Alzheimer Hastaları Ötv’siz Araç Alabilir Mi?

Türkiye’de belirli şartlardan oluşan bir listede yer alan hastalıklardan birine sahip olan bireylere sosyal ve ekonomik açıdan iyileşme gösterebilmeleri ve hayatlarını kolaylaştırabilmeleri için bazı kolaylıklar sunulmakta.

Bunlardan biride engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için sunulan ÖTV’siz araç satın alma kolaylığıdır. Ancak bu noktada hasta bireylerin engel dereceleri veya hastalıklarının türüne göre bazı değişkenlikler oluyor.

Peki Alzheimer hastaları bu kolaylıktan yararlanabiliyor mu? Hangi hastalıklar Ötv’siz araç alma kolaylığından yararlanıyor? Şartlar neler?

Alzheimer Hastalığı Nedir?

Halk arasında bunama olarak bilinen bu hastalık demans türlerinden biridir. Zaman ile gelişen bu hastalık ile beyin hücreleri zamanla ölür. Beyin hücrelerinin ölümü ile birlikte beyin yapısında küçülme ve bozulma olur. Nörolojik olan bu hastalık kişinin hayat kalitesini son derece kötüleştirmekte ve riske atmaktadır.

Başlangıçta basit unutkanlıklara sebep olan Alzheimer hastalığı, durumun ilerlemesi ile geçmişini ve çevresini unutmaya başlar. Hastalar zaman ile yakın çevresini tanıyamayan ve davranışlarını bilişsel olarak kontrol edemeyen bir birey haline gelir.

Zaman ile tam koordine ilerleyen bu hastalık 55 yaşından sonra kendini daha fazla belli etmeye başlar ve bu vakte kadar teşhis edilmesi kişilerce oldukça zordur.

Zaman geçtikçe ciddileşen evreleri ile kişinin hayat kalitesini oldukça zora sokan hastalığın en ciddi bulguları yemek yemekte güçlük, idrar kaçırmak, yeme güçlüğüne bağlı kilo kaybı, çevresini tanıyamadığı için destek almadan hareket edememe, hafıza kaybı sorunları ve konuşmada zorluk çekmek gibi problemlerdir.

Alzheimer hastalığı hakkında yapılan birçok araştırma olmasına rağmen henüz bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Hangi Hastalar Ötv’siz Araç Alabilir?

Hastaların devletin sunduğu Ötv’siz araç alma kolaylığından yararlanabilmeleri için belirli bir rapor oranına sahip olmaları gerekmekte. Rapor oranı % 90 ve üstü değerlerde olan tüm engelli vatandaşlar araç alırken Ötv indirimden faydalanabiliyorlar.

Kişilerin bu raporu alabilmeleri için ağır engelli statüsünde yer almaları gerekmektedir bu statüde yer alan kişilerin günlük ihtiyaçlarını tek başlarına karşılayıp karşılayamadıklarına bakılır ve hastane tarafından bu rapor verilir.

Öyle ki devlet hastanelerinden alınan bu raporda ‘’ÖTV istisnasından yararlanır’’ ibaresi yer almaktadır. Görme veya işitme engeli olan bireyler bu kolaylıktan yararlanamıyorlar.

Aynı şekilde kronik hastalıklardan birine yani şeker hastalığı, kanser hastaları tansiyon ve kalp hastalığına sahip kişiler Ötv’siz araç alma kolaylığından yararlanamıyorlar. Bu kapsamda kronik hastalıklardan sayılan Alzheimer hastalığına sahip bireyler Ötv’siz araç alamazlar.

Ötv’siz Araç Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Raporu olan engelli bireylerin yararlanabildiği bu kolaylıktan bazı statüde yer alan bireylerde yararlanabiliyorlar. Bilinen kanunlara göre şehitlerin 1.dereceden yakınlarının tek bir sefere mahsus olmak kaydı ile Ötv muafiyeti ile araç alabilmeleri mümkündür.

Ancak şehitlerin eşleri veya çocuklarının olmaması durumunda anne veya babanın alacağı taşıtın 1600 cm³ veya daha altında yer alan motor silindir hacmine sahip olması gerekmektedir.

Araç sahibinin aracı kullanma durumu olmadığında üçünce dereceden yakınları b sınıfına ait bir ehliyete sahip olmaları durumunda aracı kullanabilirler. Ötv’siz alınan aracın alımı bu şekilde olurken satış konusunda da bilinmesi gereken noktalar mevcut.

Engelli bireyler her beş yıl içerisinde sadece bir taşıt için ÖTV indiriminden faydalanma hakkına sahipler. Bu sebepten dolayı beş yıllık süreç aşılmadan ikinci bir taşıtın alınması mümkün olmuyor. Ötv indirimi bünyesinde satın alınmış araçlar satın alımdan sonraki 5 yıl süresince satılamıyor.

Kişiler 5 yıllık süre dolmadan önce araçlarını satma girişiminde bulunmaları durumunda Ötv’siz olarak aldıkları aracın ötv miktarını ödemek zorunda kalıyorlar.

Alzheimer Ötv’siz Araç Alabilir mi?

Alzheimer, kanunen bir düşkünlük durumu olarak tanımlanır. Yani bu hastalığa yakalanan kişi, engelli sıfatındadır. Hatta bilişsel fonksiyonlar bakımından ciddi etkileri olduğundan, bu hastaların belli ölçüden sonra cezai ehliyetleri dahi ortadan kalkar.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti, engelli vatandaşlar için bazı vergi tiplerinde istisna uygular. Bunların en önemlilerinden bir tanesi, Özel Tüketim Vergisi (ÖTV)’dir. Otomobil ve diğer motorlu taşıtların satın alımında ciddi oranlarda uygulanan bu vergi tipi, engelli raporu olan Alzheimer hastalarına ve onlara bakmakta olan yakınlarına uygulanmaz.

Ancak ÖTV’siz satın alınacak araç, eğer Alzheimer hastasının yakını tarafından kullanılacak ise mutlaka hastanın ihtiyaçları için kullanılmalıdır. Yani hastanın yakınları, koşulsuz ÖTV’siz araç alma hakkına esasında sahip değildir.

Kaynak:

https://enpopulersorular.com/library/lecture/read/386871-alzheimer-hastasi-engelli-arac-alabilir-mi

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Uz. Dr. Süreyya Ataus
Uzman Dr. Süreyya Ataus, 1980-1986 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'nde okuduktan sonra nöroloji uzmanlık eğitimini Akdeniz Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda tamamladı.İstanbul'da Üsküdar Devlet Hastanesi, Özel Bahat Hastanesi ve Özel Silivri Kolan Hastanesi'nde çalıştı.Uzman Dr. Süreyya Ataus, Neuro Up Clinic ekibi ile birlikte İstanbul'da nöroloji hastalarına tedavi hizmeti vermektedir.

Leave A Comment

Blog