Parkinson Hastaları ÖTV İndirimli Araç Alabilir Mi?

Günümüzde yaşam şartlarında meydana gelen değişimler birbirinden farklı pek çok hastalığın ortaya çıkmasını da beraberinde getirmiştir. Bu hastalıkların bazılarının tedavisi bulunmakla birlikte bazıları için sadece hastalığın ilerleme sürecini yavaşlatacak tedaviler vardır.

Parkinson hastalığı en çok kronik hareket bozukluğu şeklinde açıklanır. Parkinson hastalığı dopamin üretimi ile görevli beyin hücrelerinde meydana gelen kayıp sonucu oluşan motor sistemi hastalıkları grubuna ait bir sağlık problemi olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk başlarda hissedilmesi çok zor olmakla birlikte kademeli şekilde ilerleyen ve her aşamada daha kötü bir etki bırakan bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkar.  Hastalık el, çene, bacak, yüz ve kol titremesi ile başlamakla birlikte daha sonraları kişinin hayatını büyük ölçüde olumsuz etkileyebilecek olan yürüme ve konuşma problemlerini de beraberinde getirir.

Hasta ilerleyen zamanlarda kendi ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma geldiğinde bakım ve tedaviye ihtiyaç duyar. Bu yüzden süreç ne kadar iyi yönetilirse hastalığın ilerlemesi de o kadar gecikebilir. 

Parkinson Kimlerde Görülür?

Genel olarak gençlerde görülme ihtimali az olsa da 60 yaş ve üzeri hastalarda kendini gösteren bu hastalık eğer genç yaşta olan kişilerde meydana geliyorsa, bunun nedeni yüksek ihtimalle genetik nedenlerden parkinson kaynaklanabilmektedir.

Hastalığın sebebinin tam olarak bilinmesi için uzman doktora başvurmak ve onlardan destek almak gerekmektedir. Bu durumda yapılacak tetkikler hastalığın ilerlemesini engelleyeceği gibi, ana kaynağında ne olduğunu bulma konusunda da yardımcı olabilmektedir.

Parkinson hastalarının yaklaşık olarak %5’lik bir kısmı bu rahatsızlık ile 20-40 yaşları arasında karşı karşıya kalmaktadır. 65 yaş ve üzeri için toplumda %1 oranında görülme ihtimali vardır.

Parkinson Hastaları ÖTV İndirimli Araç Alabilir Mi?

Engelli vatandaşlar bazı durumlarda vergi ödememektedirler. Bu konu insanların merakla üzerinde durduğu bir konu olmaktadır. Ancak burada bilinmesi gereken her engel durumuna sahip bireyin bundan faydalanamamasıdır.

Engelli raporu için önemli olan husus kişinin engelinin hangi alanda olduğuna göre de değişiklik göstermektedir. Her engelli vatandaşın rapor üzerine araba alma hakkı olmamaktadır.

Engelli ÖTV indirimli araç almak için yerine getirilmesi ve kişinin taşıması gereken bazı kurallar bulunmaktadır. Bu hakkın verilme nedeni engeli olan bireylerin yaşamlarını daha kolay bir hale gelmektir.

ÖTV indirimli araç almak için en önemli şartlardan biri engelli bireylerin tam teşekküllü bir hastaneden engelli raporunu almış olmasıdır. Ayrıca bu kişinin raporunda yazan engellilik yüzdesi de bu arabanın alınmasında önemli bir yere sahiptir.

ÖTV İndirimi İçin Engelli Rapor Nasıl Alınır? 

ÖTV indiriminden yararlanarak engelli birey üzerinden araç satın almak engelli raporunun bulunması gerekmektedir.

Engelli kişinin Nüfus cüzdanı, Nüfus cüzdanı fotokopisi, 5 adet vesikalık fotoğrafı, vasi kararı belgesi ile bu belgeler engellilere özel olarak doldurulacak ve başvuru formu imzalı ve onaylı muayene belgesi, engelli sağlık kurulu raporuyla başvurmak için hastane tarafından verilen dilekçenin orijinali ile kişi gerekli kurumlara gidip rapor için başvuruda bulunacaktır.

Başvuru sonucunda kişinin engellilik yüzdesi belirlenecek ve bu rapora bakılarak kişi araba alabilecek ya da alamayacaktır.

%90 Engelli ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır? 

%90 engeli bulunan bir vatandaş ÖTV ödemeden araç satın alabilmekle birlikte bu aracın fiyatı en fazla 450.500 olması gerekmektedir. Engeli %90 üzerinde olduğu zaman bir vergi ödemeden aracına kavuşabilmektedir.

Kişi aracı almadan önce aracı kullanacak kişinin A veya B sınıfı ehliyetlerden bir tanesine sahip olması gerekir.

Ağır engelli kişi için araç alımı söz konusuysa alacak kişinin 18 yaşından büyük olması şartı bulunmayıp aracı kendi kullanamayacağından aile yakınları aracı satın alabilmektedirler. Kişinin raporunda ‘sürücü ehliyeti alabilir’ ibaresi yer almıyorsa aracı kullanacak kişi yakınlık derecesi büyük bir önem taşımaktadır.

Engelli raporu ile araç alımının gerçekleşebilmesi için 18 yaşından büyük veya zihinsel engeli olmayan kişiler kendi başlarına işlemleri yapabiliyor olsa da 18 yaşından küçük kişiler kendi yapamayıp anne ve babalarının yanlarında olması ve imza vermesi gerekmektedir. 

%40 Engelli ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır? 

%40 engelli vatandaşların öncelikli olarak ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için engellilik durumlarının raporlanması ile bu durumun kanıtlanması gerekmektedir. Çünkü engellilik durumuna göre araç alıp alamayacağı kesinleşecektir.

Alınan raporda “Engelli bireyin özel engelli aracını kullanmasında herhangi bir mâni yoktur.” durumunun yazması ve kişide ehliyet olarak H sınıfı ehliyetin bulunması gerekir. Ehliyet için kişiler ehliyet alacakları zaman özel donanımlı bir engelli aracı ile sınava girer ve başarılı olması durumunda ehliyet alır.

%90 altında engeli bulunan sürücüler araçta engelin türüne göre bir aksan yaptırarak araç alabilmektedirler. 

Burada önemli olan husus engelli bireyin hayatın içerisinde daha rahat yaşamasına ve hayata karşımasına yardımcı olmaktır. Bu sayede hem engelli bireyler için hem de engelli bireylerin yakınları için süreç daha kolay bir hale gelecektir.

Sürecin kolaylaşması kişinin böyle durumlarla baş edebilmesini daha kolay bir hale getirir. İnsanların hayatta hangi durumlarla karşılaşacağı hiçbir zaman tam olarak bilinememektedir.

Blog