İstanbul Baş Ağrısı Tedavisi Doktoru

Baş ağrısı, baş bölgesinde meydana gelen herhangi bir ağrının genel ifadesidir. Baş ağrıları kişiden kişiye altta yatan sebebe göre değişiklik gösterebilir. Başın bir tarafında hissedilebildiği gibi iki tarafında da oluşabilen ağrılar bazen bir noktadan başlayıp ilerlerken, bazen çift taraftan baskı oluyormuş gibi hissedilebilir.

Baş ağrısı keskin ve ani bir şekilde başlayabildiği gibi yavaş yavaş artarak da kendini hissettirebilir. Ağrılar bazen birkaç dakika ya da saat sürebilirken bazen birkaç gün devam edebilmektedir.

Doktorunuz baş ağrısı belirtilerinizi ve şeklini dinleyerek bunlara göre çeşitli tetkikler yaparak nedenini belirleyebilir ve uygun tedaviyi belirleyebilir.

Birçok baş ağrısı ciddi bir hastalıktan dolayı oluşmuyor olmasa da bazıları acil tedavi gerektiren ciddi bir durumdan dolayı kaynaklanabilir. 150’den fazla baş ağrısı türü vardır.

Ağrılar birincil ve ikincil olmak üzere iki ayrı grupta incelebilir.

İstanbul Baş Ağrısı Tedavisi

Birincil Baş Ağrıları (Primer) Nelerdir?

Birincil baş ağrılarında altta bir hastalık yatmaz. Bunlar gerilim tipi, migren, nevraljik ve küme tipi ağrıları kapsamaktadır.

Gerilim Tipi Ağrılar

Genç ve yetişkin insanlarda en çok karşılaşılan baş ağrısı türüdür. Hafif ila orta şiddetli ağrılara sebep olurlar ve gelip geçicidirler. Genellikle beraberinde başka belirtiler yoktur.

Migren Ağrıları

Genellikle zonklayan ağrı olarak ifade edilir. Genellikle 4 saatle 3 gün arasında sürebildiği gibi ayda 1-4 kez karşılaşılabilir. Ağrıyla beraber gürültü, koku ve ışığa karşı hassasiyet ile mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı gibi belirtilerde görülebilir.

Bir kişinin migreni varsa solgun görünebilir, baş dönmesi hissedebilir ve bunlarla beraber baş dönmesi, bulanık görme, ateş ve mide rahatsızlığı olabilir.

Nevraljik Ağrılar

Yüz bölgesinde trigeminal sinirin yer aldığı bölgelerde iğne batması hissiyatı veren ağrılardır. Soğuk hava, dolaşım bozuklukları ve uyarıcı maddelerden dolayı meydana gelebilmektedir.

Küme Baş Ağrıları

Bu türdeki baş ağrıları en şiddetli olanlarıdır. Gözün arkasında ya da çevresinde yoğun bir ağrı ve titreme söz konusu olabilir. Bu ağrılar hareketsiz oturamayacağınız ve hareketlerinizi hızlandıracak şekilde kötü olabilir. Ağrının olduğu taraftaki göz kapağı düşer, göz kızarır, yaşarır ve göz bebeği küçülür. Aynı zamanda aynı taraftaki burun deliği akar veya şişer.

İkincil Baş Ağrıları (Sekonder) Nelerdir?

İkincil baş ağrıları, başın ağrıya duyarlı olan sinirlerini harekete geçirebilen, şiddetleri değişebilen ve bir hastalığın belirtisi olabilen ağrılardır.

İkincil baş ağrılarının sebepleri şu durumlar olabilir;

 • Akut Sinüzit
 • Beyin Anevrizmaları
 • Beyin tümörü
 • Karbonmonoksit zehirlenmeleri
 • Diş sorunları
 • Kulak enfeksiyonu
 • Ensefalit (Beyin İltihabı)
 • Dev hücreli arterit (Temporal arterit)
 • Glokom (Göz tansiyonu)
 • Yüksek Tansiyon
 • Grip
 • Menenjit

Kronik Günlük Baş Ağrıları

Kronik baş ağrısı en az üç aydır var olan ve ay içerisinde 15 günden fazla söz konusu olan baş ağrılarını ifade etmektedir. Bu ağrıların altında yatan sebeplerin başında bazı ilaçların kullanımı gelebilir.

İstanbul Baş Ağrısı Tedavisi

Baş Ağrısına Ne Sebep Olur?

Baş ağrısı esnasında hissedilen ağrı, beynin, kan damarlarının ve çevredeki sinirlerin arasında yer alan sinyallerin karışımı ile ortaya çıkmaktadır. Kafadaki kan damarları ile kaslarda belirli sinirler devreye girerek beyine ağrı sinyalleri göndermektedir. Baş ağrısının yaygın nedenleri şunlardır;

 • Hastalık

Grip, nezle, sinüzit, boğaz ve kulak enfeksiyonu gibi durumlarda baş ağrısı oldukça yaygın bir şekilde yaşanan bir şikayettir. Bazı durumlarda kafaya alınan bir darbede baş ağrısına sebep olabileceği gibi altında ciddi bir hastalıkta yatabilmektedir.

 • Stres

Birçok sağlık sorununa yol açan stres baş ağrılarında da rol oynayabilir. Özellikle duygusal anlamdaki stres ve depresyonla beraber alkol kullanımı, öğün kaçırma, uyku düzeni değişikliği ve çok aşırı ilaç kullanımı gibi durumlar ağrılara neden olabilir. Duruş bozuklukları da boyun ve sırt ile beraber baş ağrılarına neden olabilir.

 • Genetik

Özellikle migren ağrıları ailesel olabilmektedir. Migren ile karşılaşan gençlerin %90’ın ailesinde başka kişilerde de migren görülebilir. Hem anne hem de babada migren olması durumunda çocukta da olma olasılığı %70 civarındadır. Sadece annede ya da sadece babada varsa bu risk %25-50 arasındadır.

Baş Ağrısı Tanısı Nasıl Konur?

Baş ağrılarınız gelip geçici değil de süreklilik kazanmışsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Fiziksel muayenenin yanı sıra şikayetlerinizi, ne tür ve hangi sıklıklarla ağrılar yaşadığınızı öğrenecektir. Doktorunuz bunlara istinaden sizden MRI ve BT (bilgisayarlı tomogrofi) isteyebilir.

Baş Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bunun için öncelikle muayene olarak baş ağrısının sebebi teşhis edilmelidir. Tanı konduktan sonra uygun tedaviye başlanmalıdır. Doktorunuz sebebi teşhis ettikten sonra uygun ilaçlar reçete etmenin yanı sıra uyku düzeni, egzersiz, sağlıklı beslenme gibi konularda tavsiyelerde bulunabilir.

Baş Ağrısı İçin Sürekli Ağrı Kesici Kullanmak Ne Kadar Doğru?

Ağrı kesici ilaçlar her ne kadar şikayetinizi gidermekte büyük rol oynuyor olsalar bile aslında sürekli ilaç kullanımı mide ve böbrek gibi organlar üzerinde hasar yaratabilirler. Bu yüzden süreklilik kazanan ağrılar için devamlı olarak ağrı kesici kullanmanız önerilmez.

Özellikle bir hafta içerisinde çok sayıda ağrı kesici almanızı gerektirecek kadar baş ağrınız oluyorsa bir nöroloji uzmanına başvurmanız gerekmektedir.

Baş Ağrısı İçin Hangi Doktora / Bölüme Gidilir?

Yazımızda birçok baş ağrısı sebebini detaylı olarak ele aldık. Elbette ki sürekli oluşan baş ağrılarının en doğru teşhisi için doktora başvurulması gerekmektedir. Baş ağrısı problemi yaşayan kişiler ağrıların sebebinin teşhisi ve tedavisi için nöroloji uzmanlarına başvurabilirler.

Kaynaklar

https://www.webmd.com/migraines-headaches/migraines-headaches-basics

https://www.mayoclinic.org/symptoms/headache/basics/causes/sym-20050800

https://www.turkiyeklinikleri.com/article/en-kronik-gunluk-bas-agrisi-50903.