastalığın ilerlemesini engellemek adına besin ve vitamin takviyelerine önem verilir. Alınacak vitaminlerin başında B12 takviyesi gelmektedir. Bu sayede beyin sağlığını korumak amaçlanır.

B12 vitamini beyin ve hafıza konularına yardımcı olan vitaminlerden biridir. Bununla birlikte balık tüketimi, balık yağı ve OMEGA 3 gibi yağlar alınmalıdır. Hafıza konusunda balık yağları ve hapları etkilidir. Gündelik hayatımızda da unutkanlık olmasa dahi bu takviyeler kullanılabilir.

Alınacak bir başka takviye D vitaminidir. Eksik olması durumuna vücudumuzda yarattığı etkiler neticesinde unutkanlık oluşabilir. Bu nedenle D vitamini alımına da önem gösterilmelidir.

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog