Alzheimer Hastalarına Yardım Eden Kuruluşlar

Alzheimer hastaları çeşitli sorunla yaşarlar. Özellikle ileri evrelerde aşırı unutkanlık ve ayakta duramama gibi sorunlar ortaya çıkar. Ayrıca tuvaletini tutamama veya yemek yutamama sorunları baş gösterir. Son evrelerde hasta yatalak hale gelebilir. Bu nedenle engelli raporu alınıp alınmadığı merak konusudur.

Hayat içerisindeki aktiviteleri sağlayamadığı için engelli raporu alabilirler. Tabi ki burada alzheimer hastalığı derecesi ve evresi rapora etki eder.

Engelli ayrıcalıklarından faydalanmak için engel raporunun yüzde 40 ve daha yüksek olması gerekir. Bu sebeple alzheimer evresinin ve etkisinin yüzde 40 oranından fazla engel etkisi olması gerekir. Aksi halde bütün engelli ayrıcalıklarından faydalanamazlar.

Yaş ve hastalığın evresi önemli noktalardan biri haline gelir. Hastalık evresinin haricinde hastaya oluşan etkinin ölçülmesi önemli kıstaslardan biridir.

Alzheimer Hastalarına Yardım Eden Kuruluşlar Hangileridir?

Alzheimer hastalarına yardım eden kuruluşlar arasında ilk olarak adından anlaşılacağı üzere Türkiye Alzheimer Derneği gelir. Bu dernek gönüllü kişiler tarafından toplanarak ortaya konmuştur.

1997 yılından itibaren hizmet veren kuruluş hibe destekleri sayesinde hastalara ve yakınlara çeşitli yardımlarda bulunur. Ayrıca 14 adetten fazla şubesi sayesinde binlerce kişilik ekibe sahiptir. Sivil toplum açısından Türkiye’nin önemli bir açığını kapatan nadide kurumlardan biridir.

Kurum hastaların tedavi süreçleri ile ilgilenerek yardımcı olur. Ayrıca hastaların eğlenceli vakitler geçireceği alanlarda yaratılmıştır.

Bir başka diğer kurum ise Alzheimer Vakfı olarak karşımıza çıkar. Misyonları Alzheimer Derneği ile benzerlik gösterir. Aynı şekilde çeşitli yardım kampanyaları sayesinde alzheimer hastalarına destek olunur. Bu sayede hastalar ve aileleri bir nebze de olsa rahat süreç geçirirler.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastaları Bakım Parası Alınır mı?

Alzheimer hastaları gündelik hayattaki bazı işleri yerine getiremezler. Herhangi bir işyerinde çalışma olanağı da bulunmaz. Tabi ki bu durum ileri evrelerdeki hastalarda görülür.

İlk evrelerde sorun yaşanmaz. Ancak son evrelerde doğru süreç sancılı olduğu için hastanın çalışması yasaktır. Bununla birlikte alzheimer hastaları için çeşitli bakım masrafı gerekir.

Alzheimer hastalarının evdeki masrafları ve bakımları için devletten maaş veya para alma hakları bulunur. Bu paranın alınması için gerekli şartların oluşması gerekir.

Bakım parası için aile ve sosyal işlerle ilgilenen bakanlığa başvurmak gerekir. Bu sayede destek ve yardım konusunda gereken maddi yardımlar yapacaktır. Gerekli şartlar sağlanması halinde devlet tarafından ödenek oluşturulur. Bakım parası kapsamında hasta ve ailesine yardım yapılır.

Alzheimer Hastaları Evde Bakım Parası Alması Şartları Nelerdir?

Alzheimer hastaları çeşitli evrelerde hayatlarını kendi başlarına sürdürmezler. Bu nedenle çeşitli masraf ve bakımlar için devletten yardım alma hakları doğar. Ancak bunun için çeşitli şartlar bulunur.

İlk olarak bakım parası alınacak ailenin geliri belli bir miktarı geçmemelidir. Çok yüksek gelir elde eden insanlar bu parayı talep edemezler. Yıllara göre para limiti değişkenlik gösterir. 2021 senesinde 6500 TL ile 7000 TL arasında limit konmuştur.

Ailenin geliri belirlenen tutardan fazla ise bakım parası verilmez. Bu nedenle gerekli şartların oluşması gerekir. Fakat 2022 senesinde bu rakamlar daha yukarı çıkmıştır. Ayrıca toplam gelir 4 kişilik aile ile sınırlandırılmıştır.

Bütün şartların sağlanması halinde hastaya ve ailesine para yardımı yapılarak destek olunur.

Alzheimer Hastalarının Hangi Evrelerde Yardıma Muhtaçtır?

Alzheimer hastaları evrelere göre daha zorlu süreçlerden geçerler. Beş evre olarak genellikle hastalık görülür.

İlk evrelerde biraz daha basit ufak tefek unutkanlık sorunları yaşanır.

İkinci evrede ilk evreye yakın bir halde görülür. İsim unutma yada telefon numarası hafızadan silinme gibi şeyler ile karşılaşılır.

Üçüncü evreden sonra işler biraz daha ciddileşir. Yaş durumu ve etkilenme de önemli hususlar arasında yerini alır. Bu nedenle hasta bakıma muhtaç olur.

Dördüncü ve beşinci evrelerde hasta kendi başına yürüyemez hale gelir. Ayrıca yemek yutma ve tuvalet kaçırma durumları da oluşur. Bu sebeple üçüncü evre sonrasında bakıma muhtaç bir hale bürünür. Aksi halde kendi başına hayati ihtiyaçlar yerine getirilmez. Aksaklıklar yaşayarak sorunlu süreç oluşur. Hasta yatalak halde dahi bulunabilir.

Hasta, bakıma muhtaç olacağı için ailesi veya doktorlar tarafından gözetim altına alınması gerekir. Aşırı unutkanlık ve ayakta duramama gibi sorunlar olacağı için hasta tek başına bırakılmaz.

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog