Parkinson Hastalığı Tedavisi Fiyatları 2023

Parkinson hastalığı beyinde meydana gelen hücreler arası iletişiminin sağlanması ve hareketinden sorumlu olan dopamin hücresinin bozulmasından kaynaklı olarak meydana gelen bir hastalıktır. Hastalık genellikle 60 yaş sonrasında kendini gösterse de bazı genetik durumlardan kaynaklı olarak 40 ‘lı yaşlarda da görülmesi doğaldır.

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte Parkinson hastalığına modern yöntemler sayesinde erken tanı konulabilmekte ve hastalığın seyri de kontrol altına alınabilmektedir.

Ortalama Fiyatlara Neler Etki Eder?

Parkinson hastalığı öncelikli tedavi şekli ilaç tedavisidir. İlaç tedavisi ile beyinde bulunan dopamin maddesinin üretim açığı kapatılmaya çalışılır. Öncelikli hedef budur. Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlar mevcut şikayetlerin azalması konusunda başarılı olsa da ne yazık ki hastalığın ilerlemesine önemli bir etki yapamıyor. Yani hastalık ilaç tedavisi olsa dahi ilerlemektedir. Bu yüzden de halen günümüzde Parkinson hastalığının kesin bir tedavi şekli yoktur.

Tabi ki bu durumda parkinson hastalığı tedavisi fiyatları da az çok değişiklik gösterebilir. Fiyatların değişkenlik göstermesinin bir neden tedavinin alındığı hastane ve doktorun muayene ücretidir. Her hastanenin ve her doktorun fiyat politikaları birbirinden farklı olabilmektedir. Bu yüzden de Parkinson hastalığının tedavisi fiyatları değişiklik gösterebilir.

Aynı zamanda hastalığın tedavisinin hangi şehirde yapıldığı da fiyat konusunda değişikliğe sebep olabilir. Bu ve bunun gibi birçok değişkene bağlı olarak Parkinson hastalığı tedavi fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişebilir.

Parkinson Hastalığı Tedavi Ücreti Kredi Kartı İle Ödenebilir mi?

kredi kartı ile ödeme

Günümüzde kredi kartı kullanımı hastanelerden eczanelere kadar birçok sağlık kuruluşunda geçerlidir. Ayrıca parkinson hastalığının tedavi ücretleri değişkendir. Eğer ameliyat yapılacaksa ve SGK bu ameliyatın finansmanını sağlamıyorsa o zaman ameliyat ücreti biraz fazla tutabilmektedir.

Hastaların ameliyattan önce bu soruları doktorlarına ya da hizmet alacakları sağlık kuruluşlarına sorarak öğrenmeleri önemli olabilir. Tabi ki kredi kartı kullanımı olması işlemin taksitle yapılabildiği anlamına gelmemelidir. Kredi kartına taksit işlemi sağlık sektörü hizmet ödemeleri için geçerli olmamaktadır.

Hastanelerin kredi kartına taksit seçeneği olmaz. Sağlık kuruluşu ile iletişime geçerek bir ödeme planı hazırlanabilir ve ödemenin daha kolay yapılabilmesi için bir finans planı hazırlanabilir. Sadece kredi kartından peşin ödemeler yapılabilmektedir. Hizmet alacağınız sağlık kuruluşunda kredi kartı ile ödeme seçeneği bulunuyor ise bu yolu tercih edebilirsiniz.

Sağlık kuruluşlarının fiyat politikaları çerçevesinde kredi kartı ile yapılacak ödemelerde ekstra kesinti yapılıp yapılmayacağı da sorulması fiyat konusunda hassas olan hastalar için önemli olabilir. Üstelik kredi kartı ile yapılacak işlemlerden önce bu ve benzeri sorular sorarak herhangi bir sıkıntı yaşanması önlenebilir. Ödeme seçenekleri ile ilgili olarak sağlık kuruluşlarının vezneleri ile iletişime geçerek detaylı bilgi alınması uygun olabilir.

Özel Hastanelerde Parkinson Hastalığı Ameliyatını Sigorta Karşılıyor Mu?

Parkinson hastalığının tedavisinde öncelikli yöntem ilaç kullanımıdır. Uzmanlar hastalığı ilaç tedavisi ile kontrol altına almayı tercih etmektedirler. İlaç tedavisi ile dopamin maddesinin vücuttaki üretim açlığı kapatılmaya çalışılmaktadır. Ancak ilaç tedavisinde Parkinson hastalığının tamamen geçmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Parkinson hastalığının ameliyatı genellikle beyin pili ameliyatı olarak bilinmektedir. Beyin pili ameliyatı da SGK tarafından karşılanan ameliyatlar listesinde bulunmaktadır. Bu sayede ameliyatın ücreti devlet tarafından karşılanmış olur. Ancak bazı özel hastaneler beyin pili ameliyatının masraflarını karşılamayabilir.

Eğer ameliyat devlet hastanesinde gerçekleştirilecekse o zaman beyin pili ameliyatı devlet tarafından karşılanmaktadır. Ayrıca ameliyat öncesinde yapılması gereken bir takım işler vardır. Bu işlerde en az ameliyat kadar üzerinde durulması gereken konulardan biridir. Yapılacak bazı tetkik ve testler ile hastaların ameliyata hazır olup olmadığı hakkında bilgiler edinilmelidir.

Yapılacak testlerin amacı hastanın sağlık durumu hakkında detaylı bilgiye sahip olmak ve hastanın ameliyatına sorun teşkil edecek bir durumun var olup olmadığını belirlemektir. Örneğin bazı durumlarda beyin pili takılması uzmanlar tarafından pek önerilmez. Örneğin şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı ya da bunama gibi rahatsızlıklar hastalarda var ise beyin pili ameliyatı önerilmemektedir.

Hastane

Özel Hastanelerde Parkinson Hastalığı Ameliyatı Ne Kadar?

Parkinson hastalığı eğer ameliyat seviyesine geldi ise uzmanlar tarafından beyin pili takılması önerilmektedir. Beyin pili ameliyatlarında eğer ki hastalar özel hastaneleri tercih ederlerse ameliyat için belli bir ücret ödemek durumunda kalabilirler. Ancak bu ücretin ne kadar olduğu tam olarak belirtilemez. Çünkü ameliyatın fiyatları bazı unsurlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Örneğin hastanenin konumu, hastane doktorlarının ve ameliyathane ekibinin deneyimi, birikimi, hastanenin fiyat politikaları gibi bir çok unsur bulunmaktadır. Eğer özel hastanedeki beyin pili ameliyatı SGK tarafından karşılanmaz ise o zaman bu fiyatlara beyin pili ücreti de eklenmektedir.

Tabi ki beyin pili ameliyatları tedavi edilmediğinde daha ciddi sorunların oluşabileceği hastalıklar olduğu için SGK ödemesi kapsamına alınmıştır. Bu durum SGK anlaşmalı özel hastaneler için geçerlidir. Ameliyata karar vermeden önce ameliyatın yapılacağı sağlık kuruluşuna SGK anlaşmasının olup olmadığı sorulmalıdır. Alınan bilgiye göre karar verilmesi doğru olacaktır.

Beyin bölgesine yapılan her müdahale gibi beyin pili ameliyatları da belli başlı riskler barındırmaktadır. Hemen hemen her ameliyat bazı riskleri barındırı. Çünkü ameliyata başlamadan hastanın durumu ile ilgili her şey bilinemez. Ameliyat sırasında oluşabilecek komplikasyonların olası da göz önünde bulundurulmalıdır.

Beyin pili ameliyatını yapan doktorların kısıtlı sayıda olması, hastane koşullarının ekstrem altyapı gereksinimleri bulunması, kullanılan pillerin oldukça özel teknolojiler barındırması gibi unsurlardan dolayı uygulamanın fiyatına dair kesin bir bilgi vermek mümkün değildir. Bu fiyatlar döviz endeksli de olabileceği için kesin bir fiyat vermek hastaları yönlendirebileceği için doğru bir davranış olmaz.

Ameliyat fiyatları için sağlık kuruluşu ile bire bir iletişime geçilmesi gerekmektedir. Operasyonu gerçekleştiren bir kuruma giderek muayene olunması ve oradan fiyat alınması daha faydalı olacaktır.

Parkinson Hastalığı Ameliyatı Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Parkinson hastalığına bağlı olarak gerçekleşecek beyin pili ameliyatları devlet hastanelerinde de yapılabilmektedir. Uzun yıllardır hastalar sağlıklı bir yaşam sürebilmek için beyin pili ameliyatlarını devlet hastanelerinde de gerçekleştirebilmektedir. Tabi ki uzman doktorlar tedavi için ameliyat önermesi gerekmektedir.

Parkinson hastalığında bir takım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterlere bağlı olarak uzman doktorlarda hastalığın ameliyata uygun olup olmadığına karar verirler. Eğer ki hastalara Parkinson hastası olarak tanı koyulalı 5 yılı geçmediyse tedavi için ameliyat pek önerilmemektedir. Ayrıca hastanın psikiyatrik öyküsü var ise de ameliyata sıcak bakılmamaktadır. Hastaların 80 yaşının üzerinde olması da ameliyat için sıkıntı yaratabilir.

Uzmanlar 80 yaş üzerindeki Parkinson hastalarına ameliyatı önermemektedir. Ve son olarak da eğer vücutta aktif bir enfeksiyon varlığı da ameliyat için engel teşkil edebilir. Enfeksiyonun vücuttan atılmasına bağlı olarak uzmanlar nihai kararını belirtir. Tabi ki bunlar genel geçer kriterlerdir hastanın sağlık durumu ve ameliyatın gerekliliği gibi konularda ameliyatı yapacak olan doktorun görüşleri esas alınmalıdır.

Parkinson hastalığı ya da beyin pili ameliyatı gibi bir hastalık öyküsü bulunuyor ise sağlık kuruluşları ile iletişime geçerek öncelikle muayene yapılması ve bundan sonraki süreçte ameliyat olup olunmayacağına karar verilmesi gerekir.

Blog