Alzheimer Hastaları Neden Şiddete Yöneliyor?

Alzheimer, yaygın görülen bir hastalık olup beyin hücrelerinin yok olmasına neden olan ilerleyici bir hastalık olarak karşımıza çıkmaktadır. Düşünce, hafıza ve davranış fonksiyonlarında azalmaya neden olan bu hastalıkta belirtiler genellikle yaş ile yavaşça ortaya çıkar.  Hastalığın ileri evrelere gelmesi yıllar içinde gerçekleşmektedir.

İlerleyici bir hastalık olması nedeniyle Alzheimer’da erken belirtiler genellikle son yaşanan olayların unutulması şeklinde görülürken birkaç yıl içerisinde bireyler artık günlük aktivitelerini tek başlarına gerçekleştirmekte zorlanmakta ve kişinin sosyal hayatı olumsuz yönde etkilenmeye başlamaktadır.

Hastalık genel olarak 65 yaş ve üzerindeki bireyleri etkilese de daha genç başlangıçlı örneklerine de sıklıkla rastlanması nedeniyle sadece yaşlılarda görülen bir hastalık olmamaktadır. Ancak yaşlıların gençlere oranla yakalanma riski genel olarak daha fazladır.

Alzheimer hastalığının gelişiminde rol oynayabileceği üzerinde durulan olası nedenler; ileri yaş, ailede Alzheimer öyküsünün bulunması, down sendromlu olmak, uyku düzeni bozuklukları, yetersiz fiziksel aktivite, obezite, sigara kullanmak ve sürekli olarak sigara dumanına maruz olmak, yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol, yetersiz, dengesiz ve sağlıksız beslenmek gibi nedenlerden dolayı olmaktadır.

Alzheimer Hastalığı Evreleri

Alzheimer, temel olarak başlangıç, orta ve ileri olmak üzere üç evreden oluşmaktadır.

Alzheimer hastalığının başlangıç evresinde kişi de hafif derecede unutkanlıklar yaşasa da kişinin günlük hayatını aksatacak problemler ortaya çıkmaz. Bu dönemde hastalar isim vb. durumları hatırlamakta zorluk yaşayabilmektedir.

Orta dönem, Alzheimer hastalığının en uzun evresi olarak karşımıza çıkar.  Hasta düşüncelerini ifade etme konusunda zorluklar yaşar ve kendini ifade edemeyebilir. Kişi günlük hayatında işe gitme, eve dönme gibi sıradan bilgileri bile unutabilmektedir.

Bu dönemin ardından ileri dönem Alzheimer evresi karşımıza çıkar.  Kişinin hemen her konuda bakıma ihtiyaç duyduğu Alzheimer hastalığının son evresinde kişi, çevresi ile ilgili bütün bilgileri kaybetme noktasına gelebilir. Bu noktada kişi artık fiziksel aktivitelerini bile yapamaz hale gelmektedir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastaları Neden Şiddete Yöneliyor?

İsteklerini ve sıkıntılarını dile getiremeyen Alzheimer hastalarının kendilerini sözel ya da fiziksel şiddet uygulayarak anlatmaya çalıştıkları toplumda görülen bir noktadır. Hastanın sürekli huzursuz ve endişeli bir halde olması hastanın bu ruh halinden kaynaklı şiddetinde ortaya çıkabileceğini bize gösteriyor.

Kişinin yaptığı günlük işleri aksatacak, ilişkilerini bozacak veya onu mutsuz edecek unutkanlıkların olması normal olmadığından kişide şiddet ve diğer bazı davranış biçimlerini ortaya çıkarabilmektedir.

Alzheimer hastalarını incelediğimizde günlük hayatta şiddete başvurmazlar ancak kendilerini ifade etmenin bir yolu olarak şiddeti kullandıklarını söylemek mümkün olabilir. Hastalığının doğasında şiddete başvurma gibi bir durum söz konusu değildir.

Hasta ihtiyacını gideremediği zaman karşısındaki insana sinirlenebilir. Temel ihtiyaçların zamanında karşılanması büyük önem taşımaktadır.  Aynı şekilde hastada bir rahatsızlık durumu varsa bu rahatsızlık hastayı sinirli bir hale getirebilmektedir.

Alzheimer beyindeki elektriksel kabloların kişinin kendi isteği dışında zarar görmesiyle oluşan bir rahatsızlıktır. Bu hastalığın doğasında hırçınlık, bilerek, isteyerek birine rahatsızlık vermek gibi bir eğilim bulunmaz ancak birkaç kişide başka sebeplerden dolayı bu durumun görülmesi mümkün olabilmektedir.

Bu süreçte en önemli olan nokta hastanın bakımının tam bir şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Hasta ne kadar iyi bakılırsa hastada böyle durumların görülmesi mümkün olmaz.

Alzheimer Hastalığını Önlemenin Yolları

Kişinin sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olması bu hastalığa yakalanmasını önlenmesinde en önemli faktörlerden biridir.  Yağ oranı düşük gıdalar tüketmenin kişinin bu hastalığa yakalanmasını büyük oranda engellemektedir.

Ispanak gibi yeşil yapraklılar başta olmak üzere sebzelerle beslenenlerde az miktarda sebze tüketenlere göre zihinsel faaliyetlerdeki kaybolmanın daha az olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir.

Yüksek kolesterol, kalp damarlarını tıkayarak beyin damarlarına zarar vermekle birlikte Alzheimer gibi hastalıklara da yol açabilmektedir.

Kişinin günlük egzersizler yapması bu riskin en aza inmesinde önemli bir noktayı oluşturmaktadır. Enerjik yürüyüşler akıl sağlığını bozacak durumlardan, bunamadan ve Alzheimer’den insanları uzaklaştıran bir kalkan görevi görmektedir. Aynı şekilde kişinin formuna dikkat etmesi ve fazla kilolardan uzak durması hastalığa yakalanma riskini de aza indirgemektedir.

Orta yaşlarda alınacak fazla kilolar ileriki yaşlarda Alzheimer riskinin artmasına neden olmaktadır. Hafıza gelişiminin bir diğer yoluyla dışarıdan dolay yollarla ya da ilaçlar aracılığıyla takviyelerin alınmasını sağlamaktır.

Bu takviyeler sayesinde kişi kendisini daha iyi hissedebilmektedir. Bu durum hastalığa yakalanmayı veya yakalandıktan sonra hastalığın seyrini yavaşlatmayı sağlar.

Alzheimer’i engellemenin en kolay yolu ise zihninizi diri tutmaya çalışmaktır. Okuma, bulmaca çözme, satranç oynama gibi zihni canlı tutan faaliyetlerle meşgul olan yaşlı insanların zihinsel faaliyetlerle uğraşmayan diğer insanlara göre daha az unutkanlık yaşadıkları ve hastalığın daha yavaş ilerlediği görülmektedir.

Yeni şeyler öğrenmek, problem çözmek ve hafızanızı geliştirmek için beyninizi kullanmak sizin bu süreci daha rahat geçirmenizi de beraberinde getirmektedir.

Kaynakça:

https://www.webmd.com/alzheimers/guide/alzheimers-aggression

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog