Alzheimer Hastalarına Yönelik Zihinsel Aktiviteler

Alzheimer hastalarında süreci yavaşlatmak veya durdurmak için çeşitli yöntemler bulunur.

Alzheimer hastalığı sinirsel ve beyin ile alakalı olduğu için zihinsel aktiviteler önemli rol oynar. Bu aktivitelerin başında öğrenme bilme gibi şeyler gelebilir. Özellikle çocuklarda kullanılan ve zeka geliştirmeye yarayan oyunlar Alzheimer hastaları içinde önerilir. Bu sayede zeka ve düşünme güçlü tutulur.

Kartlardan hayvan isimleri bulma veya eşleştirme veya isim şehir gibi oyunlar etkili olacaktır. Ayrıca puzzle veya yapboz oyunları da düşünmenin ve hafızanın korunmasına yol açar. Bu tarz malzemeler veya imkanlar bulunmuyorsa yine de oyun üretmek basittir.

Her evde bulunan çoraplar üzerinden dahi düşünce gücünü çalıştırmak mümkündür. Çorap eşleştirme yaptırarak Alzheimer hastasını düşünce olarak ileriye taşımak mümkündür. Bu sayede zihin olarak daha kuvvetli hale gelecektir. Bu tarz oyunlar hastalığın sürecine göre değişkenlik gösterir.

Hastalarda özellikle saat ve zaman kavramlarında sapmalar olabilir. Bu tarz durumları önlemek adına saat ve zaman oyunları oynamakta önemli durumlardan biridir. Bulmaca çözmek ve LEGO oyunları da unutkanlık için iyi geleceğinden Alzheimer hastaları için önemli zihinsel aktivitelerden biridir.

Alzheimer hastalarının motivasyonu yüksek tutulmalıdır. Unutkanlık yaşayan Alzheimer hastaları hem zihinsel hem de bedensel olarak güçlü hale getirilir.

Fiziksel yapılabilecek aktiviteler içerisinde dans etmek başta gelir. Müzik eşliğinde dans etmek hastaların motivasyonunu ve moralini üst seviyeye çeker. İkinci olarak masaj faktörü gelir. Hastalara masaj yaptırarak rahatlama ve huzur sağlanır.

Hafıza konusunda unutma olayı yaşanmaması için çeşitli eski görüntüleri izletme ve hatırlatma da olumlu etkiler arasında yerini alır. Bu sayede hasta pozitif şekilde hafıza güçlendirmesi yaşar. Bununla birlikte egzersiz yapmakta önemlidir. Tabi ki hastalığı ilerleyecek boyutlardan ziyade doğru beslenme ve egzersizler önemli fiziksel aktiviteleri oluşturur.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre yürüyüş ve aerobik gibi durumlar olumlu etkiler gösterir. 5 ay boyunca incelenen hastaların haftanın 3 ile 4 gün arasında spor yapması Alzheimer hastalığını yavaşlattığı bulgusuna varılmıştır.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Genetik Bir Hastalık mıdır?

Alzheimer hastaları genellikle çeşitli durumlardan dolayı bu semptomu yaşar. Bunun en başında ise genetik faktörler gelir. Ailede veya üst soy ağacındaki birinde Alzheimer var ise risk artar. Çünkü genetik olarak etkileyici bir hastalıktır.

Anne ve baba Alzheimer hastalığı yaşamış ise çocukta da bu durum görülebilir. Bu nedenle genetik olarak ihtimal var ise daha dikkatli davranmak gerekir. Bununla birlikte genetik olarak risk taşıyan biri ilerleyen yaşlara kadar Alzheimer olmadıysa risk düşer.

Alzheimer hastalığı 65 yaşından sonra bir anda ortaya çıkan hastalık olarak görülmez. Genellikle 40 ile 70 yaş aralığında oluşur ve ilerler. 65 yaşından önce olan ve ilerleyen süreç daha fazla görülür. Yaşlı kişilerde bir anda ortaya çıkan ve etkileri görülen hastalık değildir. Süreç yavaş ve yıllara yayılacak şekilde ilerler.

Alzheimer Olmamak İçin Yapılabilecekler

Alzheimer hastalığı zor ve çetin bir hastalık çeşididir. Bu nedenle hastalık için önceden önlem almak önemlidir. Özellikle genetik faktörler konusunda yatkınlık var ise daha da dikkatli davranmak gerekir.

Sigara konusunda tüketim yapılmamalıdır. Sigara içen bir kişi ise bırakması tavsiye edilir.

Beslenme ve vitamin alma gibi durumlar dikkatli olmalıdır. Özellikle unutkanlığı azaltan B12 ve türevi vitaminler düzgün şekilde alınmalıdır. Aksi halde sorun ortaya çıkabilir.

Aktif yaşam ve beyin egzersizi yapmakta önemlidir. Bu nedenle dikkatlice egzersiz yapmak gerekir. Buda insanı koruyan noktalar arasında yer alır.

Düşünce gücü ve zihnin güçlendirilmesi için faal bir yaşam kalitesi benimsenmelidir. Spor yapmak ve yürüyüş yapmak gibi Alzheimer’a iyi gelen aktiviteler ile enerji dengesi sağlanmalıdır. Ayrıca stres gibi tehlikeli hormonlardan uzak durulmalıdır. Bütün bu etkenler minimuma indiğinde Alzheimer hastası olma riski düşecektir.

Alkol tüketimi minimum seviyeye indirilmelidir. İmkan dahilinde ise hiç tüketilmemesi daha doğru bir hareket olacaktır. Çünkü alkol tüketimi beyin hücrelerine zarar verir ve ölmesine neden olur.

Alzheimer hastalarında da aynı durum gözlenir. Erken ölen beyin hücreleri sebebiyle hafıza sorunları yaşanır. Bu nedenle alkol konusunda tüketimine dikkat edilerek durum önlenmelidir.

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog