Epilepsi Hastaları ÖTV İndirimli Araç Alabilir Mi?

Toplumlarda insan sayısının artmasıyla birlikte ulaşım alanında da kalabalıklaşmalar meydana gelmiştir. Bu durum belli bir rahatsızlığı olan insanlar için durumu daha zor bir hale sokmaktadır.

Rahatsızlığı olan bu hastalarımızın hayatlarını daha kolay geçirmelerini sağlamak amacıyla onlara daha kolay ulaşım sağlasınlar diye ÖTV’den muaf araba alma fırsatı tanınmaktadır. Şüphesiz bundaki en temel amaç insanların rahatsızlıklarından dolayı karşılaşabileceği sorunları en aza indirmeyi sağlamaktır.

Bu yüzden insanların bu faydalardan yararlanmasını sağlamak amacıyla rapor alınarak hasta bu haklardan faydalandırılabilir. Bazı durumlarda hastanın tek başına araba kullanması bile mümkün olmadığından hastaların birinci dereceden yakınlarına da bu haklar tanınmaya başlamıştır.

ÖTV İndirimi İçin Engelli Rapor Nasıl Alınır?

Engelli raporuna sahip olmadan kişinin bu haklardan faydalanması mümkün olmamaktadır. ÖTV indiriminden yararlanarak engelli hasta üzerinden araç almak isteyenler engelli raporunu gerekli kurumlara göstermelidir.

Engelli kişinin Nüfus cüzdanı, Nüfus cüzdanı fotokopisi, 5 adet vesikalık fotoğrafı, Vasi kararının belgesi ile bu belgeler engellilere göre doldurulup başvuru formu imzalı ve onaylı muayene belgesi, engelli sağlık kurulu raporuyla gerekli yerlere gidilerek raporun alımı sağlanacaktır.

Bu başvuru sonucunda kişinin engellilik yüzdesine bakılarak kişinin arabaya ihtiyacının olup olmamasına göre süreçle ilgili kişi ve yakınları bilgilendirilecektir.

Epilepsi Hastaları ve Araç Kullanımı

Epilepsi hastaları ve epilepsi hastalığı biraz da olsa iyileşmiş bireyler önceleri hiçbir şekilde ehliyet alamazken şimdiki şartlar incelendiğinde epilepsi hastalarının araç almalarını sağlamak adına pek çok kolaylık sağlanmıştır.

Bu yönetmelikteki şartları sağlayan epilepsi hastaları birinci grup ehliyet alabilir bir duruma gelirken ambulans, resmi veya ticari araç kullanamamaktadırlar. Kişi kendine ehliyet almak istediğinde gerekli belgeleri tamamladıktan sonra e devlet ve sağlık kuruluşları üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilecektir.

Epilepsi hastalarının hepsinin araç kullanması mümkün olmamaktadır. Bunun en temel nedeni hastalık belirtilerinin ne zaman ve hangi koşullarda ortaya çıkacağının kestirilememesinden kaynaklıdır.

Araç kullanımını engelli bireyler araçlarına özel aparatlar alarak gerçekleştirmektedirler. Bunun en temel sebebi yolda engelli bireylerin sıkıntı yaşamasını önlemektir.

%40 Engelli ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

%40 engelli vatandaşların öncelikli olarak ÖTV indiriminden yararlanabilmesi için engellilik durumlarının raporlanması ve durumun kanıtlanması araç alımı için büyük önem taşımaktadır.

Araç alımında böyle bir uygulama yapılmasının en temel sebebi hasta ve yakınlarının mağdur olmasının önüne geçilmesini sağlamaktır.

Ehliyet için kişiler ehliyet alacakları zaman özel donanımlı bir engelli aracı ile sınava girer ve ehliyet alımlarını gerçekleştirirler. %90 altında engeli bulunan sürücüler araçta kendilerini ve çevredekileri korumak amacıyla gerekli işlemleri yaptırarak yola çıkabilmektedirler.

Amaç engeli olan bireyin hayatın içerisinde daha rahat yaşamasına ve hayata karşımasına yardımcı olmaya çalışmaktır. Çünkü toplum şartları kişileri daha zor bir durumun içerisinde bırakabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına engelin getirdiği aksaklıkların önüne geçmek oldukça önemlidir.

%90 Engelli ÖTV İndirimli Araç Nasıl Alınır?

%90 engeli bulunan bir vatandaş ÖTV ödemeden araç satın alabilmekle birlikte bu aracın fiyatı en fazla olabileceği bir tutar bulunmaktadır. Engeli %90 üzerinde olduğu zaman bir vergi ödemeden aracına alabilse de alırken kendisinin ya da birinci dereceden yakınlarının o arabayı kullanmasını sağlayacak bir ehliyete ihtiyaçları vardır.

Ağır engelli kişi için araç alımı söz konusuysa alacak kişinin 18 yaşından büyük olması şartı bulunmayıp aracı kendi kullanamayacağından birinci derece aile yakınları kişinin ihtiyaçlarını karşılamak adına araçlarını alabilecektir.

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Blog