Glutatyon ve Oral Glutatyon Takviyesinin Önemi

Glutatyon, karaciğer tarafından doğal olarak üretilen bir maddedir ve ayrıca bazı yiyeceklerde (meyve, sebze ve et) bulunur.

Glutatyon Ne İçin Kullanılır?

Glutatyon, vücutta kendiliğinden üretilen doğal bir antioksidandır. Hücre ve organlarda, dokuların üretimi ve onarımından, proteinlerin ve diğer moleküllerin sentezine kadar çeşitli işlemlere katılır ve bağışıklık savunmalarına dahil olur. Doğrudan damar içine verildiğinde, Kanser, Parkinson, diyabet, diyalize bağlı anemi, ateroskleroz ve erkek doğurganlık sorunlarına karşı kemoterapi tedavilerinin etkisini azaltmak için kullanılır. Örneğin akciğer hastalıklarının tedavisinde glutatyon önerilmektedir.

Katarakt, glokom, yaşlanma, alkolizm, astım, kanser, kalp hastalığı, yüksek kolesterol, karaciğer sorunları, AIDS, kronik yorgunluk sendromu, hafıza kaybı, Alzheimer, osteoartrit, Parkinson ve diğer sağlık sorunları için oral alım önerilmektedir. Bununla birlikte, glutatyon takviyesinin yararlarını kanıtlayan yeterli bilimsel çalışma yoktur. Ayrıca, EFSA’nın (Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi), bu veya diğer amaçlar için glutatyon bazlı takviyelerin kullanımını haklı çıkaran iddialara izin verdiği bile görülmemektedir.

Uyarılar

Glutatyon içeren takviyelerin kullanımı ile ilaçların ya da diğer maddelerin alımı arasında olası bir etkileşim olduğu söylenemez. Kullanımları genellikle güvenli kabul edilir, ancak gerçekte olası yan etkileri hakkında güvenilir bilgi yoktur. Bilgi eksikliği sebebiyle, hamilelik ve emzirme döneminde kullanımını tavsiye edilmez. Şüpheniz varsa, tavsiye için doktorunuza danışın.

Solunacak ürünler şeklinde glutatyon alımının astım durumunda sıkıntı olabileceği unutulmamalıdır; tedavi astımın bazı semptomlarını artırabilir.

Glutatyon ve Karaciğer Sağlığı

Vücutta her yerde bulunan bir formda bulunan glutatyon, özellikle karaciğerde yoğunlaşmıştır. ve burada hepatositleri özellikle ekzojen veya endojen kaynaklı (parasetamol gibi bazı ilaçlar gibi bazı ksenobiyotiklerin metabolizması sırasında üretilen) toksik moleküllerden korur. Bu durumda, bir kez enzimatik veya enzimatik olmayan bir şekilde toksik metabolitlere bağlı olan glutatyon, kendisini o kadar kolay bir şekilde yeniden üretemez (kısmen esas olarak safra yoluyla elimine edilir ve kısmen daha fazla metabolizasyona uğrar).

Bu nedenle, karaciğerdeki aşırı toksik madde konsantrasyonu, dokulardaki glutatyon seviyelerini tüketerek ciddi karaciğer hasarına neden olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde klinikte indirgenmiş glutatyon, parasetamol zehirlenmesinde doğrudan ve “hızlı” bir panzehir olarak intravenöz olarak uygulanır.

Glutatyon ve Oral Glutatyon Takviyesinin Önemi

Glutatyon, hücresel antioksidan tepkinin ana kahramanlarından biridir.

Özel kimyasal yapısı sayesinde sitoplazmik ortamda konsantre olan glutatyon, serbest oksijen radikallerine karşı bir çöpçü molekül görevi görerek hücre içi redoksun doğru durumunun korunmasına müdahale eder.

Güçlü antioksidan aktiviteye ek olarak, glutatyon ayrıca detoksifiye edici, immünomodülatör ve sitoprotektif aktivitelere de atfedilir.

Bu nedenlerden dolayı, aşağıdaki hastalar için glutatyon takviyesi oldukça önemlidir:

  • Diyabet ve metabolik patolojiler.
  • Ateroskleroz.
  • Solunum patolojileri.
  • İşitme kaybı.
  • Erkek kısırlığı.
  • Ağır metal zehirlenmesi.
  • AIDS.

Ticari açıdan, çeşitli dejeneratif patolojilerin ortaya çıkmasında serbest radikallere atfedilen büyük önem nedeniyle, glutatyon takviyeleri, yaşlanmayı geciktirmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek için yararlı olan bir tür ebedi gençlik iksiri olarak tasvir edilir. Kırmızı kan hücrelerinin ve göz merceğinin bütünlüğünü korumak ve vücudu iyonlaştırıcı radyasyon, ağır metaller, alkol, tütün, ilaçlar ve Alzheimer hastalığı gibi nörodejeneratif hastalıklardan korumak için oldukça önemli bir takviyedir.

Yan Etkiler

Glutatyonun önerilen dozlarda kullanımı genellikle iyi tolere edilir ve klinik olarak ilgili yan etkiler görülmez. Gastrointestinal advers reaksiyonlar çok nadiren gözlenmiştir. Fakat kullanım öncesinde mutlaka bir doktordan onay almak gerekmektedir.

Glutatyon ne zaman kullanılmamalıdır?

Aktif maddeye aşırı duyarlılık durumunda glutatyon kullanımı önerilmez.

Hangi ilaçlar veya yiyecekler glutatyonun etkisini değiştirebilir?

Şu anda kayda değer bilinen bir ilaç etkileşimi yoktur. Bununla birlikte, glutatyon uygulaması, yan etkilerini azaltarak sisplatin tedavisinin tolere edilebilirliğini artırabilir.

Glutatyon almadan önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

Gebelikte ve sonraki emzirme döneminde glutatyon kullanımı, kesinlikle gerekliyse, yalnızca sıkı tıbbi gözetim altında yapılmalıdır.

Not: Yukarıda yer alan bilgiler genel bilgilerdir ve tıbbi tavsiye niteliğinde değildir. Sağlıklı ve dengeli bir diyet sağlamak için doktorunuzun veya bir beslenme uzmanının tavsiyelerine güvenmek her zaman daha iyidir.

Blog