Unutkanlık İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilmelidir?

Unutkanlık, kişilerin günlük yaşamlarında aktivitelerini azaltan, beyindeki önemli işlevlerden olan bellek bozukluğu sonucunda genellikle yaşa bağlı olarak ortaya çıkan bir sağlık problemidir.

Özellikle ileri yaşlarda bunama rahatsızlığının ilk bulgusu unutkanlık olacağından, ciddiye alınması ve zamanında gerekli önlemelerin alınması gereken bir sorundur.

Yaşlılık nedeniyle kişilerde doğal olarak unutkanlık görülebilmektedir. Ancak bu unutkanlığın ilerlemesi sonucunda bunun altında başka nedenlerin de bulunabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Bu yüzden unutkanlığın nedeninin doğru tespit edilmesi büyük bir önem taşımaktadır. Unutkanlık ilerleme gösterirse bunun altında bir rahatsızlığın bulunduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Ayrıca unutkanlık sadece yaşlılarda görülmemektedir. Kişinin günlük yaşamında karşılaştığı stresler, depresyon, huzursuzluk gibi etkenler beynin işlevlerinden olan dikkati toplama ve yöneltmeyi bozmakta bunun sonucunda psikolojik olarak kişide unutkanlığın yaşanmasına neden olabilmektedir.

Ayrıca kişinin yaşamış olduğu rahatsızlıklarda unutkanlığa yol açabilmektedir. Unutkanlığa yol açan rahatsızlıklardan bazıları guatr hastalığı, vitamin eksikliği, beyin damarlarında olan tıkanıklıklar, beyin tümörleri, beyin kanamaları, MS gibi birçok hastalıktır.

Unutkanlık İçin Hangi Bölüme/Doktora Gidilir?

Unutkanlığa neden olan durumlar kısa süreli hafızayla ilgili problemler ve uzun süreli bellekle ilgili olan problemler olmak üzere iki kısımda incelenmektedir.

Kısa süreli belleğin bilgileri hafızada tutma süresi uzun süreli belleğe oranla daha kısıtlı olmaktadır. Bu hafızadaki bilgilerin unutulmaması için bu süreçte dikkat önemli bir yere sahiptir. Bir bilgiyi öğrenirken kişi konsantrasyon eksikliği yaşıyorsa bu bilgiyi akılda tutmak kişi için daha zor bir hal almaktadır.

Uzun süreli hafızanın kapasitesi ise sınırsız bir alandır. Öğrenilen her bilgi bu bellekten çıkarılarak karşımıza gelir.

Kişinin bu bilgiyi kullanamadığı durumlarda üzerinden belli bir süre geçince kişide unutkanlık meydana gelmektedir. Bazı travmalar, hastalıklar, tiroid hormon bozuklukları, vitamin ve mineral eksiklikleri, psikolojik bazı rahatsızlıklar da kişide unutkanlığın ortaya çıkmasında önemli bir faktördür.

Unutkanlığın sebeplerinin çeşitli olması nedeniyle bu alanla ilgilenen doktor sayısı da farklılık gösterebilir. Kişi ilk olarak aile hekimine muayene olup hangi bölüme gideceği ile ilgili fikir alabilir. E

n başta hastanın durumunun hangi sebeplerden kaynaklı olabileceğinin gözden geçirilmesi hem zaman hem de tedavi açısından oldukça önem taşımaktadır. Tanı ve tedavi ne kadar erken yapılırsa süreçte o kadar kolay ilerlemektedir.

Aile hekiminin yeterli olmadığı durumlarda hasta nöroloğa başvurarak kendisi hakkında gerekli bilgilendirmeye sahip olabilmektedir. Nöroloji bölümüm genellikle unutkanlık ile ilgilenmektedir. Ayrıca unutkanlığın pek çok sebepten kaynaklı olabileceği akıllardan çıkarılmamalıdır.

Unutkanlık Nedenleri Nelerdir?

Kişinin günlük hayatında yaşadığı stres kişide unutkanlığa sebep olabilmektedir. Ayrıca kişi psikolojik olarak depresyon ve stres altında ise de unutkanlık görülebilir. Kişilerde görülen dikkat dağınıklığı da unutkanlığın nedenleri arasındadır.

Kişinin beslenme ve uykun düzenine dikkat etmemesi unutkanlığa neden olabilir. Yapılması gereken işlerin fazlalığından dolayı kişinin dikkat dağınıklığı yaşaması da bu duruma sebebiyet verebilir. Kişide var olan bazı rahatsızlıklarda örneğin tiroit, yüksek tansiyon, şeker gibi hastalıklar bu durumun nedenleri arasındadır.

Unutkanlığı Önlemenin Yolları

İnsanın günlük hayatının rutin şekilde geçirmesi hafızasının tembelleşmesine neden olmaktadır. Beyni zorlayacak farklı aktiviteler yapıldığı takdirde zihin sürekli aktif kalacak ve unutma daha yavaş bir şekilde gerçekleşecektir.

Bulmaca çözme, değişik yollar kullanma, başka bir dil öğrenme hafızanın sürekli etkin tutulmasının yollarındandır.

Ayrıca kişinin gözlerinde ve kulakların da ortaya çıkan bir problem hafızayı direkt olarak etkiler. Bu yüzden bu süreçte sadece beyne değil aynı zamanda diğer organlara da odaklanmak gereklidir. Bu şekilde beynin düzgün çalışması sağlanır.

Blog