Parkinson Hastaları Engelli Aracı Alabilir Mi?

Parkinson hastalığı kişinin yaşam kalitesini düşürmektedir. Motor becerilerini düşürmesi sebebiyle bu hastalığa yakalanan kişilerin belli şeylere dikkat etmesi gerekmektedir. Aşırı bir yavaşlama olmadığı takdirde Parkinson hastaları engelli aracı alabilir veya kullanabilir. Parkinson hastalığında yüzde 4 engelli raporu verilmektedir.

Parkinson hastalığı (PD), motor semptomlar (yavaş hareket, titreme, katılık, yürüme ve dengesizlik) ve çok çeşitli motor olmayan komplikasyonlar (bilişsel bozukluk, zihinsel sağlık bozuklukları, uyku bozuklukları ve ağrı ile ilişkili) ile ilişkili beynin dejeneratif bir durumudur. diğer duyusal bozukluklar).

Diskineziler (istemsiz hareketler) ve distoniler (ağrılı istemsiz kas kasılmaları) gibi motor bozukluklar konuşma, hareketlilik ve birçok yaşam alanında kısıtlamalara katkıda bulunur. Bu semptomların ilerlemesi, yüksek oranda engellilik ve bakım gereksinimleri ile sonuçlanır. PD’li birçok kişi, hastalıklarının seyri sırasında demans geliştirir.

PD en yaygın hareket bozukluğu iken, çoklu sistem atrofisi, ilerleyici supranükleer felç, kore, ataksi ve distoni gibi başka hareket bozuklukları da mevcuttur. Bazı hareket bozuklukları, titreme, yavaş hareket ve sertlik gibi PD’ye benzer semptomlara sahiptir.

Tüm hareket bozuklukları, özellikle düşük ve orta gelirli ülkelerde (LMIC) teşhis ve tedavi boşlukları ve ilaca erişim konusunda PH ile aynı zorlukları paylaşır. PD için risk faktörleri arasında artan yaş yer alır, ancak daha genç insanlar da etkilenebilir. Erkekler kadınlardan daha fazla etkilenir.

Bir dizi çalışma, pestisitler, hava kirliliği ve endüstriyel solventler gibi çevresel faktörlerin PD riskini artırabileceğini göstermiştir. PD’nin nedeni bilinmemekle birlikte, genetik faktörler ile yaşam boyunca pestisitler, çözücüler ve hava kirliliği gibi çevresel faktörlere maruz kalma arasındaki karmaşık bir etkileşimden kaynaklandığı düşünülmektedir.

Küresel olarak, PD’ye bağlı sakatlık ve ölüm, diğer herhangi bir nörolojik bozukluktan daha hızlı artmaktadır. PD prevalansı son 25 yılda ikiye katlandı.

2019’daki küresel tahminler, PD’li 8,5 milyondan fazla kişiyi gösterdi. Mevcut tahminler, 2019’da PD’nin, 2000’den bu yana yüzde 81’lik bir artışla 5.8 milyon engelliliğe göre ayarlanmış yaşam yılı ile sonuçlandığını ve 2000’den bu yana yüzde 100’ün üzerinde bir artışla 329.000 ölüme neden olduğunu göstermektedir.

PD, sadece nörologlar tarafından değil, aynı zamanda eğitimli uzman olmayan sağlık çalışanları tarafından da konulabilen klinik bir teşhistir.

Birinci basamakta eğitimli uzman olmayan sağlık çalışanları tarafından PD’nin değerlendirilmesi ve yönetimi bakım, bazı LMIC’ler gibi uzman nörolojik servislerin bulunmadığı alanlarda özellikle önemlidir. Tedavisi olmamasına rağmen ilaçlar, cerrahi tedavi ve diğer tedaviler PD semptomlarını tedavi edebilir.

evodopa/karbidopa en yaygın ve etkili ilaç olmaya devam etmektedir ve WHO Temel İlaçlar Model Listesinde yer almaktadır . Antikolinerjikler gibi diğer ilaçlar veya derin beyin stimülasyonu gibi terapiler de PD semptomlarını, özellikle titremeleri tedavi edebilir ve ilaç alımını azaltabilir.

Bununla birlikte, birçok ilaç ve cerrahi kaynak, her yerde erişilebilir, mevcut veya uygun fiyatlı değildir. Birçok dejeneratif nörolojik bozuklukta olduğu gibi, rehabilitasyon gibi farmakolojik olmayan tedaviler de rahatlama sağlayabilir.

Kuvvet antrenmanı, yürüyüş ve denge antrenmanı ve hidroterapi dahil olmak üzere belirli fizyoterapi türleri, PD ve diğer hareket bozuklukları olan kişiler için işleyişin ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yardımcı olabilir. Ayrıca bakıcılar üzerindeki yükü de azaltabilirler.

Parkinson Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

 • Genellikle dinlenirken veya yorulurken titreme veya titreme
 • Genellikle bir kolda veya elde başlar hareketi sınırlayabilen ve ağrılı olabilen kas sertliği
 • Harekete başlayamama ve küçük karıştırma adımlarına yol açabilecek hareketin yavaşlaması
 • Kambur duruş ve denge sorunları

Parkinson hastalığının semptomları kişiden kişiye ve zamanla değişir. Bazı insanlar şunları da yaşar:

 • Göz kırpma ve gülümseme gibi bilinçsiz hareketlerin kaybı
 • El yazısı ile ilgili zorluklar
 • Yumuşak, hızlı veya geveleyerek konuşma gibi konuşma değişiklikleri
 • Anksiyete veya depresyon
 • Koku kaybı, kabızlık, idrar kontrolü eksikliği
 • Uyku bozukluğu, tükenmişlik ve iktidarsızlık
 • Baş dönmesine neden olan kan basıncında düşüş
 • Yutma zorluğu ve terleme

Parkinson hastalığının semptomlarının çoğuna başka koşullar neden olabilir. Örneğin, kambur duruş osteoporozdan kaynaklanabilir. Ancak belirtilerinizden endişeleniyorsanız, doktorunuzu görmek iyi bir fikirdir.

Doktorlar, bozukluğun nedenini henüz bilmiyorlar ve vakaların sadece küçük bir kısmında kalıtsal olduğu düşünülüyor. Çevredeki belirli toksinlere maruz kalmanın da küçük bir rol oynadığı düşünülmektedir.

Tanı, hastalığın her aşamasında, özellikle de erken evrelerinde zordur. Tek bir test tanı koyamaz. Teşhis muhtemelen refleksler, koordinasyon, kas gücü ve zihinsel işlevdeki değişiklikleri değerlendirmek için zaman içinde yapılan fiziksel ve nörolojik muayeneleri içerecektir.

Doktorunuz ilaca nasıl tepki verdiğinizi de görebilir. Belirtilerinize neden olabilecek diğer durumları ekarte etmek için beyin görüntüleme testleri yaptırmanız gerekebilir. Bu tür testler, MRI ve CT taramalarını ve muhtemelen diğer bazı tarama türlerini içerebilir. Diğer hastalıkları dışlamak için kan testleri de yapılabilir.

Doktorlarınız tedavinizi kişisel koşullarınıza göre şekillendirecektir. Genel pratisyen, nörolog, fizyoterapist, ergoterapist, psikolog, uzman hemşire ve diyetisyenden oluşan bir ekibin desteğine sahipseniz, durumunuzu en iyi şekilde yönetirsiniz.

Parkinson hastalığı için bir tedavi bulunmamakla birlikte, semptomlar aşağıdakilerin bir kombinasyonu ile tedavi edilebilir.

Parkinson Hastalığı Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Parkinson hastalığını tedavi etmek için kullanılan ilaçlar, beyindeki dopamin seviyesini artırmak için tasarlanmıştır. Hap şeklinde veya bir enjeksiyon veya tüp yoluyla doğrudan ince bağırsağa verilebilirler. Parkinson ile yaşıyorsanız, yaşam tarzınızda ve fiziksel çevrenizde değişiklikler yapmak işinizi kolaylaştırabilir.

Meyve, sebze ve tahıllardan oluşan yüksek lifli bir diyet yemek ve bol su içmek Parkinson hastalığına sıklıkla eşlik eden kabızlığın önlenmesine yardımcı olabilir. Omega-3 yağ asitlerinde yüksek dengeli bir diyet yediğinizden emin olun.

Kaynakça:

https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/8525-parkinsons-disease-an-overview

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Leave A Comment

Blog