Alzheimer Hastaları Bakım Parası Alabilir Mi?

Alzheimer hastalığı, kişinin beyin fonksiyonlarında yarattığı hasar sebebiyle, günlük rutin yaptığı işleri gerçekleştiremeyecek duruma gelmesine sebep olur. Hastalığın 3 evresi bulunmaktadır. Erken, orta ve ileri evrelerden oluşur. 

Alzheimer hastalığının evrelerinde erken evre olarak bilinen evrede bellek bozularak yeni bir bilginin öğrenilmesi güç hale gelir.

İsimlerin unutulması, eşyaların yerini karıştırma, sorulan soruların tekrarlanması, konuşma sırasında kelime bulmakta zorluk çekmek gibi genel olarak akıl yürütme becerileri olumsuz etkilenmeye başlar, hastalık belirtilerinin gözle görülür derecede fark edildiği bu nedenden dolayı gözlem altında tutulması gereken bir evredir.

Bu aşamadaki hastalara iş görmezlik raporu çoğunlukla verilmez. Bu bakımdan bu evrede bakım parası mümkün olmayabilir.

Orta seviye evresinde ise hasta belirtilerin ağırlaşmasıyla günlük aktivitelerin gerçekleşmesinde kayıplar gözlemlenir. Yeni bilgi edinme imkansızlaşır var olan bilgiler ve yakın geçmiş yavaş yavaş kaybolmaya başlar. Evden çıkıldığında kaybolma, gece gündüz ayrımı yapamama, zaman kavramının bozulması gibi durumlar söz konusu olur. 

Bu evrede ruhsal olarak bulanıklık, saldırganlık, şüpheci davranışlar, konuştuklarını unutma gibi psikiyatrik belirtiler ortaya çıkmaya başlar. Bu evrede daha fazla dikkat edilmeli hasta sürekli kontrol edilerek anlayışlı ve sabırla destek olunmalıdır.

Uzman heyetin uygun görmesi halinde, bu aşamadaki hastanın bakıma muhtaç olduğuna karar verilebilir. Bu durumun adli makamlarca da kabulü ile bakım parası almak  mümkün olabilir.

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer İleri Evresinde Bakım Parası

İleri evrede hasta, günlük gerçekleştirebileceği en basit aktivitelerinde dahi yardım alması gerekir. Beslenme, giyinme, yıkanma gibi ihtiyaçları bir başkasına bağımlı hale gelir, tek başına gerçekleştiremez. Yakın akrabalarını, arkadaşlarını hatta aynada kendini tanıyamama durumu ortaya çıkar. 

Bu süreçte hasta sizin himayeniz altında olmalı yanınızdan ayırmamanız gerekir, çünkü bakıma muhtaç hale gelir ve sizin gözünüzden ayıracağınız anlık bir durumda hasta hem kendi için hem de çevresi için büyük tehlike arz edebilir. Bu aşamada hastanın yükümlülüğü fiili olarak sizin üzerinizdedir.

Resmi makamlarca da bu durum tespit edildikten sonra bakımla sorumlu vasi olarak atanmanız söz konusu olacaktır ki, bu aşamada bakım parası almak için başvuru yapılabilir. Bu evrede gerekli diğer koşullar sağlayan hastalara bakım parası çoğunlukla ödenir.

Alzheimer hastalığı, önlenemeyen, tedavi edilemeyen tek ölüm nedenidir. Hasta olan kişilerin bakıma ihtiyaçlarının olması ve gerekli ilaç tedavileriyle birlikte, aileler için diğer hastalıklara göre daha fazla masraf gerektirir.

Alzheimer hastalığının ölümlerinin sayısı artmaya devam ederken, kalp hastalığı, belirli kanser türleri ve inme gibi diğer önde gelen nedenlerle ilişkili ölümlerin sayısı azalmıştır. 

Alzheimer hastalığı bakımının maliyeti her geçen gün artmaya devam ediyor. Bununla birlikte, maliyet ve gereken bakım masrafları büyük ölçüde hastalığın ve ilerlemesine, ayrıca hastanın isteklerine evde kalmak veya bakım evine yerleşmek gibi isteklerine bağlıdır.

Bakım masrafları, hastanın nerede yaşadığına ve hastanın ihtiyaç duyduğu kavramlara bağlı olarak değişir.

İyi eğitim almış evde sağlık hizmeti sağlayıcıları ve bakıcıları hastanın kişisel hijyen, ilaçlarının kullanımı ve yemek düzeninden evden uzaktayken dolaşmayı önlemeye kadar her konuda yardımcı olacaktır. İyi eğitim almamış olan bakıcıların faydadan çok zarar oluşturur. 

Bakım Parası Kimlere Ödenir?

Alzheimer hastalığı raporla belirlenmiş ve hastalığın derecesi ileri olan bireylerin hayatlarının idamesini evde yürütecek kişilere Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından aylık net asgari ücret kadar olan tutarlarda evde bakım parası verilmektedir.

Bakım parasının ödenebilmesi için hastanın, engelli sınıfında yer alması ve bunun için heyet raporuna sahip olması gerekir. Alzheimer hastalığı olan hastaların evde bakım parası alabilmesi için üç şart gereklidir.

Tüm gelirleri toplamı esas alınarak kendilerine ait veya bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısına göre kendisine düşen ortalama aylık gelir tutarının, bir aylık net asgari ücret tutarının 2/3’ünden daha az olmalıdır.

Hastanın heyet raporu veren hastanelerden alacağı özürlü sağlık kurul raporunda ağır engelli olduğu belirtilmelidir. 

Evde bakım parası alabilmek için hasta bireyin ikametgâhının bulunduğu yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüğüne başvurulması gerekmektedir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ilçe müdürlüklerinin bulunmadığı yerlerdeyse kaymakamlıklara başvuru yapılabilir.

Kaynak:

https://acibademmobil.com.tr/alzheimerli-bakimi-uzun-sureli-bakim-secenekleri/

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog