Alzheimer Tetikleyen Sebepler Nelerdir?

Dünya sağlık örgütü verilerine göre; dünya çapında yaklaşık 30 milyon kişi Alzheimer teşhisi almış durumdadır. Yapılan araştırmalar, bazı ülkeler ve bölgelerde bu sorunun çok daha yaygın olmasına karşın kayıtlara girememesi nedeniyle rakamsal karşılığı olmadığını da gösteriyor.

Alzheimer tetikleyen sebepler, bölgesel özelliklere de bağlı olarak artabiliyor. Yaşam biçimi, beslenme ve alışkanlıklar gibi faktörler bu sağlık sorununu tetikleyebiliyor.

Beynimizdeki kan akışının azalması kilo ile bağlantılıdır. Bir insanın vücut kitle endeksi ne kadar yüksekse beynindeki kan akışı da o kadar yavaşlar.

Eğer insan sürekli hareketsiz durduğu bir yaşam içerisindeyse ve düzenli bir şekilde egzersiz yapmıyorsa beynindeki kan akışı yavaşlıyor ve bu da Alzheimer hastalığının oluşmasına zemin oluşturuyor. Tabii ki tetikleyen birçok nedenden sadece birisi budur. Bir diğer neden ise beslenme şeklimiz.

Karbonhidrat ve hayvansal yağ ağırlıklı besleniliyor, protein ve vitamin dengesine özen gösterilmiyor ve düzensiz besleniliyorsa bu da Alzheimer’i tetikleyen bir durum olabilir. Bu nedenlerden dolayı beslenme ve fiziksel aktiviteye daha fazla dikkat etmeniz gerekir çünkü hareketsiz ve kilolu kişilerde hastalığın oluşma olasılığı çok daha fazladır.

Beslenme ve fiziksel aktivitenin yanında bu hastalığın oluşmasına zemin hazırlayan faktör yaş olduğunu belirtmeliyiz. Alzheimer net bir şekilde yaşlanma ile ilgili bir hastalık diyebiliyoruz. Her hastalıkta olduğu gibi streste bu hastalığı tetikleyen faktörlerden biris0diri.

Düzensiz olan hayat bu hastalığı etkileyen en önemli faktörlerden birisi sayılırken yoğun stres ve baskı altında çalışan kişiler hafıza bozukluğu yaşayabiliyor. İnsanların stres yönetimi konusunda kendisini geliştirmesi sağlığı açısından çok fazla önem kazanıyor bu durumda.

Uzun süreli uykusuzluk ve yorgunluğun ilk etkilediği yer hafızamız olduğundan dolayı bu hastalıkla mücadele edebilmek için yeterince ve sağlıklı uyumamız gerekmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer’i Tetikleyen Sebepleri Azaltabilir Miyiz?

Elbette tetikleyen sebepleri azaltmanın yollarını da bulabiliriz. Önce neyin tetiklediğini bulup sonra da bulduğumuz sorun üzerinden yapılacak düzenli bir plan ile bu sebebi ortadan kaldırabiliriz.

Mesela konu beslenme ise ona uygun bir beslenme şekli sunarak kişinin bu durumda sağlıklı bir şekilde kalmasını sağlamak, kilo ise bu durumda kendisine en iyi şekilde bakarak hem bu hastalığın hem de getirdiği diğer hastalıkları önleyebiliriz.

Hafızamız hiçbir zaman yaşlanan bir şey olmadı. Her ne kadar yaşlanırsak yaşlanalım hafızamız her zaman canlılığını ve yeniliğini korumaya devam eder fakat devam etmesi için hafızamıza bizimde yardım etmemiz gerekiyor en baştadır.

Beyinsel işlevlerinizi etkileyebilecek sağlıklı alışkanlıklar edinmeye başlamak için hiçbir zaman yaş bir engel olmamalıdır. Beynimizi zekice yapılandırıyor ve beynimiz açısından olan sağlıklı yaşam tarzını izliyoruz. Unutkanlık yaşanmaması için beynimizi sürekli aktif tutmamız gerekir.

Bu hastalığı beslenme etkilerden tabii ki sadece beslenme etkilemiyor. Beslenmenin yanı sıra alınan vitaminlerde çok fazla etkiliyor. Yeterli şekilde alınmayan vitaminler ve gerekli şekilde tüketilmeyen yiyeceklerin fazlaca etkilediğini göz ardı etmemeliyiz bu konuda.

Alzheimer’i Önlemek İçin Ne Yapılmalı?

Alzheimer’i önlemek için bu güne kadar birçok araştırma yapılmış birçok veri ortaya konulmuştur. Yaşam şekli, alışkanlıklar önlemek için oluşturulacak düzenin başında gelmektedir fakat bunun yanı sıra damar hastalıkları bu hastalıkta çok fazla önem kazanmaktadır.

Belli bir yaştan sonra özellikle görülen bu hastalık için vücut kitle endeksi ve beslenme şekli kontrol edilmelidir. Beden egzersizleri, özellikle düzenli yapılan beden egzersizleri çok verimli olmaktadır. Bunların yanı sıra bilişsel aktiviteler de çok fazla önem kazanmaktadır.

Sizde oluşan hastalıklar da bazen sizlerin bu hastalığa yakalanmasına sebep olacak türden olabilir. Akıl sağlığımızı korumak için önlemler almalı depresyon, stresten uzaklaşmalı ve zihnimizi boşaltarak kendimize sağlıklı bir alan oluşturmalıyız.

Başka oluşacak sağlık sorunlarına karşı kendimizi korumalıyız ve tabii ki eğitim de bu hastalığın önlenmesinde yardımcı olacak alanlardan birisi olarak çıkar.

Kaynak:

https://www.alz.org/alzheimers-dementia/what-is-alzheimers/causes-and-risk-factors

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog