Alzheimer 20 Yaşında Olur Mu?

Alzheimer, bilindiği gibi kişinin günlük yaşam aktivitelerini engelleyen çok ciddi bir hastalık. Kişinin bilişsel alanının bozulması ile meydana gelen Alzheimer, sanılanın aksine kalıcı ve sürekli ilerleyen bir hastalık. Bunama vakalarının da büyük bir kısmı 65 yaş civarında başlıyor ve yaş ilerledikçe de görülme sıklığı artıyor. 

Güney Kaliforniya üniversitesinde yapılan bir çalışmaya göreyse Alzheimer, aslında genç yaşlardan itibaren beyinde görülüyor ve kişi belli bir yaşa girdikten sonra hastalık tam olarak ortaya çıkıyor. Yani Alzheimer olmaya herhangi bir nedenden dolayı yatkın olan bir insanın beyninde bulunan Lokus Seruleus bölgesinde ilk hasarlar, 20’li yaşlarda meydana gelebiliyor. 

Yani Alzheimer hastalığının tam olarak 20 yaşında olduğunu söylemek zor olur fakat belirtilerin ve hasarların duruma göre 20’li yaşlarda oluştuğunu söylemek mümkün. Çok nadir vakalar dışında Alzheimer hastalığının herhangi bir evresi genelde 20’li yaşlarda görülmemektedir.

İlk hasarlar 20’li yaşlarda meydana gelir, 40’lı yaşlara doğru ilerleme devam eder ve hastalık 60 ila 65 yaş civarında tam olarak ortaya çıkar. Bu noktada hastalığın ilerlemesini önlemek çok önemlidir. 

Alzheimer Hasarları Hangi Yaşlarda Oluşur?

Alzheimer hastalığının hasarları ve erken belirtileri 20’li yaşlardan itibaren oluşmaya başlıyor. Bu hasarların biraz daha ileri seviyesi ise genelde 40 ila 45 yaş arasındaki hastalarda görülüyor. Alzheimer hastalığının erken yaşlarda görülmesi ise aile geçmişi ve kalıtımdır.

Kalıtım ve aile geçmişi, Alzheimer hastalığının değiştirilemeyen risk faktörlerinden bir tanesidir. Hastalığın 20 ya da 40 yaş civarında oluşturduğu hasarlar ise risk genleri ile alakalıdır.

Kişinin aile geçmişinde Alzheimer hastası olan biri varsa, o kişide erken yaşta hasarlar oluşabilir. Tabii bu durum kişinin kesin olarak hasta olduğu anlamına da gelmemektedir. 

Genleri ebeveynlerinden alan kişilerde ise oluşacak hasarlar yine 20’i yaşlarda meydana gelmektedir. Yani 20’li yaşlarda oluşan hasarlar daha çok aile fertleri ile alakalıdır. Bu tür hastalarda hasarlar genelde 20’li yaşlarda meydana gelir ve ilk semptomlar ise yine nadir de olsa 40’lı yaşlarda görülebilir.

Genelde 40 yaş civarında olan hastalarda da semptom değil hasarlar oluşur. Bu gibi erken yaşlarda meydana gelen hasarlar için erken teşhis büyük önem taşıyor. 

[sc name=”alzheimer-destek”][/sc]

Alzheimer Hastalığını Yavaşlatmak Mümkün mü?

Alzheimer hastalığı 20’li yaşlarda, oldukça erken bir zamanda yavaş yavaş oluştuğu için birçok kişi, hastalığın ilerlemesinin yavaşlatılabildiğinin mümkün olup olmadığını merak ediyor. Şu anda ilaçlar ya da farklı tedavi yöntemleri ile hastalığın tedavi edilmesi mümkün değil ama yavaşlatılabilmesi mümkün durumda. 

Hastalığın yavaşlatılmasında rol oynayan en büyük etken ise hareketli yaşam. Alzheimer erken yaşlardan itibaren hasar oluşturabileceği için kişilerin sporu günlük yaşam tarzı haline getirmesi büyük önem taşıyor. Bunun nedeni ise Alzheimer’ın en yakın dostunun hareketsiz yaşam olması. Yani aslında her şeyin başı hareket etmek…

Bunun dışında hayat tarzının da değiştirilmesi ile birlikte hastalığın yavaşlatılabilmesi yine mümkün. Örneğin, bir yabancı dili günlük hayatın içine sokmak ve yeni bir hobi edinmek, hastalığın yavaşlatılmasını sağlıyor.

Özellikle yabancı dil öğrenmek uzun bir süreç olduğu için hem beyin fonksiyonlarını canlı tutacak hem de kişisel gelişime katkıda bulunacaktır. 

Hastalığın ilerlemesini yavaşlatmak için önerilen bir diğer etken ise hayvan beslemektir. Kuş, kedi ya da çeşitli hayvanları beslemek insana hem keyif veriyor hem de hayattan daha çok zevk almasını sağlıyor. Bu sebeple mümkünatı varsa bir evcil hayvan sahiplenerek de hastalığın yavaş ilerlemesini sağlayabilirsiniz.

Kaynak:

https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/alzheimers-disease/earlyonset-alzheimer-disease

Röportajlar

Alzheimer TPS Tedavisi

TPS Tedavisi

Blog